EFF, валютний ринок і польська модель оподаткування: про що пишуть експерти у соцмережах

29 Вересня 2023

Останній тиждень видався багатим на новини й цікаві події у сфері економіки, бізнесу та фінансів. Експерти та банкіри активно обговорювали актуальні теми та висловлювали власні думки, наприклад, щодо валютного ринку, кредитування, польскої моделі оподаткування, програми розширеного фінансування тощо. Тож Banker.ua зібрав найцікавіші дописи експертів за останній тиждень.

Головний Telegram-канал банкірів

Андрій Пишний про програму розширеного фінансування (EFF)

Голова Національного банку України Андрій Пишний поділився зі своїми підписниками новиною про те, що експертна Місія МВФ розпочала підготовку до другого перегляду програми розширеного фінансування (EFF), а також до консультацій 2023 року за Статтею IV Угод МВФ.

“Цього тижня матимемо технічні дискусії в онлайн- та офлайн-форматі за участю фахівців Фонду, команди НБУ та Міністерства фінансів. Перша вступна онлайн-зустріч з Місією на чолі з Гевіном Греєм вже відбулася. Детально проговорили порядок денний. Місія зосередиться на прогресі у виконанні структурних маяків та кількісних критеріїв ефективності, а також на питаннях економічного розвитку України, монетарної та фіскальної політики”, – написав Пишний.

За його словами, другий трек – це обговорення широкомасштабної програми технічної допомоги з боку МВФ за фінансової підтримки від донорів.

Андрій Пишний зазначив, що наступними будуть саме консультації за Статтею IV Угоди МВФ: “Зосередимося в цьому напрямі на оцінці поточного стану макроекономічної політики та планів на майбутнє з метою закладення основи для стійкого, стабільного та екологічного післявоєнного відновлення, яке підтримає Україну на шляху до вступу в ЄС”.

Про що ще йдеться у пості голови НБУ, читайте на його офіційній сторінці.

Богдан Данилишин про валютний ринок і рефінанс

Цього тижня ексголова Ради НБУ Богдан Данилишин аналізував валютний ринок в Україні та зазначив, що попри певне скорочення попиту на іноземну валюту з боку клієнтів банків, він продовжує суттєво перевищувати її пропозицію на міжбанківському ринку.

“Це, у свою чергу, обумовлює потребу у збереженні значних обсягів чистого продажу Національним банком іноземної валюти з метою збалансування ринку, які минулого тижня становили 823,5 млн доларів США (порівняно із 873 млн доларів США тижнем раніше). Всього з початку року чистий продаж іноземної валюти Національним банком становив 18,6 млрд доларів США”, – додав Данилишин.

Також він вважає, що основним чинником підтримки високого рівня банківської ліквідності продовжували виступати витрати з Єдиного казначейського рахунку Уряду, тоді як інтервенції Національного банку з продажу іноземної валюти зменшували обсяг вільної ліквідності в банківській системі.

“Надлишок ліквідності обумовлює низький попит банків на кредити рефінансування, заборгованість платоспроможних банків за якими скоротилася до рівня менше 4 млрд грн, та утримання ринкових ставок на рівні нижньої межі ставок за операціями НБУ”, – написав Богдан Данилишин.

Повний текст дописа експерта читайте на його сторінці у Фейсбук.

Віталій Шапран про польську модель оподаткування

Економіст та ексчлен Ради НБУ Віталій Шапран у короткому дописі висловив власну думку щодо придатності польської моделі оподаткування для ФОПів в Україні. Він вважає це нав’язуванням у поточній ситуації, і що такий крок є хибним і безвідповідальним.

“Країні потрібна спрощена універсальна модель, яка не потребує складного адміністрування, численних перевірок та високої вартості роботи податкової влади. Замість цього нам знову пропонують ускладнити систему оподаткування, де є значний рівень диференціації податків. Щоби що? Щоб знову посіяти в системі корупційну складову і дати роботу 100-300 податковим юристам?”, – написав Шапран.

Водночас експерт вважає, що нам потрібні реформи, які зменшують корупційні ризики, а не збільшують їх, які спрощують перевірку тих осіб, що перевіряють ФОПів, які роблять простішим податковий облік і адміністрування, “на рівні скриптів ПЗ, а не групи чиновників на тойотах і мерседесах”.

“Життя – це не тільки податки, але і безпека, зручність доступу для банківських послуг, вартість життя, якість комунальних послуг і т.д. Податки лише балансують весь цей кошик. То що ж хоче Гетманцев і Ко? Щоб в Україні залишалось менше українців? Ну так це мрія путіна. Я вже не вперше помічаю за Данилом прихований саботаж та неповагу до українських реформ та інтересів українського суспільства”, – висловився економіст.

Про що ще згадав Віталій Шапран у своєму коментарі, шукайте на його сторінці.

Данило Гетманцев про митний контроль товарів

Голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев звернувся до колег та підписників з темою здійснення митного контролю товарів. Це має відбуватися шляхом направлення доручень митникам щодо здійснення митного огляду товарів.

“Дякую членам Кабміну за підтримку позиції Комітету та врегулювання вищезазначеного питання”, – подякував голова комітету.

Також Гетманцев попросив бізнес інформувати його особисто або Комітет про випадки неврахування правоохоронцями вищезазначеного рішення Уряду або втручання в процес митного оформлення.

“Нагадую митникам про відсутність підстав для прийняття будь-яких листів від правоохоронців щодо їх участі в митних процедурах або впливу на них”, – нагадав Гетманцев.

Більш детально переглянути пост можна на його сторінці.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: