Що буде далі? (ЩБД#7): зростання курсу, стабільне паливо та біткоїн під 70к

29 Жовтня 2021

Традиційно Banker.ua разом з експертами проаналізував, якою була ситуація на валютному та паливному ринку, що відбувалося з нерухомістю, чи були зміни на ринку криптовалют за два тижні. І звісно, експерти зробили свої прогнози про те, до чого українцям варто готуватися у майбутні сім днів.

У цьому блоці банкіри аналізують курсові коливання за минулий тиждень і дають свої прогнози щодо стабільності гривні по відношенню до долара США/євро на наступному тижні.

Головний Telegram-канал банкірів

Руслан Королик, начальник управління казначейства Forward Bank:

Тиждень розпочався зі зміцнення долара США – котирування у понеділок на МВРУ досягали рівнів 26,43-26,45 грн/$. Однією із ключових причин зростання котирувань стала велика виплата ПДВ відшкодування. До того ж, на ринку експортери традиційно притримують продаж валюти, чекаючи більш вигідних котирувань.

На тлі цього активізувалися спекулятивно налаштовані учасники, які чекали на висхідний тренд. Уся ця ситуація змусила НБУ вийти із продажем валюти, що допомогло призупинити тренд на зростання котирувань.

Міністерство фінансів у ході аукціону у вівторок, 26 жовтня, розмістило ОВДП на суму 17,2 млрд грн (з них близько 7 млрд номіновано у гривні). Це велике розміщення позитивно вплинуло на ринок, який очікував збільшення попиту іноземну валюту. Таким чином, експортери, які притримували валюту, вийшли на ринок із продажем, крім них виходити із продажем іноземної валюти почали спекулятивно налаштовані учасники ринку. Після чого курс гривня/долар почав зниження і закріпився на рівні близько 26,35 грн/$.💵

Євро цього тижня залишався на досить стабільному рівні – у районі 30,45-30,60 грн/€.

На мою думку, наступного тижня тенденція до невеликого зміцнення гривні продовжить потроху посилюватись, тому варто очікувати курсового діапазону в районі 26,25-26,40 грн/$.

Анна Волуйчак, директор департаменту казначейських операцій Юнекс Банку:

Як і очікувалося, початок тижня пройшов на тлі помірного ослаблення гривні. Великі виплати ПДВ-відшкодування експортерам різко знизили обсяг пропозиції на ринку. А очікування погашення номінованих у гривні ОВДП додатково посилило девальваційні настрої на ринку та активізувало спекулятивно налаштованих учасників. Максимальних значень котирування досягли у другій половині вівторка. На цей час угоди укладалися в рамках 26,42-26,44 грн/$. Але щойно Мінфін оприлюднив результати ОВДП аукціону, внаслідок якого до бюджету залучили понад 17 млрд грн, розпочався зворотний рух. Торги четверга завершувалися котируваннями 26,31-26,34 грн/$.

Майбутній тиждень небагатий на події. Великих погашень ОВДП у середу не буде – Міністерство фінансів має виплатити інвесторам 1,4 млрд грн відсотків за раніше розміщеними паперами. Цього обсягу недостатньо, щоб суттєво вплинути на курсові тренди.📊

При цьому на долар тиснутиме надмірна пропозиція. На тлі зміцнення гривні зараз експортери намагаються не дотримуватись виручки і дуже активно продають валюту. Попит при цьому залишається дуже обмеженим. Я поки що не бачу причин для розвороту цього тренду: карантинні обмеження посилюються по всій країні, що знижує активність імпортерів. Нехай і не так суттєво, як у першу хвилю захворюваності.

Сергій Гнєзділов, начальник департаменту по роботі на міжнародних ринках і грошового обігу АТ «АБ«РАДАБАНК»:

Курс долара на тижні був у коридорі 26,30-26,43 грн/$, коливаючись за день у межах 2-7 коп.

Нерезиденти скоротили портфель на 1,5 млрд грн, проте Мінфін у вівторок розмістив гривневі папери на 6,8 млрд грн.

Наступного тижня майже всі області України будуть у червоній зоні, можливе невелике падіння попиту на міжбанківському ринку.💰

Прогноз на тиждень: долар – 26,30/26,55 грн/$; євро – 30,40/30,90 грн/€.

Герман Марченко, директор департаменту казначейства АТ «КІБ»:

Національний банк на своєму засіданні Правління з питань монетарної політики залишив без змін облікову ставку на рівні 8,5% річних (всупереч очікуванням підвищення до 9%). За період із 25.10 по 28.10. національна валюта перебувала в коридорі 26,25-26,40 грн/$, НБУ виходив з інтервенціями на міжбанківський ринок, внаслідок чого купив 20 млн. дол. США і продав 50 млн. дол. США. Міжбанківський ринок перебував під впливом кількох факторів: відшкодування ПДВ експортерам (25.10. – понад 3 млрд грн, 26.10. – 5 млрд грн), поновлення оплат за імпорт енергоносіїв (у тому числі оплата за вугілля), значного обсягу розміщених Мінфіном ОВДП.🏦

На початку листопада на міжбанку можливе невелике перевищення попиту на валюту для виплат дивідендів. Загалом у листопаді через високу вартість енергоносіїв, низькі обсяги імпорту ймовірний профіцит валютної виручки.

Протягом листопада чекаю на ревальвацію гривні до рівнів 26,10 – 26,50 грн/$. Ймовірно, Нацбанк оперативно стримуватиме значне зміцнення гривні.

Костянтин Хведчук, аналітик стратегічного розвитку банку «Південний»:

Цього тижня, з 25 по 29 жовтня, валютний ринок загалом було збалансовано, а курс гривні майже не змінився. Коливання в середині тижня були частково зумовлені податковим циклом – відшкодуванням ПДВ на початку тижня та сплатою податків наприкінці. НБУ згладжував коливання в обидва боки – волатильність курсу була невисокою.✅

Наступного тижня можливе посилення волатильності курсу після засідання Комітету відкритих ринків ФРС. Важливою буде реакція міжнародних фінансових ринків на рішення та сама комунікація ФРС (зокрема щодо темпів згортання кількісного пом’якшення) і, відповідно, напрям зміни вартості долара у світі. Очікуваний діапазон для гривні досить широкий – 26,15-26,45 грн/$.

Антон Курінний, провідний експерт департаменту казначейства і фінансових інститутів ОТП Банку:

Пара євро/гривня перебувала у коридорі 30,45-30,75 грн/€. Євро/долар на міжнародних ринках торгувався в діапазоні 1,1590-1,1685, оновлюючи мінімальні значення на виступах представників ФРС США, проте підвищився до максимального рівня після виступу глави ЄЦБ Крістін Лагард про можливі згортання програми стимулювання. Курс євро/гривня поки здається стабільним на гривні, що зміцнюється, але при цьому росте євро.💸

На початку листопада очікуємо на невелике підвищення курсу внаслідок виплати дивідендів та активності нафтовиків до рівнів 26,35-40 грн/$, після чого не виключаємо чергового зміцнення гривні до рівнів мінімуму року на продажах від інвалюти аграріями та ІТ-сектором. Передбачуваний коридор – 26,15-26,35 грн/$.

Фахівці діляться своєю думкою про стан паливного ринку найближчим часом.

Артур Прокопенко, аналітик «Консалтингової групи А-95»:

У період із 25 по 29 жовтня роздрібна ціна бензину А-92 по країні зросла на 44 коп./л, до 30,83 грн/л, бензин А-95 та ДП подорожчали на 45 коп./л — до 31,74 грн/л та до 30,63 грн/л відповідно.

Зростання цін стало результатом коригування вартості палив відповідно до постанови уряду про граничну торгову націнку. Протягом наступного тижня оператори ринку можуть ще підкоригувати цифри на стелах, згідно з тією самою постановою. За попередньою оцінкою, за бензинами це буде зростання 20-30 коп./л, за ДП – зниження на 5-10 коп./л.

Автогаз за тиждень у роздробі зріс неістотно, на 1 коп./л, до 18,45 грн/л. На роздрібну ціну зрідженого газу так само продовжують впливати високі ціни на ресурс у Європі. 📈

Геннадій Рябцев, директор спеціальних проектів науково-технічного центру «Психея»:

За останні 14 днів відбулося зростання цін як на бензин, так і дизельне паливо, що перевищило 1 грн на літрі. Це стало наслідком послідовної публікації Мінекономіки рекомендацій, з яких випливало, що трейдери мають право підняти ціни.

Формальним приводом для цього стало зростання нафтових котирувань, на яке посилається низка аналітиків ринку. Однак, виходячи із реального співвідношення попиту та пропозиції на даний час, таке подорожчання є економічно необґрунтованим. Тому що зростання цін в опті значно менше за аналогічне зростання в роздріб.

Нинішнє подорожчання вкотре підтвердило вигідність рекомендацій Мінекономіки для більшості трейдерів та відірваність цих рекомендацій як від реального стану справ на ринку, так і потреб споживачів.

Ми не відзначаємо суттєвого зниження попиту на паливо внаслідок подорожчання, оскільки основне скорочення зумовлене скороченням поїздок через завершення дачного сезону. Безумовно, карантинні обмеження впливають, проте перебування більшості областей України у жовтій чи зеленій зоні поки що не вплинуло на попит. Тим не менш, «почервоніння» областей, безумовно, позначиться на міжобласних перевезеннях.⛽️

На наступному тижні суттєвого зростання цін не очікується, оскільки більшість трейдерів уже змінили ціну на стелах АЗС. Можливе лише підтягування регіональних та місцевих цін до лідерів ринку.

Про те, як розвивається ринок нерухомості в Україні, які нові проекти запускаються і що цікавить самих українців, розповідає фахівець однієї з провідних компаній-забудовників країни.

Анна Анісімова, керівник відділу інвестицій і аналітики компанії «Інтергал-Буд»:

За час істотних змін на ринку ми не фіксуємо. Ціни, як і раніше, демонструють стримане зростання. Все також високий попит, який багато в чому забезпечений інвестиційним інтересом. Нерухомість була і залишається одним із найпопулярніших напрямків для капіталовкладень.

Цього тижня загальну увагу привернула найгучніша угода останніх місяців – приватизація столичного заводу «Більшовик». 27 жовтня на даному об’єкті відбувся аукціон у форматі великої приватизації акцій підприємства. Виробничі площі заводу розташовані в районі Шулявки, перебували у зруйнованому стані.🏢

Новий власник планує ревіталізувати їх. У найближчі 5-7 років там з’являться суспільні простори, наповнені життям та діловою активністю. Для міста дуже важливо, щоб локації промислових підприємств використовувалися згідно з призначенням чи потребами мешканців, були у доглянутому вигляді, а не аварійними «занедбаними».

20 жовтня 2021 року Bitcoin оновив свій ATH (all-time high). На біржі Binance максимальна вартість BTC становила $67,000. У наступні дні вартість біткоїну падала нижче $60,000, але на короткий час і зараз закріпилася вище 60к.

Багато блогерів і трейдерів на ринку криптовалют очікують пробиття біткоїном позначки в $70,000 або закріплення на тривалий час вище 60к і початок «альтсезону». За досвідом минулих років, у розпал альтсезону BTC знаходиться приблизно на одному рівні, а всі альткоїни показують зростання. При цьому зазвичай фундаментальні альткоїни (в основному це самостійні блокчейни), такі як DOT, ETH, NEAR, ATOM, SOL, AVAX, ростуть вище за інших.🚀

Індекс страху та жадібності зараз на рівні 70, тобто показує «жадібність», а це означає, що більшість гравців вважають, що «бичачий» ринок продовжиться.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: