Що буде з ринком депозитів в 2021 році: думка експертів

20 Листопада 2020

Ринок депозитів в Україні переживав падіння протягом усього року і лише в кінці року банки України заявили про зростання депозитних вкладів. Пандемія коронавірусу, в результаті якої економіка втратила десятки мільярдів доларів, стала однією з головних причин падіння ринку депозитів. Як буде розвиватися ситуація в наступаючому 2021 році, Banker.ua дізнавався у експертів.

Ольга Коломієць, начальник управління розробки продуктів департаменту роздрібного бізнесу банку «Південний»:

– Безумовно, залишаються затребуваними класичні вклади на строкових депозитних рахунках, які дають можливість нашим клієнтам отримувати максимальну прибутковість по заощадженнях.

Також популярні вклади до запитання завдяки можливості вільно розпоряджатися грошима. Популярність таких продуктів викликана тим, що вкладнику простіше прогнозувати ситуацію на ринку, що, безсумнівно, додає впевненості в завтрашньому дні і дозволяє мати доступ до своїх коштів. Цей продукт розроблений спеціально для тих вимогливих клієнтів, які бажають отримувати прибуток і користуватися своїми коштами в будь-який зручний час.

Сергій Анніков, керівник з питань заощаджень та транзакційних послуг “Райффайзен Банку Аваль”:

Основні тенденції поточного року на ринку депозитів наступні:

– зниження процентних ставок як у гривні, так і у валюті;

– темп зростання депозитів прискорився, починаючи з другого кварталу;

– зростання частки вкладів до запитання.

Клієнти, в першу чергу, віддають перевагу вкладам до запитання з можливістю вільного поповнення і зняття коштів. Якщо мова йде про строкові депозити, то найбільшою популярністю користуються депозити в гривні терміном від 6 місяців до 1 року.

У 2021 році, швидше за все, будуть переважати тенденції, які були характерні в 2020 році.

Микола Войтків, директор департаменту ризик-менеджменту ПУАТ «КБ ” Акордбанк»:

У 2020 році спостерігалося істотне падіння ставок за депозитами. Рівень платності за депозитами фізичних осіб у національній валюті на початку 2020 року лавірував у діапазоні 14 – 16,5% річних, а за валютними вкладами прибутковість була на рівні 3 – 4,5% річних. На сьогоднішній день більшість пропозицій щодо розміщення депозитів у гривні на рівні 10% річних, а у валюті ставки опустилися і знаходяться в діапазоні 0,5 – 2% річних. Також важливо відзначити зміну в структурі строкових депозитів фізичних осіб, в яких частка гривні зросла на кілька процентних пунктів і перевищила 50%.

Негативну динаміку відтоку строкових депозитів у валюті спостерігаємо по банківській системі в цілому. Звичайно, це закономірний процес з урахуванням умов розміщення вкладів. При цьому в “Акордбанку” динаміка валютного портфеля позитивна з початку року, і прогнозуємо, що цей тренд збережеться і надалі.

На тлі тенденції падіння ставок, вкладники почали подовжувати депозитні договори з метою фіксації ставки, тому попит на 6-ти місячні та річні депозити дещо збільшився.

У 2021 році, припускаю, не буде зниження ставок, що обумовлено посиленням інфляційних процесів і підвищенням ризиків девальвації гривні на 5-7%. У найближчі місяці тренд на зменшення валютних портфелів пасивів буде зберігатися. В середньому щомісячний приріст строкових депозитів фізичних осіб у гривні, в банківському секторі в цілому, складе близько 1 млрд.грн, з перспективою зростання до 2 млрд. грн у другому півріччі 2021р.

Орися Юзвишин, директор департаменту роздрібних клієнтів АТ “Кредобанк”:

– Головною подією ринку депозитів 2020 року  стало суттєве зниження відсоткових ставок. Зокрема, якщо на початку року середня ставка 12-місячного депозиту банків, які входять в ТОР 10 ринку, знаходилася в діапазоні 14%-15% річних, то на сьогодні така ставка не перевищує 9% . Така динаміка безумовно вплинула на споживацькі настрої – клієнти, бажаючи отримати вищий та стабільний дохід, все більше розміщають свої заощадження на депозитах без  дострокового розірвання на тривалі періоди – інколи навіть більше 12 місяців. З огляду на це в пропозиціях банків з’являються депозитні пропозиції на 18 та 24 місяці. Кредобанк пропонує вклад «Прибутковий» терміном 18 місяців за ставкою 9,5% за умови розміщення в Інтернет банкінгу. 

На сьогодні важко прогнозувати, як розвиватиметься ринок депозитів, оскільки все залежить від економічної ситуації яка складатиметься в Україні в 2021 році. Якщо економічна ситуація буде стабільною і відповідно до обіцянок НБУ облікова ставка залишатиметься на існуючому рівні або ж спадатиме, то на фоні спадної динаміки депозитних ставок ринок формуватиме нові пропозиції заощадження, до прикладу – цікаві конструкції поточних рахунків та програм заощадження.  Більш цікавішими стануть альтернативні пропозиції інвестування – ОВДП, фондовий ринок та ін.  В випадку погіршення економічної ситуації  – не виключене повернення ринку до  високих депозитних ставок , характерних для України протягом останніх років.

Дмитро Замотаєв, начальник департаменту роздрібного бізнесу “ГЛОБУС Банку”:

– 2020-й був для українського депозитного ринку по-своєму унікальним. На нього сильно вплинуло кілька ключових факторів. Перший-це, звичайно ж, пандемія, яка кардинально змінила ставлення українців до взаємодії з фінансовими установами. Звідси-стрімке зростання популярності дистанційних сервісів, в тому числі по переоформленню депозитів. Другий фактор-подальше падіння депозитних ставок. Ставки в гривні плавно опустилися в середньому до 10%, а в іноземній валюті їх значення наблизилося до нуля. Незважаючи на численні попередження банкірів, це стало шоком для середньостатистичного українця, який звик непогано заробляти на депозитах, особливо валютних. Третій фактор-депозити стають довшими. Ми в” Глобус Банку ” давно працювали над збільшенням довжини свого депозитного портфеля і досягли на цьому терені серйозних успіхів. Тепер це загальний тренд для всієї банківської системи України.

Цього року істотно збільшилася частка депозитів до запитання. Це ще один побічний ефект пандемії. В умовах пандемії і карантинних обмежень, боячись за роботу і майбутнє, клієнти сумніваються в стабільності свого фінансового становища і перестраховуються, розміщуючи гроші на депозитах до запитання, щоб про всяк випадок завжди мати гроші під рукою і відносно вільно розпоряджатися ними. Також, незважаючи на падіння ставок, зберігається загальна тенденція до збільшення обсягу депозитів, при цьому спостерігається скорочення портфеля депозитів у валюті.

На мій погляд, клієнти потроху звикаються з думкою, що час захмарних депозитних ставок залишилося в минулому, і роблять відповідні висновки. Привабливі і не завжди правдиві пропозиції про альтернативні способи зберегти і примножити свої заощадження спокушають далеко не всіх. Депозит залишається найпростішим, зрозумілим і доступним механізмом берегти і заробляти гроші, тому, впевнений, вже в останньому кварталі 2020 року і особливо в 2021 році тенденція збільшення залишків за депозитами в національній валюті збережеться. Ще одним дуже важливим позитивним фактором для розвитку ринку депозитів може стати довгоочікуване введення механізму віддаленої ідентифікації, який дозволить українцям відкривати депозити, не виходячи з дому, що в умовах пандемії далеко не останній фактор при прийнятті рішення про те, нести або не нести гроші в банк.

 


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: