Що буде далі? (ЧБД #2): гривня стабільна, автогаз став дорожче, а бензин може подешевшати

13 Серпня 2021

Banker.ua продовжує рубрику ЧБД, в якій кращі експерти ринків аналізують ключові економічні показники і діляться своїми прогнозами.

Валютні колихання, криптовалюта, ринок палива і нерухомості – все це провідні фахівці коментують у одному дайджесті.

У цьому блоці банкіри аналізують курсові коливання за минулий тиждень і дають свої прогнози щодо стабільності гривні по відношенню до долара США/євро на наступному тижні.

Ярослав Кабін, директор департаменту казначейства АТ «Ідея Банк»:

Курс долара до гривні в останні кілька тижнів котирується у вузькому діапазоні 26,70-26,90 грн/дол.

Пропозиція валюти перевищує попит, і тільки стараннями НБУ, який останнім часом активно викуповує надлишок валюти з ринку, курс не просідає ще до більш низьких рівнів.

Високі ціни на світових ринках на наш традиційний експорт (сільгосппродукція, металургія) сприяють зростанню валютної виручки, що і відображається на котируваннях.📈

У цьому місяці компанії будуть платити квартальні податки, що може привести до ще більших обсягів пропозиції валюти. Незважаючи на це, ми не очікуємо серйозних змін котирувань в ту чи іншу сторону найближчим часом.

Головний Telegram-канала банкирів

Антон Курінний, провідний експерт департаменту казначейства і фінансових інститутів ОТП Банку:

Говорячи про курсові коливання протягом тижня, варто розглядати насамперед ціну на євро/долар на міжнародних ринках, там ціна пішла в сторону зміцнення долара після хороших економічних даних по безробіттю і можливого скорішого згортання стимулюючих заходів з боку ФРС. Євро почав падати з 1,1840 євро в бік 1,1710, що в свою чергу вплинуло на вартість пари євро/гривня. Унаслідок низького євро/долару і низьких котирувань долара США проти гривні гривня знаходиться на річних мінімумах, намагаючись пробити рівень 26,70. Котирування пари євро/гривня при такому ринку 1,1720-1,1730 і котируваннях 26,72-26,75 виходять на рівні 31,30-31,50.

У серпні сильний вплив на курс мають квартальні податки і період їх сплати по 19 серпня. Після сплати податків очікуємо відскік і ослаблення гривні. Нерезиденти поводяться пасивно і не заходять в ОВДП і акуратно виходять з паперів. Підвищення ставки і зменшення суми викупу від НБУ також сприяло зміцненню гривні. 💰

По 19 серпня чекаємо закінчення періоду сплати податкових квартальних платежів та можливі мінімуми року по котируваннях дол. США/гривня. Коридор 26,55-26,85 грн/дол.

Андрій Олейник, начальник управління казначейства АТ «Мегабанк»:

Причин для паніки з приводу валютних коливань поки немає. На ринку зберігається відносний баланс причин потенційних коливань і в ту, і в іншу сторони. 📊

Можливі причини ослаблення гривні:

  • у вересні чекають рекордні погашення за зовнішніми боргами (знадобиться багато валюти, щоб платити за зобов’язаннями);
  • рекордно високі ціни на світових ринках на енергоносії (газ, нафта, вугілля і тп.). Якщо зима буде холодною, знадобиться більше валюти;
  • запуск Північного потоку-2 може позбавити Україну від частини валютної виручки за транзит газу;
  • зменшення попиту на українські держоблігації від нерезидентів на поточних рівнях курсу долар/гривня, а також ризики відтоку нерезидентів з ОВДП.

Серед можливих причин зміцнення гривні:

  • надходження валютної виручки експортерам. Високі ціни на світових ринках на сільгосппродукцію, сталь і т.д.;
  • отримання валюти від МВФ;
  • міцна гривня – це важіль Нацбанку в боротьбі з інфляцією;
  • надходження валюти від «заробітчан» і від IT-шників;
  • відкриття ринку землі. Можливе надходження валюти на покупку землі після збору врожаю;

Гривня може зміцнитися до 26,5 грн/дол. (може і нижче, але сумніваюся, що це буде раціонально), а ближче до зими можливе невелике зростання курсу долара, це допоможе залучати валюту нерезидентів для купівлі ОВДП для покриття відтоків валюти на зовнішні погашення і на покупку енергоносіїв.

Фахівці діляться своєю думкою про стан паливного ринку найближчим часом

Геннадій Рябцев, директор спеціальних проектів науково-технічного центру «Психея»:

За минулі сім днів роздрібні ціни на бензин і дизельне паливо практично не змінилися. А зріджений нафтовий газ подорожчав майже на 50 копійок.

Причинами подорожчання зрідженого газу стала реакція роздробу на різке подорожчання цього ресурсу в опті, викликаного ситуативним дефіцитом газу в липні. Дефіцит виник в наслідок затримки оформлення партії російського ресурсу.

Попит на всі види нафтопродуктів залишається високим, і він буде рости за рахунок збільшення обсягів продажів сільгоспвиробникам, більшість з яких закуповується паливом, як і звичайні автомобілісти, тобто на заправках. ⛽️

У найближчі тижні можливе зниження цін на бензин і дизельне паливо завдяки зміцненню гривні і появи надлишку цих ресурсів на оптовому ринку. Він виник завдяки збільшенню переробки на Кременчуцькому НПЗ і збільшення закупівель нафтопродуктів за кордоном напередодні напруження польових робіт. Зріджений нафтовий газ буде дорожчати і далі, оскільки роздріб ще не відпрацював те підвищення, яке відбулося в опті.

Артур Прокопенко, аналітик «Консалтингової групи А-95»:

Ціни на бензини і ДП за тиждень не змінилися і тримаються на рівні п’ятниці, 6 серпня. Так, вартість А-92 на АЗС становить 29,33 грн/л, А-95 – 30,28 грн/л, дизельне паливо – 28,47 грн/л.

Високий рівень на стелах обумовлений браком палив і високими оптовими цінами на нього. У свою чергу, ситуація з насиченням ринку протягом наступного тижня може нормалізуватися і під дією європейських котирувань, ціна на бензин і ДТ буде знижуватися. Автогаз за тиждень виріс на 0,3 грн/л, до – 17,42 грн/л, з 17,14 грн/л за станом на 6 серпня.

На роздрібну ціну скрапленого газ все також продовжують впливати високі ціни на ресурс в Європі і брак LPG на ринку України. Це зберігає передумови до подальшого підвищення на стелах АЗС. 🚗

Про те, як розвивається ринок нерухомості в Україні, які нові проекти запускаються і що цікавить самих українців, розповідає фахівець однієї з провідних компаній-забудовників країни.

Анна Анісімова, керівник відділу інвестицій і аналітики компанії «Інтергал-Буд»:

Результати минулих двох тижнів показали стабільно високий попит на нерухомість. Серпень – сезон відпусток у інвесторів, тому трохи змінилася структура продажів – якщо на початку літа в структурі попиту приблизно 40% угод здійснювалися з метою інвестування, то зараз цей показник впав до 30%, а показник придбання квартир «для себе» виріс на 10%. 🏢

Покупці продовжують цікавитися компактними двокімнатними квартирами і великими однокімнатними. У фаворі житлові проекти комфорт і комфорт+ класу. Також спостерігається підвищення попиту на комерційну нерухомість. Попереду новий бізнес-сезон – саме час подумати про розширення бізнесу або про новий офіс.

У компанії «Інтергал-Буд» стартував продаж квартир в другому будинку житлового комплексу бізнес-класу CITY HUB і квартири в будинку №11 заміського комплексу «Озерний Гай Гатне».

Ситуація з динамікою будівництва на майданчиках залишається стабільною. Наприклад, компанія «Інтергал-Буд» продовжує будувати 3-4 поверхи на місяць. Запускаються нові черги, здаються побудовані будинки, розвивається інфраструктура. 💪🏻

На ринку стартував один проект бізнес-класу – ЖК SENAT (GEOS) і нові черги п’яти проектів комфорт-класу: ЖК Great (будинки 10 і 11), ЖК «Нова Англія» (будинок Вінздор), ЖК Rybalsky (будинок 15), ЖК «Варшавський Плюс» (будинок 8) і ЖК Svitlo Park (будинок 7).

Інформація щодо руху BTC і всього ринку криптовалюти в цілому, яку Banker.ua публікував в ЧБД #1, залишається актуальною і на сьогоднішній день.

Думка про пробиття біткоіну рівня 44К виявилася вірною. Зараз очікується подальше експоненціальне зростання до 57К. Також, індекс «Страху» по BTC виріс до 70, хоча раніше досягав рівня 21. ✌🏻