Правоохоронці та банківський сектор: ключові тренди. Як знизити ризики кримінального переслідування акціонерів та менеджерів банків

10 Червня 2024

Денис Бугай, адвокат,  партнер VB partners

Останній рік демонструє тенденцію наростаючого тиску на бізнес від правоохоронних органів. Про це красномовно свідчить статистика. В 2023 році зареєстровано 4 802 проваджень у сфері господарської діяльності. Це на 30% більше, ніж минулого року. Інформація БЕБ вражає ще більше: 2 173 проваджень у 2023 році порівняно з 664 в 2022-му.

Цей негативний тренд не оминає банківський сектор. Перша хвиля кримінального переслідування розпочалася після «банкопаду-2014». Десятки банків та сотні менеджерів стали підозрюваними та обвинуваченими.

Головний Telegram-канал банкірів

Правоохоронці не зупинилися, отримали досвід, їхня увага спрямована на працюючі фінансові установи. Це нова зона ризику. Ключова аудиторія — топменеджмент та акціонери, а також спеціалісти, які залучалися до операцій.

Аналізуючи відкриті дані й досвід, можна виділити ключові тренди проваджень щодо банкірів:

  • Значний досвід у розслідуванні банківських справ трансформувався в створення спеціалізованих слідчих підрозділів в поліції, СБУ та НАБУ, які займаються виключно фінансовими ринками. Зона їхньої уваги — рефінансування та стабілізаційні кредити, операції з інсайдерами, дисконти при уступках, кредити із заборгованістю, достатність та якість забезпечення, а також транзакції, пов’язані з рф та операції з потенційно санкційними особами й їхніми активами.
  • Для слідчих не існує кордонів. Вони досягли успіху у взаємодії з колегами з ЄС, UK, США. Навчилися розкривати банківську таємницю отримувати документи в усіх популярних юрисдикціях, арештовувати кошти та активи в іноземних банках.
  • Весна 2022 року в умовах ворожої навали вимагала від банків пошуку нових форматів проведення клієнтських транзакцій. Минуло два роки, ці операції стали предметом прискіпливої уваги слідчих.
  • Бюро економічної безпеки не стало аналітичним центром, а унаслідувало всі вади податкової міліції. Для того, аби розпочати переслідування, їм не потрібні результати податкової перевірки. Достатньо аналітичної довідки, яка готується силами оперативних підрозділів.
  • СБУ вже не перший рік як вийшла на банківський ринок. Сьогодні увага служби прикута до транзакцій гемблінгу та операцій бізнесу, що тим чи іншим чином пов’язані із санкційними суб’єктами. При цьому, сервіс банку сприймається як форма співучасті.
  • Варто виокремити проблему прийняття рішення колегіальними органами. Існує думка, що колегіальне рішення (правління, кредитний комітет) захищає від притягнення до кримінальної відповідальності. Але висновок помилковий. Вже є стала практика вручення підозри всім членам органу, незалежно від їхньої фактичної участі у «злочинній» дії.

5 порад, що зменшать кримінальні ризики акціонерів і топменеджерів банків

  1. Суворе дотримання формальностей, передбачених статутом та внутрішніми положеннями. Якщо при проведенні операції були найменші порушення, правоохоронці будуть їх трактувати не на користь менеджменту.
  2. Виключення оціночних категорій з методологічних документів. Якщо термін, що досліджується, не розкрити, то слідчий самостійно надає йому якнайширше значення.
  3. Проактивна реакція на індивідуальні акти НБУ. Їх невиконання буде трактуватися як обставини, що посприяли вчиненню правопорушення.
  4. Санкційний комплаєнс. Здійснити аналіз та запровадити систему моніторингу клієнтів та операцій, які можуть бути дотичні до санкційних суб’єктів та юрисдикцій.
  5. Спеціальна експертиза бізнес-процесів банку на предмет кримінальних ризиків. Чим раніше почати профілактику та усунення потенційних ризиків — тим більше шансів уникнути негативних наслідків.

Довідка

Денис Бугай консультує акціонерів, менеджмент наглядових рад найбільших банків у спорах з Нацбанком, Фондом гарантування вкладів, правоохоронними органами. Серед клієнтів – акціонери та топменеджмент банків Фінанси та Кредит, ПриватБанк, Хрещатик, Дельта Банк, Укргазбанк, керівництво UKRSIBBANK BNP Paribas Group.

Має професійний досвід на позиціях юридичного радника НБУ й міжнародної інвестиційної компанії. Очолював Наглядову раду системно важливого банку.

Експерт в питаннях міжнародного правового співробітництва. Володіє досвідом ефективного представництва перед органами Інтерполу та в десятках юрисдикцій. Зокрема, Німеччина, Австрія, Великобританія, Швейцарія, Франція, Кіпр та інші.

Експертиза Дениса визнана провідними міжнародними дослідженнями. Юрист року у сфері кримінального права за версією Best Lawyers. Кращий адвокат країни у WCC та адвокат року за результатами Юридичної премії.

VB partners — провідна юридична фірма в Україні в White-Collar Crime з найдовшою історією практики. Об’єднує найбільшу кількість експертів у галузі WCC — 30 юристів. Команда VB перша визнана на глобальному ринку та загалом здобула 16 міжнародних відзнак. Під координацією 4 партнерів та 3 радників в портфелі фірми наявні десятки успішних кейсів банківської сфери.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: