Круглий стіл НБУ, вибори у США та інвестиції з боку української діаспори: про що пишуть експерти у соцмережах

11 Листопада 2022

Протягом тижня українські експерти та банкіри у своїх соцмережах аналізували багато різних тем. Так, голова НБУ розказав про результати міжнародного круглого столу НБУ, засновник інвесткомпанії HUGS’FUND Ерік Найман прокоментува вибори у США, а економіст Олексій Кущ виклав своє бачення, як можна залучити інвестиції з боку нової української діаспори. Banker.ua зібрав найцікавіші пости експертів за цей тиждень.

Головний Telegram-канал банкірів

Андрій Пишний про результати міжнародного круглого столу НБУ

Голова Національного банку України Андрій Пишний цього тижня поділився результатами четвертого щорічного міжнародного круглого столу НБУ зі стратегічного розвитку.

За його словами, цьогорічний фокус був здебільшого направлений на розвиток фінансового сектору для створення економічного відновлення та зростання.

«Досвід країни, яка воює, – непересічний. Виклики, з якими доводиться мати справу команді НБУ та практично кожній урядовій інституції в Україні, – непересічні. І це досвід, який має бути проаналізований, врахований центробанками та урядовими установами по всьому світу. 2021 рік був для України доволі успішним, фінансова система, центральний банк, банківська система вдало подолали складний початок пандемії COVID-19. Система була стабільною, стійкою, показники зростали. Натомість повномасштабна війна внесла свої суттєві корективи і спровокувала одночасно суттєві ризики», – повідомив голова регулятора.

Він підкреслив, що НБУ стримував їх, здійснюючи цілий комплекс антикризових оперативних заходів, насамперед, зафіксувавши обмінний курс та запровадивши валютні обмеження на відтік капіталу, підтримуючи банки ліквідністю, запроваджуючи своєчасні регуляторні послаблення.

Крім того, Нацбанк впорався з кібератаками, тож врахував цей досвід у майбутніх протоколах безпеки та забезпечення безперебійної діяльності.

Пишний повідомив, що за період війни 46 банків скористалися можливістю релокації та дублювання даних на хмарних ресурсах за кордоном, половина з них планує продовжити використовувати ці технології у майбутньому.

«Працююча, операційно стійка, здатна до адаптації фінансова система – це перевага України у цій війні. Це те, що дає нам можливість і підстави говорити про необхідність та здатність перейти від стратегії виживання до стратегії зміцнення з наступним кроком вперед до стратегії відновлення. Наразі ми протистоїмо країні-терористу – російській федерації, водночас відновлюємо нашу територіальну цілісність і будуємо плани на майбутнє. Йдеться не тільки про відновлення економіки, а й про продовження реформування фінансового та банківського сектору. ми прихильні до того руху, який було започатковано у бік врахування найкращих європейських практик і стандартів», – підкреслив Пишний.

Повний текст посту-звіту читайте на сторінці Андрія Пишного у Фейсбук.

Ерік Найман про вибори у США і міжнародні новини

Засновник та керуючий партнер інвестиційної компанії HUGS’FUND Ерік Найман щотижня ділиться на своїй сторінці у Фейсбук добіркою ключових новин. Так, на міжнародній арені практично головними цього тижня стали вибори у Сенат та Палату представників Конгресу США.

За словами Еріка Наймана, попереду республіканці мають важкі дні. Адже, по суті, вони програли вибори – формально перемогли, але за фактами програли.

«І якщо Трамп офіційно оголосить про свій президентський похід, республіканська партія може розколотися на дві частини – MAGA та власне республіканську партію. Від цього виграють демократи. Можливо навіть, це буде корисний політичний струс для США, які аж надто щільно увійшли до розколу суспільства по лінії демократи-республіканці. Американській політиці потрібні і свіжі обличчя та свіжі ідеї», – стверджує експерт.

Він додав, що в цьому є сила американської демократії, яка допомагає і американській економіці.

Також експерт розглянув новини про економічну ситуацію в Україні, інфляцію у США, події в Європі, Китаї та росії, криптовалютний ринок та багато іншого, про що ви можете почитати на сторінці Еріка Наймана.

Олексій Кущ про канали інвестування з боку нової діаспори

Економіст та фінансовий аналітик Олексій Кущ розписав власне бачення того, як створити в Україні канали інвестування з боку нашої нової діаспори.

«Після війни наша демографічна база, у найкращому випадку, 30 млн осіб, з яких 10 млн – пенсіонери. Нам потрібна програма репатріації українців з-за кордону, як колись була в Ізраїлі. Але вона має чітко корелюватися з промисловою та інвестиційною політиками нашого уряду. Люди повертатимуться на робочі місця із високим рівнем зарплат. Люди повертатимуться, якщо умови підприємництва в Україні будуть кращими, ніж у Європі, а реальна кредитна ставка (з урахуванням інфляції) – нижча», – стверджує Олексій Кущ.

За словами аналітика, український уряд не створить таких умов, а НБУ не забезпечить негативну реальну ставку. Проте економіст вбачає варіант вирішення питання. Так, потрібно створити канали інвестування для українців, які поїхали за кордон, щоб вони могли вкладати свої гроші у українську економіку. Кущ наводить приклад, що на такому фундаменті Вірменія показує зростання на рівні 10%+.

«Що може Україна запропонувати новій хвилі діаспори? Участь в інфраструктурних проєктах, які будуть реалізовуватись під патронатом західних донорів. Вкладення у накопичувальні пенсійні фонди з подальшим інвестуванням цих коштів в українські землі сільськогосподарського призначення. Вкладення у проєкти розвитку видобутку та переробки природних ресурсів (залізна та уранова руда, титан, нафта, газ, зерно тощо). Це можуть бути випуски інфраструктурних та цільових облігацій», – розмірковує експерт.

Він запевняє, що для цього потрібно лише щонайменше – відсунути від цих проєктів олігархів.

Чого саме через олігархат були позбавлені українці протягом 30 років та наскільки Україна могла би зростати на ресурсах діаспори – у пості Олексія Куща.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: