Що буде далі? (ЩБД #3): гривня відходить від свят, паливо дешевшає, а ринок криптовалют в очікуванні

28 Серпня 2021

Banker.ua традиційно запитав у експертів, якою була ситуація на валютному і паливному ринках, що відбувалося з нерухомістю, а також проаналізував зміни на ринку криптовалюти. Крім того, в свіжому дайджесті ми зібрали прогнози експертів на найближчий тиждень.

У цьому блоці банкіри аналізують курсові коливання за минулий тиждень і дають свої прогнози щодо стабільності гривні по відношенню до долара США/євро на наступному тижні.

Ярослав Кабін, директор департаменту казначейства АТ «Ідея Банк»:

Курс долара до гривні в останній тиждень котирується у вузькому діапазоні 26,60-26,70 грн/$, і тільки в четвер, 26 серпня, почалося зростання до рівня 26,80 грн/$.

Головною причиною невеликого стрибка вгору є початок періоду відшкодування ПДВ експортерам, що призводить до зменшення пропозиції валюти на ринку експортерами.

В цілому пропозиція валюти перевищує попит, і тільки стараннями НБУ, який минулого тижня був дуже активним покупцем валюти на ринку, курс не просів нижче 26,60 грн/$.📈

Високі ціни на світових ринках на наш традиційний експорт (сільгосппродукція, металургія) сприяють зростанню валютної виручки, що і відображається на котируваннях.

У найближчі тижні ми очікуємо невелике зростання котирувань до рівнів 26,70-26,90 грн/$.

Головний Telegram-канал банкірів

Сергій Гнєзділов, начальник департаменту по роботі на міжнародних ринках і грошового обігу АТ «АБ«РАДАБАНК»:

За минулий тиждень долар на міжбанківському ринку знаходився в коридорі 26,60 – 26,72 грн/$. Євро впав з 31,40 до 31,10 грн/€ через зростання курсу долара на світових ринках. Готівковий ринок коливався паралельно міжбанківському на рівнях 26,72 – 26,88 грн/$ і 31,50 – 31,00 грн/€ відповідно.💰

На зниження курсу впливає хороша ціна на експорт української сільгосппродукції, і все більшу роль починає грати IT-сектор, де до сих пір спостерігається колосальний дефіцит високооплачуваної робочої сили. Отримання допомоги від МВФ 2,7 млрд доларів ринком вже було відіграно раніше і на курс не впливає.

Цей тиждень короткий, тому можливі спекулятивні руху по курсу. Прогноз по долару на кінець тижня 26,70 – 26,85 грн/$ на міжбанківському і 26,80 – 26,95 грн/$ на готівковому ринку.

Юрій Гриненко, скарбник Банку Кредит Дніпро:

Після завершення періоду квартальних податків протягом всього цього тижня долар коректувався вгору. Зростанню сприяли частковий вихід нерезидентів з наших інструментів держборгу, а також початок періоду відшкодування ПДВ, який завжди супроводжується зниженням активності з боку експортерів і відповідним зростанням курсу долара.

Продовження періоду відшкодування ПДВ, купонні виплати за гривневими ОВДП і традиційна покупка під дивіденди на початку місяця продовжать чинити тиск на курс долара протягом наступного тижня.

Анна Волуйчак, директор департаменту казначейських операцій Юнекс Банку:

Як і очікувалося, під час всього короткого тижня котирування на міжбанківському валютному ринку України зросли. На мій погляд, це головним чином пов’язано з девальваційними очікуваннями, які зараз переважають на ринку. Історично склалося, що восени гривня девальвує. Винятки в історії були, а зараз значних макроекономічних підстав для цього вкрай мало. Однак загальна впевненість у неминучому ослабленні національної валюти сама собою підживлює цей тренд.📊

На практиці це виливається у збільшення попиту на валюту майже в усіх напрямках. Імпортери поспішають швидше закрити оплату за контрактами, готуючись до високого торгового сезону, також зростає попит на готівкову валюту з боку населення. Уже в першій половині серпня було зафіксовано позитивне сальдо між купівлею та продажем іноземної валюти населенням.

Слід також зазначити, що за минулий тиждень портфель нерезидентів скоротився на близько 1,5 млрд грн. Цей обсяг не можна назвати надто великим, проте разом з іншими факторами він чинить додатковий тиск на гривню.

З іншого боку, обсяг пропозиції на ринку скорочується. Експортери в очікуванні надходження ПДВ-відшкодування, не поспішають продавати валютну виручку. Цей ситуативний дисбаланс на ринку, що підігрівається загальними настроями, створює умови для зростання котирувань.💸

На початку наступного тижня продовжаться платежі з ПДВ-відшкодування експортерам.

Погашень старих випусків ОВДП на середу не заплановано, однак Міністерство фінансів повинно буде виплатити 3,4 млрд грн відсотків за раніше розміщеними паперами, велика частина з яких — за 6-річним гривневим ОВДП, розміщеним у вересні 2019 року. Значна частина цих паперів, швидше за все, зосереджена в портфелях іноземних інвесторів. Отже, можна очікувати, що частина цих коштів надійде на ринок у вигляді попиту на іноземну валюту.

Також я очікую поступового збільшення попиту на валюту з боку імпортерів.

В цілому баланс факторів дає підставу прогнозувати подальше зростання курсу долара більшу частину майбутнього тижня. За моїми оцінками, торги наступного тижня будуть проходити в діапазоні 26,90-27,20 грн/$. Не виключено участь в торгах Національного банку з продажем валюти для балансування попиту та пропозиції.

Руслан Королик, начальник управління казначейства Forward Bank:

Курс з початку короткого робочого тижня стартував з позначки 26,69 грн/$ і продовжився подальшою девальвацією національної валюти до значення 26,9 грн/$. Серед факторів, які мали значний тиск на курс гривня/долар, можна виділити початок періоду виплати експортерам відшкодування по ПДВ.💵

Відповідно, експортери, отримуючи національну валюту за рахунок ПДВ-відшкодування, менше виходять на МВРУ з пропозицією про продаж валюти.

Варто також звернути увагу, що традиційно ближче до осені починається активізація покупки валюти як населенням, так і з боку бізнесу.

Подальший рух курсу гривня/долар буде в значній мірі залежати від Національного Банку України, який, з урахуванням багатьох факторів, таких як інфляція, зовнішнє економічне середовище та інші задані параметри, може коригувати курсове значення в ту чи іншу сторонуПодальший рух курсу гривня/долар буде в значній мірі залежати від Національного Банку України, який, з урахуванням багатьох факторів, таких як інфляція, зовнішнє економічне середовище та інші задані параметри, може коригувати курсове значення в ту чи іншу сторону.

Також необхідно враховувати зовнішнє середовище, від якої наша економіка, і відповідно, курс гривня/долар, не менше залежні, ніж від внутрішнього середовища.

Серед зовнішніх факторів визначальним буде поведінка ФРС США щодо подальшого згортання антикризових заходів.

Фахівці діляться своєю думкою про стан паливного ринку найближчим часом.

Геннадій Рябцев, директор спеціальних проектів науково-технічного центру «Психея»:

За останні 7 днів ціни на паливо практично не змінилися. Судячи з усього, трейдери, як і вся Україна, були в короткострокових відпустках, тому на більшості заправок збереглися таблички тижневої давності.

Однак вже зараз зрозуміло, що існують об’єктивні передумови для зниження цін на бензин і дизельне паливо щонайменше на 60 копійок. До цього призвело зміцнення гривні, а також збільшення обсягів поставок як з-за кордону, так і палива виробництва Кременчуцького НПЗ. Тобто ми маємо надлишок палива, великі його запаси і досить приємну цінову і валютну кон’юнктуру. Ці передумови підтверджені публікаціями чергових «рекомендацій», які також вказують на можливе зниження цін, навіть на велику величину.⛽️

Єдиним винятком є зріджений нафтовий газ, ціни на який продовжують рости, відпрацьовуючи липневе підвищення вартості цього ресурсу в опті. Така ситуація на газовому ринку триватиме щонайменше ще тиждень, а потім можна розраховувати на деякий ціновий відкат. Це буде пов’язано з відновленням в повному обсязі поставок і появою на ринку ресурсу, альтернативного російському.

Безумовно, що напередодні будь-яких свят попит на паливо збільшується, оскільки ті громадяни, які мають автомобілі, прагнуть виїхати з міста. Також збільшується кількість автобусних рейсів, однак потім у святкові дні попит різко знижується, тому що всім хочеться спокійно відсвяткувати, в тому числі і водіям. Однак ці зміни на тлі сезонних змін попиту досить умовні і не перевищують часток відсотка.

Артур Прокопенко, аналітик «Консалтингової групи А-95»:

За минулий тиждень роздрібна ціна бензину А-92 по країні знизилася на 39 коп./л і склала 28,92 грн/л, бензин А-95 подешевшав на 47 коп./л – до 29,75 грн/л, а дизельне паливо – на 26 коп./л, до 27,96 грн/л.

Зниження цін стало результатом коригування вартості палив відповідно до постанови уряду про граничну торговельну націнку.

Спадний тренд на стелах АЗС обумовлений нормалізацією поставок палив на ринок України і зниженням споживання. У свою чергу, зростання котирувань на нафтопродукти в Європі створює ймовірність розвороту цін на АЗС в сторону підвищення.

Автогаз за тиждень в роздробі виріс несуттєво, на 2 коп/л., До – 17,48 грн/л. На роздрібну ціну скрапленого газ все так же продовжують впливати високі ціни на ресурс в Європі і брак LPG на ринку України. 🚗

Про те, як розвивається ринок нерухомості в Україні, які нові проекти запускаються і що цікавить самих українців, розповідає фахівець однієї з провідних компаній-забудовників країни.

Анна Анісімова, керівник відділу інвестицій і аналітики компанії «Інтергал-Буд»:

Ситуація на ринку залишається стабільною – попит на якісні проекти продовжує рости, втім, як і ціни. Покупці не готові купувати просто квадратні метри, вони хочуть купувати комфорт, середу, спільноту однодумців.

Ближче до осені спостерігається зростання попиту на комори – чи то сезон консервацій вплинув, чи то люди згадали, що скоро зміна сезону. Літню гуму, велосипеди, самокати та закрутку набагато зручніше зберігати в коморах. А балкони нехай служать місцем для відпочинку.🏢

У компанії «Інтергал-Буд» відбулося відкриття відділу продажів ЖК «Лук’янівський каскад» за адресою: вул. Половецька, 3/42.

Динаміка будівництва на майданчиках проектів, як і раніше, залишається стабільною. Активно запускаються нові черги і проекти.

На ринку стартував один проект комфорт-класу – ЖК «Урбаніст», нові черги п’яти проектів комфорт-класу: ЖК «Оптимісто» (будинок №2 (секції 3, 4), РК Family-2 (будинок №2), РК «Євромісто» (чергу 7а), РК« Варшавський Плюс» (будинок №7), РК« Голосіївська Долина» (будинок №3) і нова черга проекту економ-класу – ЖК«Одеський бульвар» (2 черга, будинок №1).

На криптовалютному ринку вектор напрямку на «бичачий» ринок змінюється на «ведмежий» і навпаки практично щодня. Індекс «страху і жадібності» на високій позначці 78, що говорить про позитивні настрої на покупку біткоіна.

Проте, на каналі «Pifagor trade» проаналізована поточна ситуація з допомогою індикаторів, більшість з яких хлопці розробили самостійно. Багато індикаторів показують можливу корекцію курсу BTC до $40к і, цілком можливо, до $34к.

Такої ж думки дотримується і Рафаель з каналу «Сльози Сатоші». При цьому він вважає, що розв’язка повинна бути в найближчі дні, і після корекції можливе зростання з пробиттям ATH (all time high).

Рекомендуємо подивитися дані відео тим, хто активно стежить за ситуацією на крипторинку. Пам’ятайте, що будь-яку інформацію по криптовалюту не можна сприймати як фінансову пораду, і відповідальність за прийняті рішення завжди лежить тільки на вас. ✌🏻


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: