Що буде далі? (ЩБД #12): гривня може трохи загальмувати, ринок нерухомості чекає, а крипта продовжити стрибки

28 Січня 2022

Традиційно Banker.ua разом із експертами проаналізував, якою була ситуація на валютному та паливному ринку, що відбувалося з нерухомістю за минулий тиждень. І звичайно, експерти зробили свої прогнози про те, до чого українцям варто готуватися в наступні сім днів.

Тут банкіри аналізують курсові коливання за минулий тиждень і дають свої прогнози щодо стабільності гривні по відношенню до долара США/євро на наступному тижні.

Головний Telegram-канал банкірів

Герман Марченко, директор Департаменту казначейства КомІнБанку:

Цього тижня курс долара на міжбанківському ринку суттєво зріс насамперед через тиск геополітичних ризиків. У понеділок торги відкрилися на рівні 28,20 грн. за долар США. Курс долара продовжив стійке зростання на 12-17 копійок щодня. Незважаючи на професійні дії Національного банку України та щоденні інтервенції в обсязі до 200 млн доларів США (для порівняння: минулого тижня НБУ продав зі своїх резервів 321 млн доларів США), курс долара досяг у четвер позначки 29,03 грн на покупці, оновивши тим самим семирічний максимум. Ситуація нагадувала лютий 2015 року. Крім того, цього тижня були виплати щодо відшкодування ПДВ, що також вплинуло на зростання курсу долара.

За три робочі дні цього тижня нерезиденти продали українські ОВДП на 1,8 млрд грн. Частина цих обсягів національної валюти пішла на валютний ринок, що стало основним драйвером зростання курсу.

Водночас, у четвер почала з’являтися інформація про деяку розрядку геополітичної напруги, що послужило поштовхом до початку продажу валюти та стабілізації курсу. Готівковий ринок без особливих проблем задовольняв зростаючий попит на долар із боку населення. У четвер курс валют на оптовому ринку в Києві досяг рівнів 29-05 – 29-15 грн/$, після чого почав знижуватися слідом за міжбанківським ринком.💸

Наступного тижня чекаю стабілізацію та зниження курсу долара до рівня 28,00 – 28,50 грн/$ за відсутності різких політичних заяв.

Євро почало стрімко дешевшати на тлі заяв ФРС щодо зменшення монетарного стимулювання та переходу до періоду збільшення облікової ставки, що досяг позначки 1,114 EUR/USD, надалі, ймовірно, зниження курсу європейської валюти продовжиться.

Руслан Королик, начальник управління казначейства Forward Bank:

Початок тижня ознаменувався черговим зростанням котирувань на МВРУ. Тренд на зростання курсу національної валюти зберігався весь тиждень, переступивши в четвер чергове психологічне значення 29 грн/$. Однак завдяки діям НБУ курс вдалося повернути нижче за позначку в 29 грн/$.📊

Основною причиною тиску на національну валюту є негативний фон новин, який розкручує черговий виток підвищеного попиту на валюту в країні, а також іноземні компанії та інвестори, які репатріюють отриманий прибуток під тиском збільшених геополітичних ризиків..

Говорячи весь час про зовнішні ризики для гривні, варто також згадати і внутрішні економічні фактори, такі як високий сезон ПДВ-відшкодування, що наближається, який може спровокувати додатковий тиск на курс. Практично єдиний економічний фактор, який хоч якось зможе утримати гривню – це сплата податків, для якої бізнесу знадобиться національна валюта.💰

Але варто визнати, що на даний момент радикальної зміни курсового тренду не передбачається через те, що визначальний геополітичний тиск на гривню не знято. І тільки активне втручання Національного банку дозволяє трохи пригальмовувати девальвацію національної валюти, що розігналася..

Тому мій прогноз курсу на наступний тиждень у діапазоні 28.75-29.00 грн/$.

Анна Золотько, директор департаменту казначейських операцій Юнекс Банку:

Торги на МВРУ на наступному тижні відкривалися різким зростанням курсу долара. Негативне інформаційне тло, новини про виплату великої компенсації за поставлену «зелену» електроенергію та початок періоду активної сплати ПДВ-відшкодування спровокували суттєве посилення попиту. В результаті, лише за понеділок котирування пари гривня/долар виросли на 47 копійок, а торги закривалися в рамках 28,68-28,70 грн/$.

Зростання, хоч і не таке динамічне, тривало аж до середини четверга. При цьому Національний банк різко збільшив присутність на торгах. Обсяг його інтервенцій за перші чотири дні торгів становив близько $750 млн. Саме активні продажі Національного банку дозволили збалансувати ринок та суттєво уповільнити зростання котирувань. Про дуже значний обсяг попиту свідчать і рекордні обсяги торгів: за 4 дні в системі Bloomberg уклали угод на більш ніж $1,7 млрд.💵

Джерелами додаткового попиту були нерезиденти та імпортери енергоресурсів. Зберігається підвищений попит на валюту з боку населення, хоча на цьому тижні, за відчуттями, він навіть трохи скоротився, а також імпортерів. При цьому експортери минулого тижня отримали від Держказначейства ПДВ-відшкодування на 10,8 млрд грн, що знизило їх потреби у гривневій ліквідності..

Однак ближче до кінця тижня з’явився привід говорити, принаймні, про тимчасову стабілізацію на валютному ринку. Після ралі перших чотирьох днів у другій половині четверга гривня почала зміцнюватися. Почасти на це вплинуло інформаційне тло, що трохи пом’якшилося. Почасти – завершення періоду відшкодування ПДВ-експортерам. У другій половині четверга котирування пари гривня/долар знизилися від максимумів у середині дня на 17 копійок – сесія закривалася в рамках 28,87-28,88 грн/$.

До 31 січня бізнес має перерахувати до бюджету податки за місяць, що збільшує попит на гривневу ліквідність. Цей фактор надаватиме підтримку гривні у п’ятницю та понеділок.

Але з усіх факторів впливу найбільша вага зараз має геополітичне тло. Ринки по всьому світу зараз дуже чутливі до будь-якої нової інформації щодо ситуації біля українських кордонів. Але, звичайно, насамперед це впливає на ринки РФ та України. За таких вступних релевантність будь-яких прогнозів залишається дуже обмеженою. Гадаю, торги наступного тижня проходитимуть у рамках 28,60-29,30 грн/$.

Фахівці діляться своєю думкою щодо стану паливного ринку найближчим часом.

Артур Прокопенко, аналітик «Консалтингової групи А-95»:

З 24 по 28 січня середня ціна по країні бензину А-92 зросла на 1,13 грн/л і становить 31,87 грн/л, бензин А-95 подорожчав на 1,08 грн/л — до 32,75 грн/л , а дизельне паливо — на 1,2 грн/л, до 32,06 грн/л.

Зростання цін стало результатом коригування вартості палив 24 січня відповідно до постанови уряду про граничну торгову націнку. У порівнянні з другою декадою січня середня ціна на бензин зросла на 1,33 грн/л, на дизельне паливо – на 1,68 грн/л. Вартість LPG за тиждень у роздріб не змінилася і тримається на рівні – 18,96 грн/л. На роздрібну ціну зрідженого газу так само продовжують впливати високі ціни на ресурс у Європі.

Геннадій Рябцев, директор спеціальних проектів науково-технічного центру «Психея»:

За останні три тижні відбулося подорожчання всіх марок палива в середньому на 2 грн/л. Це обумовлено двома об’єктивними чинниками. Перший з них – зростання цін на кордоні, яке склало в середньому 15%. Другим фактором стало зниження курсу національної валюти по відношенню до євро на 1.40 грн/л.⛽️

Ці фактори сформували потенціал для подорожчання загалом на 2.50 грн. Цей потенціал був використаний трейдерами до 24 січня більш ніж на половину. Об’єктивно залишалося підвищити ціни ще на 70-80 копійок.

Проте 24 січня було опубліковано нові розрахунки Мінекономіки, які рекомендували трейдерам підвищити ціни на бензин на 1.33 грн. та дизельне паливо на 1.68 грн. Тому нинішнє зростання вже перевищило об’єктивне завдяки такій своєчасній підтримці з боку органів, метою яких є встановлення об’єктивних цін.

У найближчі тижні зростання цін продовжиться, винятки становить скраплений нафтовий газ, який через низький попит, погану погоду та загалом зимовий період практично не змінюється в ціні.

Попит на нафтопродукти загалом залишається стабільно низьким. Йдеться, насамперед, про дизельне паливо та зріджений нафтовий газ. Що стосується бензину, то його споживання суттєво не змінюється.

Про те, як розвивається ринок нерухомості в Україні, які нові проекти запускаються і що цікавить самих українців, розповідає фахівець однієї з провідних компаній-забудовників країни.

Анна Анісімова, керівник відділу інвестицій та аналітики компанії «Інтергал-Буд»:

Загроза повномасштабного військового конфлікту, що нависла над Україною, негативно впливає на всі сфери економіки країни. Будівельна галузь – не виняток. Зараз ми спостерігаємо, як частина інвесторів зайняла вичікувальну позицію. Формується відкладений попит, який конвертується в покупку нерухомості, як тільки ситуація покращає.

На 27 січня заплановано повторний аукціон із приватизації заводу «Електронмаш». Перші торги за столичний промисловий об’єкт проходили восени минулого року. Тоді його продали за 970 млн. гривень. Однак пізніше переможець аукціону зірвав угоду, внаслідок чого Фонд держмайна зробив нову спробу приватизації активу.🏢

Експерти Інституту законодавчих ідей негативно оцінили ініціативу столичної міської влади підняти вартість оренди землі. Останні планують збільшити плату у кілька разів, а у разі оренди землі для будівництва та обслуговування багатоквартирних житлових будинків – у сто разів. На думку більшості стейкхолдерів ринку, подібні наміри Київради призведуть до підвищення вартості квадратних метрів..

Одразу кілька київських об’єктів нерухомості було номіновано на Mies van der Rohe Award. Престижна архітектурна премія вручається раз на два роки. Серед номінантів є комерційні проекти, а є муніципальний — «скляний» велосипедно-пішохідний міст, будівництво якого міська влада завершила у 2019 році.

Якщо говорити про темпи будівництва, то на всіх майданчиках Інтергал-Буд активність була і залишається високою.

У січні стартувало відразу кілька нових проектів: ЖК Hello House від компанії Nice Development, ЖК Ріхерт & Парк від A Development, ЖК ANRIL house від ADAPT Development та комплекс The First House. Крім того, стартували нові черги у вже існуючих проектах: ЖК «Варшавський-2», ЖК LIBERTY PARK, ЖК 4U, ЖК «Новий Поділ» та ЖК «Greenville на Печерську».

Минулий тиждень ознаменувався різким падінням курсу Bitcoin до рівня $33700 з наступним відскоком до поточного рівня $36000-37000. Це початок того падіння, яке ми прогнозували у попередньому номері ЧБД, спираючись як на сигнали ринку, так і на аналітику інфлюєнсеров, включаючи Рафаеля з канала Сльози Сатоші.

Падіння Bitcoin прогнозовано спровокувало падіння практично всіх альткоїнів і очевидно, що, незважаючи на поточну несуттєву корекцію, нас очікує подальше зниження нижче психологічної позначки в $30000.

Крім того, на цьому тижні був побитий рекорд складності видобутку в мережі Bitcoin, який збільшився на 9,32% і досяг рівня в 26,64 трлн хеш 21 січня о 3:07 UTC. Нагадаємо, попередній рекорд було встановлено 13 травня 2021 року.

Наш прогноз на найближчі два тижні – подальше зниження ринку з епізодичними відскоками, які будуть спрямовані на гоління шортистів без зміни глобального тренду.✌🏻


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: