Акції іноземних компаній: чим українців приваблює цей ринок і чому це має зацікавити банкірів

28 Жовтня 2021

«Люди не купують акції, людям продають акції», – казав колись американський брокер Джордан Белфорт, історія життя якого стала основою для фільму «Вовк з Волл­стріт». Західний фондовий ринок давно мав можливість продавати акції іноземних компаній, у т.ч. українцям, а от можливість вітчизняних громадян «по­білому» купувати такі цінні папери з’явилася відносно нещодавно. Йдеться про зміни до положень українського законодавства 2017 року, якими був забезпечений легальний механізм такого інвестування. Banker.ua розбирався, як інвестиції в акції іноземних компаній можуть вплинути на доходи українців і розвинути нові можливості ринку банківських послуг.

Матеріал підготовлений для друкованої версії журналу Banker

Нові можливості  формують новий попит

«Природно, що з моменту, коли в Україні з’явилася така легальна можливість інвестування, саме тоді і відбулося зростання інтересу до цього», — запевняє фінансовий аналітик, заступник директора з питань торгівлі цінними паперами інвестиційної компанії Dragon Capital Сергій Фурса. Втім, наскільки такий механізм став популярним, поки складно сказати. Причина в тому, що не всі гроші, які перераховувалися на закордонні рахунки, пішли на ринки цінних паперів. Такої думки дотримується фінансист, засновник Kyiv Investment Club Іван Компан.

Хоча насправді все просто: в українців небагато якісних інструментів для інвестування, тож будь-які нові можливості завжди викликають інтерес. І він точно є, що підтверджується даними інвесткомпаній.

Головний Telegram-канал банкірів

«З появою вільних коштів українці все більше цікавляться можливостями криптовалют та іноземних акцій», — вважає аналітик Adamant Capital Інна Звягінцева.

З іншого боку, в Україні дійсно є категорія людей (до прикладу, IT-спеціалісти), які мають зайві гроші і мислять у парадигмі глобального світу, тому і ринок акцій, і ринок криптовалют, на думку Сергія Фурси може здаватися їм цікавим.

І хоча конкретно таких досліджень зі зростання попиту українців до західного ринку цінних паперів немає, експерти сходяться на одному: нові легальні можливості формують інтерес до інвестування на Заході, хоча цей інтерес і складно порахувати у конкретних цифрах. І ще досі досте­менно не відомо, як на це реагуватиме український ринок.

 Українські інвестиції в іноземні акції

Західний, зокрема американський, фондовий ринок користується в інвесторів попитом з однієї простої причини: це приносить дохід. І зараз мільйони людей займаються тим, що інвестують свої заощадження в ринок американських акцій. Хоча в цій справі ніхто не гарантує 100% дохід, адже інвестування має під собою ризик: гроші можна як заробити, так і втратити. При цьому, за даними звіту 2021 Capital Markets Fact Book, який публікує SIFMА — провідна торгова асоціація брокерів-дилерів, інвестиційних банків та менеджерів активів, що працюють на американському та світовому ринках капіталу, — фондові ринки США зафіксували зростання у пандемічному 2020 році. Середньодобовий обсяг торгів склав 10,9 млрд акцій, що на 55,4% більше, ніж за аналогічний період 2019-го.

Сам механізм інвестування в цінні папери як на Заході, так і в Україні не відрізняється. Для купівлі акцій хоч на іноземній, хоч на українській біржі фізособі в будь-якому разі необхідно підписати договір із компанією-брокером, яка володіє відповідною ліцензією, та відкрити рахунок у цінних паперах, за яким брокер здійснюватиме операції від вашого імені. Тобто щоб щось купити, потрібен магазин, і брокер є цим магазином, все відбувається за його участі, вважає Іван Компан.

Але на початку поточного року ситуація в Україні у цьому напрямку дещо змінилася. З квітня до обігу на фондовій біржі ПФТС були допущені акції 6 іноземних компаній. З’явився «український магазин з іноземними акціями», який фактично виконує функцію субброкера. Простіше кажучи, українці тепер можуть купувати акції іноземних компаній на українському фондовому ринку без контакту з іноземним елементом. Але не всі фахівці оптимістично оцінюють перспективи такого механізму.

«Чесно кажучи, не бачу в цьому ніякого особливого сенсу. Бо людина, яка хоче інвестувати за кордон, може відкрити рахунок в американського брокера і робити це напряму швидше, дешевше і прибутковіше. Є набагато більше переваг, і це не так важко, і їхати нікуди не треба», — констатує Іван Компан. Він пояснює, що в «українському магазині з іноземними акціями» клієнт платить місцевій компанії, яка ці акції сюди заводить, а також американській фірмі. Тобто в Україні ви платите більше. Звісно, це краще, ніж взагалі нічого не робилося би, вважає Компан, але ринок неліквідний.

З квітня 2021 року до обігу на фондовій біржі пфтс були допущені акції 6 іноземних компаній

Схожа думка й в Інни Звягінцевої з IK Adamant Capital: українцям потенційно цікавіше купувати акції на іноземних біржах. Компанії на зразок Interactive Brokers працюють з українськими фізособами й обіцяють найменшу комісію при угодах купівлі/продажу цінних паперів. До того ж при купівлі акцій, наприклад, Tesla на іноземній біржі спред (різниця між ціною купівлі та продажу — ред.) буде нижчим, ніж на українських біржах.

Загалом фахівці сходяться в одному: всі, кого цікавить ринок іноземних акцій, повноцінно можуть купити папери за допомогою іноземного брокера без залучення української сторони — субброкера. Ця нова можливість стосується пенсійних фондів і розвитку другого рівня пенсійної системи. Обіг акцій на вітчизняних біржах має сенс для українських пенсійних фондів чи страхових компаній, їм може бути простіше інвестувати активи в межах країни, додає Звягінцева.

Валютна лібералізація  як шлях до збільшення доходів

Водночас український ринок іноземних акцій теж не стоїть на місці, відкриваючи нові можливості гравцям. «Дійсно, до 2021 року можливість користуватися послугами таких компаній, як  Interactive Brokers, була найпростішим способом інвестування в іноземні акції. До того моменту, коли це стало доступним в Україні», — каже фінансовий аналітик української інвестиційної компанії ICU Михайло Демків.

Експерт додає, що загалом тенденція, коли українські фізособи вже активно напряму інвестують в акції іноземних компаній, в останні кілька років досягла свого апогею. І відбувається це завдяки валютній лібералізації. Першим її кроком були зміни до законодавства про валютне регулювання у 2017 році. І продовжилося це у лютому 2019-го, коли НБУ зняв значну частину валютних обмежень. Тоді було дозволено легально виводити гроші за кордон, суттєво збільшився е-ліміт на переказ коштів в інші країни для фізичних осіб — до €200 тис.

На думку Олега Вдовича, керівника напрямку з управління цінними паперами Департаменту операцій на фондовому ринку АТ «ТАСКОМБАНК», у зв’язку з тим, що вітчизняний фондовий ринок бідний на інвестиційні інструменти, це вже підштовхнуло локальних інвесторів виводити кошти на іноземних брокерів: «А в ході валютної лібералізації з метою інвестування за кордон це стало ще доступнішим: е-ліміт відкривається швидко, а гранична сума складає 200 000 євро на рік для фізосіб. Але в бочці меду є ложка дьогтю, і через відсутність у податковому законодавстві чіткого трактування прибутку, отриманого за кордоном, економічний сенс таких інвестицій може звести до нуля», — стверджує експерт.

За даними ПриватБанку, у 2020 році українці втричі збільшили грошові інвестиції за кордон. При цьому фізособи оформили понад 34 тисячі е-лімітів на переказ коштів, з яких більше 77% (понад 26 тисяч)  — через «Приват». Михайло Демків зізнається, що також користувався сервісами банку, та уточнює, що дві третини грошей, які виводилися торік на закордонні рахунки, йдуть саме на інвестиції в цінні папери. Тож тепер українські брокери роблять спроби ще більше спростити механізм купівлі акцій іноземних компаній. Це дозволяє не виводити гроші за кордон, а купувати акції, які вже заведені в Україну.

За словами Демківа, вигода для клієнта тут у кількох нюансах. По-перше, не треба сплачувати комісію за SWIFT-перекази, а по-друге, український брокер бере на себе функцію оподаткування доходу за такими транзакціями, тобто виступає податковим агентом у цій фінансовій операції.

Обіг акцій на вітчизняних біржах має сенс для українських пенсійних фондів чи страхових компаній, їм може бути простіше інвестувати активи в межах країни

«Цей механізм дозволяє залишити питання оподаткування повністю в Україні, тобто клієнту вже не потрібно думати про те, чи правильно заповнена декларація і чи правильна сума податків сплачена. Всі ці речі бере на себе брокер», — роз’яснює механізм на практиці Михайло Демків.

Разом із тим, за статистикою Нацбанку, на поточних рахунках фізосіб-підприємців зараз $800 млн, і це також є наслідком валютної лібералізації, вважає експерт. Сьогодні ФОПи, які отримують гроші з-за кордону у валюті, можуть не конвертувати інвалюту у гривню. Логічним кроком у цій історії можуть стати нові банківські послуги, наприклад, максимально спрощені процедури інвестування в іноземні акції.

Банки та інвестиції:  перспективи розвитку

Українські банкіри починають придивлятися до розвитку власних продуктів у напрямі інвестування.  Але тут багато чого залежатиме від доходів населення.

«Якщо не буде кризи, і динаміка доходів буде позитивною, то вільні гроші у людей будуть «вимагати» їх кудись застосувати. Тому перспективи є, тим більше, ми бачимо, що Нацбанк продовжує лібералізувати свою політику, і це також буде підтримувати інтерес», — прогнозує Сергій Фурса.

Єдине, що всі гравці ринку намагаються зрозуміти, скільки в Україні людей, а в них — коштів, і чи готові вони інвестувати їх у закордонні активи. Водночас, і Фурса, і Демків згадують кілька важливих юридичних деталей, у рамках яких працює сфера: в банківському секторі зараз дуже активний фінансовий моніторинг і процедури комплаєнсу, і в питанні інвестицій також ідеться про офіційно зароблені кошти. Є правила, які не просто так вигадані, яких банки мають дотримуватися, адже мішків із грошима вже давно ніхто не приймає, жартують фахівці.

У свою чергу, Іван Компан пояснює причину зацікавленості українських банків новими можливостями фондового ринку наступним чином: «Банкам немає чого запропонувати своїм клієнтам, особливо в системі Premium-банкінгу, якою користуються забезпечені клієнти». Дохідність за депозитами невелика, тому можливість запропонувати клієнтам зайти на іноземну біржу та купити там акції іноземних компаній — гарний варіант. Чи скористаються банкіри цим шансом, і наскільки це стане затребуваним серед українських громадян, покаже ринок і фінансові можливості українців.

Дві третини грошей, які виводилися торік на закордонні рахунки, йдуть саме на інвестиції в цінні папери

Такої ж думки дотримуються і самі банкіри: «Банки як фінансові інститути в усьому світі відіграють ключову роль на ринку капіталу, й їхня діяльність багатогранна. Основна роль фінансових установ — пов’язувати інтереси і грошові кошти емітентів і інвесторів», — запевняє Олег Вдович, керівник напрямку з управління цінними паперами ТАСКОМБАНК­­У. Він упевнений, що саме зараз основне завдання банків — стати ключовим шлюзом між іноземними ринками капіталу і локальними інвесторами.

Оксана Купер, спеціально для Banker.ua


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: