Нові реалії для українців: перекази без обмежень та підвищення акцизів на цигарки

31 Березня 2025

У квітні українців чекають важливі зміни, які вплинуть на фінансову сферу та повсякденне життя. Зокрема, з 1 квітня припиняють діяти тимчасові ліміти на карткові перекази, встановлені НБУ. Крім того, Нацбанк змінює підходи до визначення офіційного курсу гривні, ПриватБанк підвищує депозитні ставки, а Пенсійний фонд проводить перерахунок пенсій для працюючих пенсіонерів. Не оминуть зміни й інші сфери: від підвищення акцизів на тютюнові вироби до цифровізації постанов ВЛК. Banker.ua розбирався, які нововведення чекають на українців у квітні та як вони вплинуть на життя громадян і бізнесу.

Головний Telegram-канал банкірів

Закінчується дія тимчасового ліміту на карткові перекази

З 1 квітня втратять чинність запроваджені НБУ тимчасові обмеження на грошові перекази між фізичними особами. З 1 жовтня 2024 року діяв місячний ліміт у 150 000 грн на вихідні перекази «з картки на картку». Обмеження діяли до 31 березня 2025 року.

Нагадаємо, що ліміт діяв лише на суму вихідних переказів за усіма рахунками клієнта, відкритими в одному банку, на рахунки інших фізичних осіб. Ліміт не застосовувався до рахунків волонтерів, які відповідають критеріям, визначеним постановою, та осіб, щомісячні доходи яких з підтверджених джерел перевищують суму встановленого обмеження. А також у разі переказу коштів між власними рахунками клієнта, відкритих в одному банку, та до переказів юридичних осіб. Операції за реквізитами IBAN не обмежуються.

На порталі Нацбанку поки що не публікували нового рішення, яке стосувалося б лімітів на перекази.

Втім у грудні 2024 року найбільші банки України підписали меморандум “Про забезпечення прозорості функціонування ринку банківських платіжних послуг”. Нові ліміти на перекази залежатимуть від ступеня ризику клієнта та наявності в нього підтверджених джерел доходів. До високоризикових клієнтів застосовуватимуть посилені вимоги фінансового моніторингу. Без підтверджених джерел доходів банки встановлять для них ліміт на перекази в розмірі 50 тисяч грн на місяць.

Для клієнтів “середнього” та “низького” рівня ризику ліміт складами: з 1 лютого 2025 року – в сумі до 150 тисяч гривень на місяць, з 1 червня 2025 року – в сумі до 100 тисяч гривень на місяць. Встановлені в меморандумі обмеження поширюються не лише на перекази з картки на картку, але і на перекази за реквізитами IBAN.

Змінено перелік валют для встановлення офіційного курсу гривні

Національний банк України з 31 березня 2025 року запроваджує нові підходи до визначення переліку валют, до яких офіційний курс гривні встановлюється щоденно, а також скасовує перелік валют для щомісячного встановлення офіційного курсу.

До переліку валют, до яких встановлюватиметься офіційний курс гривні, входитимуть іноземні валюти 1 групи класифікатора іноземних валют та банківських металів та іноземні валюти, емітентами яких є країни, які за даними платіжного балансу попереднього року забезпечували не менше 95% товарообігу з Україною.

Ураховуючи затверджені зміни, з 31 березня 2025 року:

  • періодичність встановлення офіційного курсу гривні до 11 валют буде змінена зі щомісячної на щоденну. Серед них: алжирський динар, бат, дирхам ОАЕ, донг, ларі, ліванський фунт, малайзійський ринггіт, саудівський ріял, сербський динар, така і туніський динар;
  • не розраховуватиметься офіційний курс гривні до таких валют: російський рубль, білоруський рубль, бразильський реал, вірменський драм, домініканське песо, іракський динар, іранський ріал, лівійський динар, марокканський дирхам, новий тайванський долар, пакистанська рупія, сом, сомоні, туркменський новий манат та узбецький сум.

Підвищення депозитних ставок

З 1 квітня Приватбанк підвищує ставки за гривневими депозитами як для нових, так і для продовжених вкладів:

  • на строк від 10 до 12 місяців – до 13% річних доходу;
  • на строк від 6 до 9 місяців – 10% річних;
  • на строк від 4 до 5 місяців – 12% річних;
  • вклад “Слава Героям” для військовослужбовців – 14% річних.

У банку кажуть, що цей крок спрямований на захист заощаджень вкладників від зміни ситуації на грошовому ринку.

Старт виплат проіндексованих страхових виплат

З квітня буде забезпечена виплата страховок, які були перераховні з 1 березня 2025 року на коефіцієнт 1,115. Зазначається, що перераховано щомісячні страхові виплати потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а також особам, які мають на це право в разі смерті потерпілого.

Величина підвищення щомісячної виплати визначається індивідуально залежно від розміру призначеної страхової виплати.

Максимальний розмір збільшення після перерахування страхової виплати — 1500 грн.

Підвищення акцизів на цигарки

Наприкінці березня президент України Володимир Зеленський підписав закон про підвищення акцизів на тютюнові вироби.

Буде збільшено специфічну ставку акцизу на сигарети з фільтром і без фільтра на 23,4% – з 47 до 58 євро за 1000 штук. Мінімальне податкове зобов’язання зі сплати акцизного податку зросте на 23,9% – з 63,45 до 78 євро за 1000 шт.

Крім цього, Державна податкова служба запроваджує новий коефіцієнт до акцизу. З 1 квітня до 31 грудня 2025 року виробники та імпортери сигарет застосовують коефіцієнт 1,1 до мінімального акцизного податкового зобов’язання.

Постанови ВЛК оформлятимуть в електронній формі

Міністерство оборони України спільно з Міністерством охорони здоров’я України цифровізувало постанови військово-лікарських комісій. Тож, відтепер ВЛК оформлятимуть свої рішення не на папері, а в електронному форматі. Для цього запроваджено електронний кабінет ВЛК у Медичній інформаційній системі ЗСУ (МІС ЗСУ).

Таким чином, електронні направлення на ВЛК з реєстру військовозобов’язаних Оберіг автоматично потраплятимуть у кабінет ВЛК, а постанови ВЛК автоматично надходитимуть до реєстру Оберіг та швидше відображатимуться у застосунку Резерв+. Постанови щодо військовослужбовців зберігатимуться в МІС ЗСУ – невдовзі це спростить отримання виплат, пільг, послуг.

З 1 квітня електронне оформлення довідок ВЛК і свідоцтв про хворобу стане обов’язковим для всіх комісій.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: