Олег Поляк, ТАСКОМБАНК: «Наше завдання – створювати можливості для українських підприємців»

18 Жовтня 2023

Про те, яку масштабну роботу проводить український банк протягом війни, як підтримує підприємців, де шукає можливості для розвитку бізнесу в Україні і в чому вбачає свої конкурентні переваги, в ексклюзивному інтерв’ю Banker.ua розказав Олег Поляк, заступник Голови правління ТАСКОМБАНКУ.

Інтерв’ю підготовлене для десятого номеру журналу Banker.

Головний Telegram-канал банкірів

— Пане Олеже, все гучніше лунає думка, що необхідно починати працювати над відновленням країни та її економіки вже сьогодні, не очікуючи закінчення бойових дій. Яким є бачення ТАСКОМБАНКУ щодо розвитку економіки 2023‑2024 років в умовах війни? В чому бачите точки зростання?

— На мій погляд, ми як український банк перш за все маємо підтримувати розвиток реального сектору економіки, саме тому своїм пріоритетним завданням бачимо кредитування бізнесу. Проте загальний стан економіки буде залежати від багатьох чинників. Зокрема, ситуації на фронті та обсягу фінансової підтримки міжнародних партнерів.

За прогнозами Мінекономіки, у 2024-му очікується зростання ВВП країни на 4-5%. Зауважу, що ВВП будь-якої держави залежить від того, скільки підприємств функціонує і створює робочі місця. І ми як банк можемо сприяти цьому процесу, шукаючи інструменти для розвитку і масштабування українського бізнесу.

Про пряму комунікацію з клієнтами

— Будь-яка комплексна робота банку можлива тільки в умовах постійної комунікації з клієнтами та їхньої високої лояльності до фінустанови. Ваш банк має велику кількість відділень в усіх регіонах України. Як вдається підтримувати успішну роботу по всій мережі?

— Регіональна мережа ТАСКОМБАНКУ працює в усіх регіонах, де це дозволяє безпекова ситуація. При цьому ми розширюємо мережу у нових містах, наприклад, у вересні поточного року відкрили відділення у Черкасах та Кривому Розі. Незабаром розпочне роботу ще одне відділення на Оболоні в Києві. Наразі в нас функціонує 95 відділень по Україні і добре налагоджена робота дистанційних каналів обслуговування.

Важливим чинником підвищення лояльності й довіри клієнтів до банку є зустрічі керівництва Головного офісу з регіональним бізнесом, які ми проводимо регулярно. На цих зустрічах ми ділимося досягненнями банку, презентуємо нові продукти та послуги, вивчаємо потреби клієнтів на місцях. І клієнти цінують такий систематичний діалог з фінустановою, адже це дозволяє їм розуміти стан банку, його цілі та перспективи.

Працюючи з підприємцями, ми  також розуміємо, наскільки важливою є комунікація з клієнтами на місцях, особливо в цей непростий час. Представникам бізнесу необхідно відчувати, що їх підтримують, розуміють особливості їхньої діяльності та реальні проблеми, з якими вони стикаються. Тому зараз ми активно працюємо над тим, щоб у кожному регіоні задля професійного консультування та ефективної взаємодії з бізнесом був фаховий менеджер. Нині в нас працюють близько 10 таких менеджерів у регіонах. І наша мета — у 2024 році забезпечити кожен регіон такими спеціалістами.

—  Ваша конкурентна перевага — багаторічний досвід роботи з бізнесом. Які наразі пріоритети та виклики є в корпоративному сегменті?

— Ми розглядаємо кожен бізнес окремо і пропонуємо ті інструменти й послуги, які відповідають специфіці кожного бізнесу та будуть найбільш ефективними, залежно від його потреб.

Адже, якщо дивитися глобально, клієнти приходять у банк не за продуктами, а за сприянням у розвитку свого бізнесу. І той банк, який продає не продукт, а набір послуг, буде мати конкурентну перевагу у відносинах з клієнтами. ТАСКОМБАНК має таку перевагу — ми намагаємося чути бізнес і вибудовувати комунікаційну політику з урахуванням особливостей різних сегментів клієнтів.

Наприклад, клієнти  МСБ часто ведуть комунікацію не тільки зі співробітником регіонального відділення, але і з представниками Головного офісу. В таких комунікаціях можуть бути задіяні фінансовий директор і навіть власник бізнесу, тому всі питання вирішуються дуже оперативно. Не кожен банк таке робить. Ми ж як банк, який  вибудовує довготривалі відносини з клієнтом, активно практикуємо таке продуктивне спілкування.

Щодо поточних тенденцій у бізнесі. Зараз ми спостерігаємо повернення власників бізнесів в Україну та їхні амбітні плани щодо відновлення та розширення своєї підприємницької діяльності. І на цьому етапі, ми, як Банк, що має багаторічний досвід роботи з бізнесом,  можемо проаналізувати фінансовий стан клієнта, стан його виробництв та  активів, ознайомитись з бізнес-планами   і надати саме ті необхідні  фінансові рішення, які  допоможуть відновити той чи інший бізнес і створити нові можливості для розвитку.

Про підтримку бізнесу

— ТАСКОМБАНК давно співпрацює з представниками певних галузей, наприклад, з аграріями. Чи плануєте розширювати співпрацю за новими напрямами — можливо, невеликі підприємства, IT, стартапи?

— На сьогодні інвестиційні кредити на розширення бізнесу, оновлення обладнання чи релокацію користуються популярністю серед наших клієнтів. Велика кількість клієнтів хочуть отримати швидкий кредит без застави, під цей запит ми зробили окремий продукт, який передбачає отримання рішення протягом дня.

Щодо галузей, то всюди є компанії, які розвиваються і прагнуть робити бізнес саме в Україні. З такими компаніями і співпрацюємо. В обслуговуванні розділяти клієнтів МСБ за напрямами  наразі не бачимо сенсу. Нам важливо, щоб клієнт міг представити свій бізнес банку, а ми могли допомогти йому розвиватись. Разом з тим, у роботі з крупними клієнтами розділяємо бізнес за секторами, тобто окремі департаменти працюють з різними напрямами.

— Тобто банк продовжуватиме підтримувати український бізнес. А які нові послуги для підприємців можете запропонувати?

— Для клієнтів МСБ ми пропонуємо тарифні пакети комплексного обслуговування. Кожен клієнт може обрати той, який задовольнить потреби саме його бізнесу. Наприклад, тарифний пакет «ТАС-Форекс» — для клієнтів, які ведуть зовнішньоекономічну діяльність. В рамках пакету є можливість отримати зручний та вигідний набір опцій.

При цьому, ми постійно удосконалюємо наповнення тарифних пакетів і розширюємо перелік послуг.

І також  новинка — це кредит під заклад газу, який користується дуже великим попитом як серед дистриб’юторів газу, так і серед споживачів.

Про кредитування як ключовий напрям

— Зрозуміло, що кредитування є найбільш затребуваною послугою для бізнесу. Які сфери кредитуються найбільше і в яких регіонах, на які цілі найчастіше?

— Як я сказав, ми кредитуємо майже всі галузі підприємництва. Найбільш активні у плані потреб кредитування — це Київ та область, західний регіон, куди релоковано багато підприємств, а також традиційно промислово розвинені центрально-східні регіони (Полтава, Харків, Кропивницький).

Важливим чинником підвищення лояльності і довіри клієнтів до банку є зустрічі керівництва Головного офісу з місцевим бізнесом, які ми проводимо регулярно

Найбільшим попитом користуються такі види кредитування, як факторинг, лізинг, овердрафт, а також держпрограми підтримки бізнесу. Переважно кошти отримують для поповнення оборотного капіталу та на інвестиційні цілі.

Загалом наш кредитний портфель МСБ зріс на понад 50% порівняно з кінцем 2022 року.

— Якщо говорити про овердрафт та лізинг як про найпростіші способи поповнити обігові кошти та придбати спецтехніку, які перспективи мають ці види кредитування?

— Ми бачимо великі перспективи для лізингу і переконані, що попит на цю послугу буде зростати. Сьогодні бізнес свідомо обирає лізингове фінансування, тому що це зручно, доступно і швидко. Порівняно з лізинговими компаніями, ми як банк можемо запропонувати більше фінансових продуктів та можливостей для бізнесу. У 2022 році ми знайшли клієнтів, що є лідерами своїх сегментів, і завдяки високому рівню сервісу ТАСКОМБАНК підтвердив себе як надійного та зручного лізингодавця.

Можу сказати, що високий попит лишився на всі види придбання основних засобів — від обладнання до сільгосптехніки, а через розрив логістичних ланцюжків з початку війни зростає попит і на комерційний транспорт.

Овердрафт — ще один цікавий кредитний продукт для поповнення обігових коштів. У рамках нього ми можемо кредитувати до 40% від місячного обороту.

І тут варто сказати також про факторинг — це той фінансовий інструмент, який використовується постачальниками, які здійснюють торгівлю на умовах фіксованої відстрочки платежу. Він допомагає вести безперервні розрахунки з контрагентами та надавати відтермінування платежів. Ми бачимо у факторингу велику перспективу і радимо підприємствам звернути увагу на цей продукт.

— Нещодавно у вас з’явився новий продукт — «Генеральний кредитний ліміт для бізнесу» для малих та середніх компаній. В чому його особливість та які потреби бізнесу він може задовольнити?

— Наразі один із наших флагманських продуктів для клієнтів малого та середнього бізнесу — це зручне та швидке фінансування без застави в рамках «Генерального кредитного ліміту для бізнесу».

Його ключова особливість у тому, що клієнт отримує в одному договорі одразу три кредити, які закривають базові потреби бізнесу. Це комплексне фінансування за спрощеною процедурою погодження для клієнтів МСБ, з єдиним кредитним лімітом на суму до 3 млн грн. Рішення про погодження такого кредиту надходить протягом дня.

За умовами програми, підприємці можуть використовувати залучені кошти на розвиток бізнесу, забезпечувати банківські гарантії, поповнювати обігові кошти.

Підкреслю, що в рамках цієї програми відсутня застава. Потрібна лише порука власника і мінімальний пакет документів. На кожному етапі отримання та обслуговування кредиту є супроводження менеджера відділення банку.

З моменту запровадження програми ми побачили стабільний попит на цей продукт. Підприємці з усіх регіонів України, які працюють у різних сферах бізнесу, вже скористались нашим кредитним лімітом. Завдяки залученим коштам клієнти модернізують свої виробництва, розширюють асортимент продукції, загалом розвивають бізнес. Наша пропозиція цікава, зокрема, і для релокованого бізнесу, який вимушений будувати нові виробничі потужності у безпечних регіонах країни.

Наше завдання — створювати можливості для українських підприємців, які тримають економічний фронт. Ми працюємо над поліпшенням наших кредитних пропозицій, розширюючи можливості бізнесу. І бачимо, що за нами пішли й інші банки, які також розпочинають завойовувати цей сегмент. А ми вже маємо пропозиції.

—  ТАСКОМБАНК також активно співпрацює з державою, кредитуючи бізнес за пільговими програмами. Наскільки тут великі обсяги кредитування?

— ТАСКОМБАНК продовжує фінансувати український бізнес у межах програми «Доступні кредити 5-7-9%». За її умовами, підприємство-позичальник отримує знижені відсоткові ставки за кредитами.

Уряд України запровадив цю кредитну програму ще у 2020 році, щоб спростити доступ мікро- та малого бізнесу до банківського кредитування. Адже функціонування малих та середніх підприємств є запорукою стабільної економіки. ТАСКОМБАНК надає фінансування підприємствам на розвиток інвестиційних проєктів та на поповнення обігових коштів.  Загалом кредитний портфель МСБ ТАСКОМБАНКУ за програмою  «Доступні кредити 5-7-9%» подвоївся порівняно з кінцем 2022 року.

Варто зазначити, що  зараз  ця держпрограма зазнала певних змін.  Покращено умови кредитування для важливих секторів економіки,  що збільшує інтерес клієнта до цього виду фінансування.

Про депозити і цінні папери

— Поговоримо про депозити. Наскільки активно підприємці користуються таким цікавим продуктом, як «Овернайт»? Чи це все ще незвичний продукт для українського бізнесу?

— Ми пропонуємо нашим клієнтам розміщувати тимчасово вільні кошти на депозитах «Строковий» і  «Овернайт».

Зокрема, депозит «Овернайт» передбачає розміщення грошових коштів на одну ніч або вихідні дні на депозитному рахунку і дає можливість отримати додатковий дохід, не вилучаючи грошові кошти з обігу. Виплата суми вкладу та нарахованих процентів здійснюється наступного банківського дня. Це оптимальне та швидке управління грошовими потоками. «Овернайт» від ТАСКОМБАНКУ зручно працює через Клієнт-Банк і має  додаткову опцію «Договір автозарахування», коли депозитний рахунок поповнюється о 17:00, а повернення банком коштів та виплата процентів відбувається  на наступний банківський день о 9:00. Відсоткова ставка за депозитом встановлюється щоденно та повідомляється клієнту засобами комплексу електронного банкінгу.

До того ж, депозит «Овернайт» — це вже доволі відомий продукт. Раніше ним користувалися тільки великі компанії, тепер користуються всі. Наш портфель пасивів МСБ показує стабільно позитивну динаміку — з початку 2023 року він зріс на понад 60%.

Кожному бізнесу важливо бути ліквідним, мати можливість заробляти щодня. Ми бачимо попит від клієнтів, які вже відклали певні кошти і бажають зафіксувати ставку на конкретний строк. Тож цей продукт дуже популярний. Крім цього, ми маємо гарні пропозиції для клієнтів за депозитами на строк від 2-х днів, наприклад, за депозитом «Строковий».

— ОВДП у цьому контексті, напевно, є більш знайомим для широкої аудиторії способом примноження коштів. Наскільки це ефективно зараз, які облігації купують?

— ТАСКОМБАНК пропонує клієнтам ОВДП, а також активно працює на ринку корпоративних цінних паперів. Ми є унікальним і ексклюзивним банком-андеррайтером, який  випускає для підприємств корпоративні облігації.

Ми пропонуємо клієнтам широкий спектр послуг щодо залучення інвестицій. Це і брокерські послуги торговця цінними паперами (для приватних та юридичних осіб), і андеррайтинг, і послуги з отримання індивідуальних ліцензій НБУ, і доступні інвестиції в гривневі та валютні облігації групи «ТАС», і залучення коштів клієнта в облігації, випущені Державою, в т. ч. військові облігації, а також депозитарна діяльність (відкриття та обслуговування рахунків у цінних паперах) тощо.

Всі співробітники банку завжди на своїх робочих місцях. Ми всі в Україні — менеджери, директори департаментів, Правління банку та акціонер

Ми маємо багато клієнтів Private-банкінгу, які  вірять в Україну, довіряють банку і готові вкладати кошти в українські підприємства, купуючи корпоративні облігації. У нас дуже велика кількість випусків, і ми запрошуємо український бізнес розглянути цей інструмент як зараз, так і на майбутнє для залучення додаткового капіталу. 

Про електронний банкінг для бізнесу

— Електронний банкінг від ТАСКОМБАНКУ — це комплексний інструмент ведення бізнесу і канал комунікації з діючими клієнтами. Які види послуг він включає, які операції є найчастішими та наскільки це надійно для підприємців? Чи плануєте вводити нові фішки й онлайн-сервіси?

— Так, онлайн-банкінг — це не просто інструмент для здійснення та отримання оплат і виписок у гривні та валюті. Наш комплекс електронного банкінгу — це канал повноцінного віддаленого обслуговування клієнтів за такими операціями, як кредити, депозити, факторинг, корпоративні картки, зарплатні проєкти, документарні операції, підписання договорів із банком тощо.

Це єдиний простір документів, звітів, ключів електронного підпису, який має безліч переваг віддаленого обслуговування без відвідування відділення банку, при цьому із забезпеченням гарантованого рівня безпеки.

Для обслуговування юридичних осіб та фізосіб-підприємців, самозайнятих осіб у режимі офлайн наш комплекс електронного банкінгу має корисний функціонал, що дає можливість бізнесу  продовжувати  працювати, обробляти платежі, купувати та продавати валюту, переглядати виписки, нараховувати зарплатню тощо в умовах перебоїв зі світлом та доступом до інтернету.

Наразі в рамках комплексу електронного банкінгу клієнти ТАСКОМБАНКУ можуть скористатися новим сервісом «Довідки». Він повністю автоматизує процес видачі банківських довідок, а також дозволяє клієнтам онлайн відправляти в банк запити на видачу довідок та отримувати їх у банкінгу з електронним підписом. Ми постійно покращуємо наші онлайн-сервіси, щоб забезпечити зручне та швидке обслуговування бізнесу.

Я хочу підкреслити, що кожному підприємцю варто знайти банк, який чує свого клієнта. Особливість підходу до обслуговування в нашому банку в тому, що ми не працюємо з чергами, ми працюємо з клієнтами. Ми прагнемо не продати продукт, а знайти шляхи задоволення потреб бізнесу та оптимальне рішення для кожного.

Задля цього всі співробітники банку завжди на своїх робочих місцях, ми всі в Україні — менеджери, директори департаментів, Правління банку та акціонер. Ми вважаємо, що дуже важливо, щоб керівництво банку на всіх ланках було доступне для комунікації з клієнтами.

Також ми створили бізнес-спільноту, де клієнти розповідають потенційним партнерам про свою діяльність, знаходять нових покупців чи постачальників. Завдяки цій платформі ми створюємо можливості для розширення бізнесу клієнтів шляхом поєднання їх бізнес-можливостей та компетенцій.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: