Що буде далі? (ЩБД#9): зростання курсу, стабільне паливо та нерухомість

26 Листопада 2021

Традиційно Banker.ua разом із експертами проаналізував, якою була ситуація на валютному та паливному ринку, що відбувалося з нерухомістю, а також чи були зміни на ринку криптовалют за минулий тиждень. Також експерти зробили свої прогнози про те, до чого українцям варто готуватися в наступні сім днів.

Тут банкіри аналізують курсові коливання за минулий тиждень і дають свої прогнози щодо стабільності гривні по відношенню до долара США/євро на наступному тижні.

Головний Telegram-канал банкірів

Руслан Королик, начальник управління казначейства Forward Bank:

Цього тижня продовжилася девальвація національної валюти, розпочавши на МВРУ у понеділок з позначки 26,57 грн/$, вже у п’ятницю торги відкрилися на рівні 27,07 грн/$.

Така девальвація гривні викликана переважно діями нерезидентів, які останнім часом значно прискорили свій вихід з ОВДП на тлі повідомлень про можливу військову ескалацію з боку РФ. Варто також зазначити, що активною скупкою долара займалися іноземні компанії для репатріації дивідендів, але в той же час, експортери, спостерігаючи збільшення курсу, почали притримувати іноземну валюту з метою продати потім дорожче💰.

Всі ці негативні фактори, з урахуванням негативного фону, що посилюється, щодо ситуації біля східних кордонів України, викликали дуже активний попит на іноземну валюту з боку роздрібних клієнтів, активність яких також штовхала ринок вгору.

Привертає увагу і той факт, що у вівторок Міністерство фінансів залучило 4,4 млрд грн, з яких 3,3 млрд грн – це шестимісячні папери. Але водночас довгі випуски паперів не мали попиту..

Сукупність цих обставин могла розігнати курс ще більше, але, як і в ситуації зі зміцненням національної валюти, фактором, що згладжує на ринку, виступив Національний Банк, який, за допомогою своїх продажів, не дав полетіти курсу ще вище📈.

Висока ймовірність збереження висхідного курсового тренду наступного тижня. За моїми оцінками, курс перебуватиме в діапазоні 27,20 -27,45 грн/$.

Анна Волуйчак, директор департаменту казначейських операцій Юнекс Банку:

Перші торги тижня, що минає, відкривалися котируваннями в рамках 26,60-26,62 грн/$. Психологічний рівень 27,0 грн/$ котирування перетнули ще в середу ввечері. А на ранок п’ятниці вони піднялися до рівнів 27,09-27,12 грн/$.

Тригером стали активні купівлі валюти нерезидентами, переважно власниками ОВДП. Частково це пов’язано з великими погашеннями та виплатою відсотків за старими випусками облігацій, які відбувалися останні 2 тижні. Частково – фоном новин щодо ситуації на російсько-українському кордоні. За минулий тиждень (п’ятниця до п’ятниці) портфель ОВДП нерезидентів скоротився на 2,6 млрд. грн..📊

З іншого боку, на тлі висхідного курсового тренду відчутно скоротилася пропозиція валюти. Граничний термін сплати податків залишився позаду, ми увійшли до пікового періоду виплати ПДВ-відшкодування, що суттєво знизило потребу експортерів у гривневій ліквідності та дозволило уповільнити продаж валютної виручки на МВРУ.

Невеликий внесок у формування додаткового попиту зробила і купівля іноземної валюти населенням: з початку листопада інтерес українців до доларів та євро помітно збільшився. За даними голови Ради НБУ, з початку листопада чиста купівля населенням валюти становила $200 млн.

Дисбаланс, що утворився, минулого тижня активно компенсував Національний банк. З понеділка по четвер він продав на МВРУ $400-500 млн.

У першій половині наступного тижня девальваційні настрої домінуватимуть на валютному ринку. Підставою для цього будуть виплати експортерам ПДВ-відшкодування та купівлі іноземної валюти нерезидентами. У середу Міністерство фінансів має виплатити власникам ОВДП сумарно 13,7 млрд грн. Щоправда, більшість цих коштів (12,6 млрд грн) було залучено в ході розміщення річних паперів. Тому вплив цього фактора на валютний ринок може виявитися не надто значним.

Водночас девальваційні настрої, перехідна дата та збільшення ліміту валютної позиції можуть створити в середині тижня короткочасний, але відчутний тиск на гривню. 💸

У другій половині тижня я не відкидаю стабілізації ситуації на валютному ринку і навіть курсового розвороту. Однак це буде можливо лише в тому випадку, якщо фон новин навколо ситуації на східному кордоні стабілізується. Перші гострі реакції інвесторів уже позаду. Це означає, що найближчими днями модно чекати уповільнення динаміки виходу нерезидентів із ОВДП. При цьому досвід жовтня показав, що скорочення портфеля на 1,0-1,3 млрд грн на тиждень не чинить жодного тиску на гривню. Принаймні за поточних умов стриманого попиту на іноземну валюту з боку імпортерів.

Загалом майбутній тиждень обіцяє бути високо волатильним. Ситуативні сплески попиту підхоплюватимуть спекулятивно налаштовані учасники ринку. Але ж вони суттєво прискорять зворотний курсовий тренд, коли ситуація на валютному ринку стабілізується.

На жаль, через високу непередбачуваність ряду факторів точно спрогнозувати хід торгів наступного тижня вкрай важко. Якщо динаміка скорочення ОВДП-портфеля збережеться на поточному рівні, до кінця тижня котирування можуть досягти позначок 27,4-27,5 грн/$. Але якщо ситуація стабілізується, на нас може чекати швидке зміцнення гривні до рівнів 26,8-26,9 грн/$.

Фахівці діляться своєю думкою щодо стану паливного ринку найближчим часом.

Геннадій Рябцев, директор спеціальних проектів науково-технічного центру «Психея»:

Минулого тижня суттєвих змін на ринку бензину та дизельного палива не відбулося. Незважаючи на рекомендації Мінекономіки щодо зниження цін на дизельне паливо, трейдери не поспішали їх виконувати, оскільки найближчим часом мають намір перейти на продаж дизельного палива зимових марок, які дещо дорожчі.

За інерцією дорожчав лише скраплений нафтовий газ, дефіцит якого ще відчувався у низці регіонів. Найближчого тижня це подорожчання закінчиться так само, як і суттєва зміна цін на роздрібному ринку.

При цьому слід врахувати, що Чорна п’ятниця зазвичай супроводжується акціями у великих мережах, які продовжаться до початку наступного тижня. Тобто. причин для суттєвої зміни вартості нафтопродуктів нині немає, але під час Чорної п’ятниці великі мережі можуть пропонувати паливо набагато дешевше, ніж на початку тижня. Це не означає, що такі ціни будуть триматися далі. ⛽️

Попит на скраплений нафтовий газ підтримували аграрії, які відбирали у автомобілістів частину пропан-бутану, попит на бензин залишається практично незмінним, а дизельне паливо втрачає позиції, і основні маси продажу поступово переміщуються в роздрібний сегмент. Надалі рівень попиту визначатиметься погодними умовами: чим гірша погода, тим гірші обсяги реалізації.

Про те, як розвивається ринок нерухомості в Україні, які нові проекти запускаються і що цікавить самих українців, розповідає фахівець однієї з провідних компаній-забудовників країни.

Анна Анісімова, керівник відділу інвестицій та аналітики компанії «Інтергал-Буд»:

За минулі кілька тижнів значних змін на ринку не було. Ряд експертів та журналістів активно обговорювали тему можливого «бульбашки» на ринку нерухомості. Однак такі прогнози, як нам здається, безпідставні. Активне зростання вартості, яке ми спостерігаємо з початку року, обґрунтоване економічними чинниками. Насамперед, йдеться про подорожчання будівельних матеріалів та робіт.

Вже можна робити певні висновки, що листопадове посилення карантинних обмежень не позначилося на галузі. Попит на квадратні метри та активність покупців залишаються високими.

Темпи будівництва залишаються незмінними, роботи на майданчиках активно ведуться.🏢

«Гучних» запусків нових проектів за останні кілька тижнів ми не спостерігали.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: