Страхування, новий інвестор в Україні, інфляція у Туреччині та заборона карти МИР: про що пишуть експерти у соцмережах

23 Вересня 2022

Протягом тижня українські експерти та банкіри у своїх соцмережах аналізували багато різних тем, серед яких стан страхового ринку України за перше півріччя,  залучення великої інвестиційної компанії BlackRock, порівняння української інфляції з турецькою та заборона російської карти МИР. Banker.ua зібрав найцікавіші пости експертів за тиждень.

Головний Telegram-канал банкірів

Кирило Шевченко про ринок страхування

Цього тижня Національний банк України опублікував огляд ринку страхування за перше півріччя 2022 року. Голова НБУ Кирило Шевченко вирішив стисло окреслити кілька важливих тенденцій ринку, оскільки вони, на його погляд, говорять про реальну стійкість ринку, яка була сформована в попередні роки і проявилася в безпрецедентно складних умовах воєнного часу.

«З початку року загальний обсяг активів страховиків майже не змінився і становив 65,7 млрд грн. Страховий ринок за шість місяців війни продемонстрував помірний приріст прийнятних активів (+2,2%)… Загалом у першому півріччі ризикові страховики показали високу прибутковість. Значну роль у цьому відіграло помітне скорочення витрат (крім операційних). А страховики життя за результатами ІІ кварталу навіть отримали значний прибуток», – відзначив голова НБУ.

Крім того, за даними огляду, драйвером підтримки страхового бізнесу стала «Зелена картка». За період війни цей вид страхування додав 76%.

«Загалом у першому півріччі 2022 року в Україні 44% (7,6 млрд грн) страхових премій припали на автострахування («автоцивілка», «Зелена картка», КАСКО). Цікаво, що за зменшення обсягів наданих послуг частка цих видів страхування в портфелі навіть збільшилася», –  зауважив Шевченко.

Більше подробиць про український ринок страхування читайте у пості Кирила Шевченка.

Михайло Кухар про залучення інвесткомпанії BlackRock

Президент України Володимир Зеленський провів розмову з головою найбільшої у світі інвестиційної компанії BlackRock Ларрі Фінком. Темою розмови стали можливості залучення державних і приватних інвестицій в Україну.

Керуючий партнер та старший економіст Ukraine Economic Outlook Михайло Кухар у своєму дописі у Facebook назвав це «головною економічною новиною тижня, якщо не місяця».

Він вважає, що така подія заслуговую на увагу: «Отримати в союзники найбільшу за всю історію фінансових ринків планети компанію рівнозначно тому, щоб отримати Пентагон у союзники на війні. BlackRock управляє грошима більшими, ніж Google, Amazon і Tesla стоять разом узяті. Або скажу інакше: річний оборот цього фонду у 60 разів більший за ВВП України».

Повний текст поста експерта, а також багато іншої корисної аналітики від Михайла Кухара читайте на його сторінці.

Олексій Кущ про рішення турецького Центробанку

Економіст та фінансовий аналітик Олексій Кущ цього тижня проаналізував опублікований реліз Центрального банку Туреччини щодо ухвалення рішення знизити ключову ставку на 100 (сто) базисних пунктів до рівня 12%. І це при інфляції 80%. Кущ написав, що йому приємно читати такі новини.

«А знаєте, чому приємно читати? Тому що прес-реліз ЦБ Туреччини майже дослівно повторює мої тези, сформульовані у статтях з монетарної політики п’ять років тому. Пам’ятаю як тоді я написав статтю із заголовком: “Від фіксованого курсу “по п’ять” ми дійшли інфляційної мети “по п’ять”. Чому і перше, і друге – марення”. Багато з написаного мною тоді, співзвучно з релізом ЦБ Туреччини зараз», – заявив експерт.

Далі він процитував турецьких банкірів щодо того, чим зумовлено зростання інфляції у країні, і порівняв ситуацію з Україною.

«Але де Україна, а де Туреччина з погляду економічного та будь-якого іншого потенціалу. Пишу це з глибоким жалем, а не зловтіхою. Адже 1991 року населення Туреччини становило 40 млн осіб, і це була аграрна країна з колосальним експортом трудових ресурсів у країни Європи. І показник складності економіки на мінімальних значеннях. А сьогодні Туреччина – це країна з 80 млн. осіб, яка забезпечує зайнятість своєму населенню. І згадайте про наш потенціал», – пише Олексій Кущ.

Експерт навів приклади, як у таких кризових ситуаціях чинять у Туреччині та США, але підкреслив, що кожен центробанк має формувати суверенну монетарну політику, а не виступати епігоном чужих моделей.

Більше подробиць та аналізу проблеми читайте на сторінці Олексія Куща.

Віталій Шапран про припинення прийому карток МИР

Член Ради НБУ Віталій Шапран прокоментував на своїй сторінці резонансу новину про те, що кілька готелів, а потім і найбільший приватний банк Туреччини, припинили прийом карток МИР.

«По-перше, готелі, як правило, самі нічого не зупиняють, вони є клієнтами банків. А по-друге, першопричиною є зовсім не «добра воля» комерційних банків в Туреччині, а офіційна позиція Управління по контролю за іноземними активами Мінфіну США (OFAC). OFAC заявила, що операції з НСПК (МИР) можуть розцінюватись як допомога в обході санкцій. Я б сказав, що це був тільки перший попереджувальній постріл, оскільки НСПК не є в санкційних списках, і це не дивлячись на те, що картки МИР використовують російські окупанти, які задіяні у війні в Україні», – написав Віталій Шапран.

Він підкреслив, що НСПК разом з ЦБ рф прямо причетні до фінансування війни в Україні. Всі іноземні банки правильно почули інформацію OFAC, тому, на думку експерта, до 95% банків з Туреччини, Південної Кореї, Казахстану, В’єтнаму та інші припинять обслуговувати МИР.

Чим завершив свій коментар Член Ради НБУ – дивіться на його сторінці у Facebook.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: