Зарплата, податки для ФОПів, штрафи для бізнесу: на які зміни чекати українцям у квітні

01 Квітня 2024

З 1 квітня в Україні збільшили мінімальну зарплату, тому зросли податки й штрафи для бізнесу. Водночас зросли виплати особам з особливими заслугами перед Батьківщиною. Також існує ймовірність того, що українські та польські аграрії зможуть домовитися про транзит продукції вже цього місяця. Banker.ua зібрав ключові події квітня, на які варто очікувати українцям.

Головний Telegram-канал банкірів

Мінімальна зарплата зростає до 8000 грн

Згідно з Законом України «Про державний бюджет України на 2024 рік» з 1 квітня 2024 року в Україні мінімальна зарплата зростає з 7100 до 8000 грн. Водночас на руки працівники отримуватимуть меншу суму через податки – 6 440 грн.

У Мінфіні прогнозують, що мінімальна зарплата в Україні зростатиме й надалі: з 1 січня 2025 року вона складатиме 8 370 грн, а з 1 січня 2026 року – 8 956 грн.

Нові штрафи для бізнесу

Через зростання мінімальної заробітної плати з квітня автоматично зростуть ще й штрафи за незадекларовану працю.

Так, штраф у вигляді 2-кратного розміру мінімальної зарплати (16 тис. грн) буде за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення через недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці.

За фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору або за виплату зарплати без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування передбачений штраф у 10-кратному розмірі мінімальної зарплати. Також за оформлення працівника на неповний робочий час або за трудовим договором з нефіксованим робочим часом у разі фактичного виконання роботи протягом усього робочого часу буде штраф до 80 тис. грн.

Штраф у вигляді 30-кратного розміру мінімальної зарплати передбачений за вчинення порушення повторно протягом 2 років.

Податки зростають слідом за зарплатою

Через те, що в Україні підвищили мінімальну зарплату, з 1 квітня також збільшаться мінімальні суми податків для фізичних осіб-підприємців (ФОП).

Граничний ліміт для перебування на 1 групі зросте до 1 336 000 грн (167 розмірів мінімальної зарплати). Для 2 групи – 6 672 000 грн (834 розміри мінімальної зарплати). Для 3 групи – до 9 336 000 грн (1167 розмірів мінімальної зарплати). Якщо ФОП перевищить максимальний поріг доходу, то вже з наступного кварталу він має перейти до застосування іншої групи єдиного податку або на загальну систему оподаткування. Сума перевищення доходу оподатковується за ставкою 15%.

Єдиний податок для ФОП 1 групи складатиме 302,80 гривень (10% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб). 2 група платитиме 1 600 гривень (20% від мінімальної зарплати). Для 3 групи розмір єдиний податок складає 3% від доходів для платників ПДВ та 5% від доходів для неплатників ПДВ.

Розмір ЄСВ відтепер мінімально складатиме 1 760 гривень за місяць (22% від мінімальної зарплати), а максимально – 26 400 гривень за місяць (22% від 15 мінімальних зарплат).

Штат держслужбовців скоротять майже на 20 тисяч

Уряд прийняв рішення з 1 квітня скоротити вакантні штатні посади в системі державних органів на 19,3 тисяч посад. Ці зміни стосуватимуться як місцевих органів влади, так і міністерств та відомств.

За словами заступника міністра фінансів Романа Єрмоличева, вакантні посади за системою оплати праці, що діяла у 2023 році й раніше, мали важливу роль для міністерств. Фонд оплати праці держслужбовців формувався за граничною чисельністю працівників, включно з вакантними посадами, і це давало можливість суттєво збільшувати зарплати працюючим.

“Стимулюючі надбавки були необмежених розмірів. Наприклад, в одному із структурних підрозділів ОДА у працівника відділу бухгалтерського обліку оклад становив 11 тисяч гривень, а надбавка ‒ 620%, заробітна плата цього працівника зростала автоматично у 6 разів”, – додає він.

Тому уряд у 2024 році реалізував реформу оплати праці, запровадивши нову грейдову систему посадових окладів в органах державної влади.

За особливі заслуги перед Батьківщиною отримуватимуть більше

З квітня зросте і розмір грошової допомоги для осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, починаючи з 2014 року.

Особам, яким присвоєно звання Герой України з врученням ордену Золота Зірка, буде надаватись грошова допомога розміром 3-х мінімальних заробітних плат — 24 000 грн. Особам, яких нагороджено орденом Богдана Хмельницького трьох ступенів, буде надаватись грошова допомога розміром 2-х мінімальних заробітних плат — 16 000 грн.

Нагороджені орденом княгині Ольги трьох ступенів або орденом За мужність трьох ступенів отримуватимуть допомогу у розмірі мінімальної заробітної плати 8000 грн.

Членам сімей загиблих (померлих) громадян, з числа вищезазначених осіб, надаватиметься грошова допомога у розмірі мінімальної заробітної плати — 8000 грн.

Гуманітарні вантажі тільки за електронними деклараціями

З 1 квітня завезти гуманітарну допомогу до України буде можливо лише з використанням Автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги.

В Міністерстві соціальної політики України пояснили, що зміни впроваджуються для того, щоб зробити процедуру ввезення та обліку гуманітарки зручнішою та прозорішою для фондів і волонтерів, для організацій та інституцій, які отримують допомогу, і для держави.

Деблокада кордону з Польщею

Упродовж першого тижня квітня українські та польські аграрні асоціації продовжать перемовини щодо транзиту агропродукції та розблокування кордону.

За словами першого заступника міністра аграрної політики та продовольства Тараса Висоцького, у перші два тижні квітня планується широка зустріч польської та української сторін, де аграрії можуть знайти спільну мову. Очікується, що це також може стати основою для домовленостей на міждержавному рівні.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: