Кредитування будівництва малих електростанцій: чи має ініціатива НБУ шанс на успішне втілення?

31 Травня 2024

В умовах сучасних економічних викликів та енергетичної невизначеності, Україна потребує нових підходів для забезпечення стабільного розвитку своєї енергетичної інфраструктури. Одним зі стратегічно важливих кроків є стимулювання банківського кредитування для будівництва малих електростанцій. Національний банк України відіграє ключову роль у цьому процесі, впроваджуючи політику, яка сприятиме залученню фінансових ресурсів до енергетичного сектора. Banker.ua разом із банкірами розбирався, чи готові банки кредитувати будівництво малих електростанцій, та що потрібно зробити НБУ для залучення більшої кількості банків до ініціативи.

Головний Telegram-канал банкірів

Що пропонується

У Нацбанку нещодавно заявили, що готові адаптувати окремі вимоги до банків, аби проєкти з будівництва малих об’єктів генерації рухалися максимально швидко.

За словами голови НБУ Андрія Пишного, відновлення енергогенеруючих потужностей країни – це питання національної безпеки. Банківська система готова пріоритезувати цей напрям серед своїх завдань та надавати підтримку в реалізації відповідних проєктів. Потенційна потреба у фінансуванні цього напряму дуже висока.

Можливості банківської системи перебувають у площині кредитування. Це може бути кредитна підтримка проєктів із побудови великої кількості розподілених країною малих об’єктів генерації, які є відносно безпечними з погляду концентрації ризиків та загрози руйнування активів. Або ж значно масштабніші проєкти, які можуть фінансуватися, наприклад, через консорціумне кредитування, де банки обʼєднують капітал і розподіляють ризики між собою.

В НБУ аналізують різні варіанти й зі свого боку готові адаптувати окремі вимоги до банків, аби відповідні проєкти рухалися максимально швидко. Крім цього, вже було проведено першу зустріч з банками з іноземним капіталом, що працюють в Україні. Голова НБУ пвдкреслив, що банки з іноземним капіталом мають колосальний фінансовий потенціал й експертизу, які повинні бути залучені до розв’язання задачі.

Чи готові банки інвестувати у “світло”

Готовність банків до інвестування в будівництво малих електростанцій залежить від низки факторів, серед яких можна назвати прибутковість та рентабельність, які залежать від ціни на електроенергію. Крім цього, доступність фінансування для малих електростацій в Україні обмежена через війну та економічні труднощі.

Александр Чеснакофф, член правління Креді Агріколь Банк, розказав Banker.ua, що міжнародна група Credit Agricole має великий досвід у фінансуванні проєктів, зокрема енергогенеруючих, через свої спеціалізовані дочірні компанії Credit Agricole Corporate та інвестиційний банк Credit Agricole Transition Energetique, і була першою щодо фінансування ESG, про що свідчать її лідируючі позиції на ринках зелених облігацій.

Credit Agricole також продемонструвала свою відданість та підтримку Україні під час війни: Креді Агріколь Україна постійно фінансує та підтримує реальний сектор економіки країни через наших клієнтів.

Останнім часом дискусії зосереджені на енергетичних можливостях країни та на засобах їх відновлення за підтримки фінансових установ, державних, приватних, міжнародних організацій. Ця тема, очевидно, є комплексною та водночас важливою для майбутнього нації”, – розповідає Александр Чеснакофф.

За його словами, перша складова – це часові рамки. Створення генеруючих потужностей передбачає довгострокові інвестиції, які вимагають планування, незалежно від їхнього розміру.

Друга складова – це бачення: або нечисленні та потужні електростанції, або численні, менші, або змішаний тип. Це, своєю чергою, призведе до побічних ефектів з погляду адаптації мережі, навіть більше, якщо енергетичний баланс буде змінюватися, це вимагатиме додаткових інвестицій.

Третя складова – це фінансування. Бачення Креді Агріколь Банку полягає в тому, що загальні громадські роботи, де основним учасником є держава, повинні фінансуватися державними банками, відповідно до їх повноважень, за можливої участі міжнародних фінансових організацій. Особливо це стосується великих проєктів. Приватні банки, зі свого боку, повинні продовжувати підтримувати своїх клієнтів, допомагаючи їм досягти енергетичної самозабезпеченості різними засобами, таким чином полегшуючи тягар на загальне енергоспоживання в країні.

При цьому Андрій Закреничний, начальник управління підготовки кредитних проєктів – заступник директора корпоративного фінансування ОТП Банку, додав, що АТ “ОТП БАНК” нещодавно запустив програму з фінансування сонячних електростанцій для власного споживання позичальниками. Ця програма дає клієнтам можливість знизити витрати на електроенергію, підвищити енергобезпеку, зробити своє виробництво більш екологічним. Банк, своєю чергою, планує наростити об’єми фінансування інвестиційних проєктів, залучити додаткових клієнтів на комплексне і довготривале обслуговування. Ця програма є частиною нашої ESG стратегії – сонячні електростанції не генерують викидів парникових газів, що робить їх екологічно чистим джерелом енергії.

Після того, як компанія отримає фінансування в ОТП Банку на встановлення сонячної електростанції, вона зможе окупити проєкт орієнтовно за 2-3 роки.

Основні переваги фінансування, яке позичальники отримують в ОТП Банк – це пільгова відсоткова ставка, якщо клієнт відповідає умовам державних програм фінансування “5-7-9”, та можливість отримання компенсації частини понесених витрат (кешбеку), якщо клієнт і його проєкт включені до існуючої програми, підписаної між Банком та його довготривалим і надійним партнером – ЄБРР.

“Банк активно співпрацює з Фондом розвитку підприємництва та входить у ТОП-10 банків-учасників державної програми «5-7-9». За умовами програми, для фінансування сонячних електростанцій можна отримати кредит зі ставкою від 7-9% річних у гривні, з можливістю знизити до 5-7% річних при збільшенні офіційного штату співробітників. Крім того, ОТП Банк має успішну співпрацю з міжнародними фінансовими інститутами. Так, завдяки співпраці з ЄБРР, при фінансуванні проєктів сонячних електростанцій є можливість отримати кешбек у розмірі 10-15% від підтверджених витрат, що робить такі проєкти ще більш вигідними та швидкоокупними”, – заявив Андрій Закреничний.

Наразі банк співпрацює з 5 партнерами – постачальниками панелей, які впроваджують проєкти сонячних електростанцій “під ключ” – від розрахунку окупності, технічного супроводу в реалізації до подальшого супроводу в експлуатації. На цей час на розгляді банку вже знаходиться 10 запитів на індивідуальне фінансування проєктів малих приватних електростанцій, яке надається банком у максимально короткі терміни, завдяки пришвидшеній і стандартизованій процедурі, на відміну від більш значної за часом реалізації консорціумного кредитування.

Для реалізації таких проєктів потрібно мати на меті рух у бік енергонезалежності та мати площі для встановлення панелей (дах, територія підприємства тощо). Успішне запровадження подібних рішень не лише економить гроші та підвищує енергобезпеку, але й робить внесок у захист навколишнього середовища та відповідає принципам ESG.

Андрій Стригін, керівник відділу розвитку корпоративних банківських продуктів та підтримки кредитних заявок Головного управління бізнесу ПРАВЕКС БАНКУ, у коментарі Banker.ua зауважив, що ПРАВЕКС БАНК має значний фінансовий потенціал і певну експертизу для кредитування будівництва малих електростанцій. Як частина міжнародної банківської групи Intesa Sanpaolo, банк володіє доступом до значних фінансових ресурсів та може залучати експертів із різних країн для оцінки та підтримки проєктів у галузі енергетики. Варто зазначити, що локальний досвід в подібних проєктах дещо обмежений, проте в рамках індивідуального підходу у банку готові сприяти розвитку цієї важливої сфери.

Крім цього, Райффайзен Банк також робить свій внесок у розвиток “зеленої” енергетики в Україні, збільшення потужностей генерації, децентралізацію енергосистеми та поширення інноваційних технологій, фінансуючи своїх бізнес-клієнтів, а також через банківське обслуговування операцій з імпорту обладнання, щоденних транзакцій.

Як зазначили у пресслужбі банку, їхні агроклієнти будують біогазові та біометанові заводи, когенераційні установки, встановлюють сонячних електростанцій (СЕС) на землі, на дахах торговельних центрів, виробничих цехів, логістичних центрів в тому числі за допомогою кредитування від банку. Банк індивідуально розглядає кожен інвестиційний проєкт та пропонує клієнтам різні можливості із використання ризик-шерингових програм із міжнародними фінансовими установами, а також страхування майна клієнтів від воєнних ризиків.

Загалом Райффайзен Банк обслуговує проєкти іноземних інвесторів в «зелену» енергетику України на сотні мегават потужності СЕС.

У травні 2024 року Райффайзен Банк почав видавати беззаставні «зелені» кредити малому бізнесу для будівництва СЕС, придбання електрокарів та зарядних станцій до них. Отримати фінансування до 80% вартості відповідного обладнання та монтажу можуть як ФОПи, так і юрособи. Серед умов кредитування: сума кредиту – до 9 млн грн; термін кредитування – від 24 місяців; процентна ставка – 17-19% річних; без додаткових комісій.

Індивідуальне чи консорціумне кредитування: що краще?

Індивідуальне кредитування може бути більш відповідним для банків з високим рівнем капіталізації, досвідом в галузі будівництва малих електростанцій та високим апетитом до ризику. Водночас консорціумне кредитування може бути кращим варіантом для банків з меншим капіталом, досвідом та апетитом до ризику, а також для проєктів будівництва електростанцій більшого масштабу.

Андрій Закреничний, ОТП Банк стверджує, що для фінансування будівництва малих електростанцій підходить як індивідуальне, так і консорціумне кредитування, адже обидва підходи мають свої переваги. Водночас в ОТП банку схиляються до індивідуального кредитування через помірні обсяги кредитування та додаткові витрати часу при взаємодії між банками у межах консорціумного кредитування.

“Все залежить від специфіки конкретної транзакції. Як індивідуальне, так і консорціумне кредитування мають свої переваги для фінансування будівництва малих електростанцій. Індивідуальне кредитування є більш простим і швидким процесом, що підходить для менш масштабних проєктів. Проте для великих проєктів з високими фінансовими потребами, консорціумне кредитування особливо корисне, адже воно дає змогу об’єднати ресурси кількох банків. Оскільки цей аспект розподіляє ризики між учасниками консорціуму, таке кредитування робить ці проєкти більш стійкими”, — пояснює Андрій Стригін, ПРАВЕКС БАНК.

Проте в Райффайзен Банку додали, що щодо консорціумного чи синдикованого кредитування в Україні широкої практики немає через різні бізнес-процеси, комерційні та ризик-підходи, договірні умови (в т.ч. узгодження ковенант) тощо в різних банках. Сьогодні простіше здійснювати індивідуальне (bilateral) кредитування з клієнтом, хоча можна сподіватися на розвиток консорціумного кредитування в майбутньому.

Що потрібно зробити НБУ

Залучення кредитування банків для інвестування у будівництво малих електростанцій є ключовим кроком для розвитку енергетичної незалежності та екологічної стабільності України. Національний банк України відіграє вирішальну роль у створенні сприятливого середовища для таких інвестицій.

За словами Александра Чеснакоффа, Креді Агріколь Банк, існує низка передумов, серед яких наявність попиту на реалізацію енергетичних проєктів у приватному секторі. Генерацію ідей потрібно стимулювати шляхом полегшення бюрократії (отримання дозволів на будівництво, підключення до мережі), забезпечення належної виплати стимулів (минулих чи майбутніх).

“Можливість фінансування проєктів, особливо якщо їх багато. Цього можна досягти лише за умови чіткого та прозорого розподілу ризиків між фінансовими установами, — зазначає пан Чеснакофф. Законодавча база щодо проєктного фінансування та синдикування в Україні потребує оновлення, щоб фінансовий сектор міг успішно виконувати численні запити від клієнтів. Це ключовий напрям, над яким потрібно працювати, особливо зважаючи на реконструкцію країни”.

А от Андрій Закреничний, ОТП Банк, вважає, що загалом вимоги НБУ до банків стосовно більшості аспектів кредитування є збалансованими.

Андрій Стригін, ПРАВЕКС БАНК, зауважив, що на сьогодні Національний банк України здійснює комплексний нагляд за банківською системою, щоб забезпечити її стабільність та надійність. Проте для пришвидшення кредитування проєктів відновлення, зокрема у сфері відновлюваної енергетики, можуть бути корисними наступні адаптації:

  1. Спрощення процедур затвердження кредитів: Запровадження прискорених процедур розгляду, класифікації та затвердження кредитів для проєктів у пріоритетних галузях.
  2. Зниження нормативних вимог до капіталу для таких кредитів: Тимчасове зниження вимог до капіталу банків для кредитування проєктів відновлення.

Ці заходи могли б сприяти швидшому залученню фінансових ресурсів для реалізації важливих проєктів, спрямованих на відновлення та розвиток економіки.

У Райффайзен Банку додали, що Нацбанк знаходиться з банками в конструктивному діалозі й доволі швидко реагує на потреби змін для адаптації роботи в нових умовах. Тож можуть бути різні питання з боку банків: коефіцієнти ліквідності застави, перегляд підходів до проєктного фінансування тощо.

Але як би там не було, стимулювання банківського кредитування для будівництва малих електростанцій є стратегічно важливим кроком для енергетичної незалежності та економічного розвитку України. Дії Національного банку України, спрямовані на підтримку цього процесу, мають потенціал значно покращити інвестиційний клімат у країні та забезпечити необхідні фінансові ресурси для розвитку енергетичних проєктів.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: