Повоєнне відновлення, міжнародна фіндопомога та mono українською: про що пишуть експерти у соцмережах

16 Вересня 2022

Протягом тижня українські експерти та банкіри у своїх соцмережах аналізували багато різних тем, серед яких можливі варіанти повоєнного відновлення, зокрема запровадження бінарної системи військових облігацій. Також обговорювалася необхідність міжнародної фінансової допомоги для України, і резонансним стало питання видалення російської мови із застосунку monobank. Banker.ua зібрав найцікавіші пости експертів за тиждень.

Головний Telegram-канал банкірів

Олексій Кущ про бінарну систему емісії військових облігацій

Економіст Олексій Кущ цього тижня написав розгорнутий пост, в якому наголосив, що його весняні оцінки матеріалізувалися в урядовому прогнозі. Так, відношення держборгу до ВВП у 2023 році перевищить 100%. «Рівень держави-банкрута», підкреслює експерт.

«З таким борговим навантаженням шансів на швидке повоєнне відновлення немає зовсім від слова. Усі гроші йдуть на погашення боргів. Саме тому Україні потрібна реструктуризація держборгу та списання 50% тіла заборгованості. Щоб співвідношення борг/ВВП знизилося рівня менше 60%», – написав Олексій Кущ.

Він вважає, що потрібно змиритися з тим, що протягом найближчих двох років Мінфін не зможе залучити з ринку капіталу приватний ресурс у достатньому обсязі, хоч із зовнішнього, хоч із внутрішнього.

На думку експерта, можна знизити термін обігу ОВДП до трьох місяців і збільшити дохідність до рівня інфляція+, тобто до 30-40%, але це шлях до дуже швидкої бюджетної кризи.

«Саме тому нам потрібна модель реструктуризації формату 1998 року, тобто охоплення зовнішніх і внутрішніх боргів, щоб не було казусу 2022 року, коли обсяг погашення ОВДП перевищив суму залучення на 50 млрд грн. Адже це просто відтік коштів із бюджетної системи в період війни. Нам потрібна бінарна система емісії військових облігацій…», – наголосив Кущ.

Що це означає і як може позначитися на економіці та фінсекторі Україні – читайте у пості експерта.

Кирило Шевченко про міжнародну фінансову допомогу

Голова Національного Банку України Кирило Шевченко на своїй офіційній сторінці у Facebook голосив на тому, що зараз міжнародна фінансова допомога як ніколи важлива для України, тому регулятор максимально зосереджений на роботі з активізації додаткового фінансування від міжнародних партнерів. Тому голова НБУ разом із заступником Юрієм Гелетієм зустрілися з паном Бо Лі, заступником директора-розпорядника МВФ у Сараєво (Боснія і Герцеговина).

«Національний банк України вживає усіх необхідних заходів для утримання фінансової та цінової стабільності в умовах війни. Економіка України поступово відновлюється з квітня, проте втрати нашої країни від терористичних дій рф вираховуються мільярдами доларів. За підрахунками Світового банку станом на 1 червня тільки прямі матеріальні збитки становлять 97 млрд дол. США», – розказав Шевченко, підкреслюючи необхідність таких зустрічей з представниками МВФ.

Шевченко також подякував Фонду за надану допомогу на початку вторгнення рф (1,4 млрд дол. США за програмою екстреної підтримки Rapid Financing Instrument), а ще за анонсовану ініціативу розширення інструменту RFI для тих країн, які постраждали від продовольчої кризи, спричиненої війною в Україні. За його словами, це розширення має бути затверджене наприкінці вересня, що дасть змогу виділити Україні ще близько 1,4 млрд доларів.

Більше подробиць можете знайти в пості Кирила Шевченка.

Олег Гороховський про російськомовний додаток  monobank

Співзасновник monobank Олег Гороховський цього тижня повідомив, що у найближчій версії застосунку команда банку видалить російську мову, адже  monobank — це український банк, тож тепер застосунок доступний лише українською.

«Ті, хто прийшли на нашу землю, ті, хто щодня вбивають наших дітей, літніх людей, жінок, наших молодих хлопців, принесли багато горя і страждань, вони зруйнували багато доль і порушили величезну кількість планів. Вони хочуть знищити мою Батьківщину і всі вони мають один спільний знаменник — вони всі говорять російською», – пояснив Гороховський.

Він підкреслив, що це громадянська позиція всієї команди банку, та звернувся до клієнтів: «Ми дуже хочемо, щоб ті наші клієнти, які сьогодні вибрали мовою застосунку «російська», а їх 838’291 людина (24.02 було 1,19 млн, це мінус 30% с початку вiйни), поставилися із розумінням до цього рішення і так само, як і ми, почали частіше спілкуватися державною мовою».

І вже через день після цієї заяви Гороховський зробив новий допис – пояснення для  тих, хто проти рішення про видалення російської мови із застосунку mono.

«Не всі, хто говорить російською, вбивці, грабіжники і ґвалтівники, але всі вбивці, грабіжники та ґвалтівники говорять російською. Відчуйте різницю», – чітко заявив банкір.

Більше аргументів Гороховського читайте у його останніх постах у Facebook.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: