Ексклюзивні картини, інтернет-нерухомість і права власності на винаходи: що придбати сьогодні у метавсесвітах

04 Січня 2023

2022 рік є часом бурхливого розвитку метавсесвітів. Віртуальні світи стануть не лише місцем спілкування користувачів з усього світу, а і платформою для розвитку та масштабування бізнесу. Сьогодні капіталізація провідних метавсесвітів Decentraland і Sandbox перевищує $5 млрд. Враховуючи зростаючий тренд, цей показник може досягти позначки в $10 млрд вже до початку 2023 року. Така популяризація віртуальної реальності приверне на ринок нових інвесторів і підприємців. Banker.ua розбирався, які віртуальні активи користуються особливою популярністю і скільки коштує власна квартира чи яхта у метавсесвіті.

Матеріал підготовлений для друкованої версії журналу Banker.

Головний Telegram-канал банкірів

Хайп чи тренд: як сьогодні розвиваються метавсесвіти

Сьогодні у світі існує близько п’ятдесяти метавсесвітів. Проте найбільшими та найвідомішими залишаються Decentraland та Sandbox. Саме тут концентрується основне ком’юніті користувачів. Якщо подивитися на карту метавсесвіту Sandbox, то можна побачити, що все більше великих блокчейн і криптокомпаній викуповують землі у віртуальних світах і просувають свій бізнес як в офлайн-світі, так і онлайн.

«Метавсесвіти стають сьогодні дуже популярними, настільки, що цілі держави виділяють окремий напрям та бюджет саме на розвиток метавсесвітів у рамках п’ятирічних програм плану розвитку цифрової економіки таких країн, як Китай і Південна Корея. Якщо сьогодні робота з метавсесвітами полягає в купівлі віртуальних активів, то в перспективі найближчого майбутнього це може дуже вплинути на свободу, промисловість і гроші. Це буде забезпечено за рахунок бурхливого розвитку одразу в кількох областях: штучний інтелект, блокчейн, доповнена реальність, віртуальна реальність», — розповів Banker.ua Ільман Шажаєв, CEO&Founder Farcana Metaverse.

Джерело: www.sandbox.game

Вже сьогодні власниками віртуальних земель є такі компанії, як Binance, Atari, CoinMarketCap, Rarible та інші.

«Якщо ж говорити про тренди, то можу точно сказати, що популярність віртуальних світів лише зростатиме. Користувачі будуть дублювати своє життя у віртуальному просторі, і це стосується не лише бізнесу. Метавсесвіти стануть майданчиком для проведення концертів, конференцій та самітів, гучних вечірок та культурних заходів. У зв’язку з цим вартість земель у провідних метавсесвітах лише зростатиме», — коментує СЕО TFL.io Данило Андріянов.

Тому вже сьогодні великий бізнес масово скуповує віртуальні землі для розвитку власного бізнесу, особливо якщо він стосується криптовалют і блокчейн рішень. На думку експертів, найціннішими найближчим часом стануть ці віртуальні активи.

Віртуальні землі

Віртуальна земля залишається одним із найпопулярніших активів для купівлі. Ще в 2020 році токени з віртуальними площами в метавсесвіті Decentraland були продані за лічені секунди, а сума зборів перевищила 800 ЕТН, що у доларовому еквіваленті перевищує 1,9 млн. Свої площі в цьому метавсесвіті вже мають CryptoKitties, My Crypto Heroes, Old Skull Games, а також Dapp.com.

«Цікаво, що ринок віртуальних активів сильно нагадує реальний, і, як на звичайному ринку земля є одним із найдорожчих та дефіцитних ресурсів, такою ж вона є й у метавсесвітах. Під час першого розміщення NFT-проєкту DeepMine 500 ділянок землі закінчилися за 1 секунду, при цьому на вторинному ринку одна із земель була перепродана за вартість у 50 разів більше за номінал. Все розміщення користувачі забрали за годину, при цьому важливо зазначити, що більш ніж півтори тисячі користувачів вже багато місяців не продають свої NFT, що вказує на те, що NFT вже не розглядаються виключно як спекулятивний інструмент», — сказав Євген Шакула, Head of PR компанії DeepMine.

На куплених землях користувачі зможуть не лише відкривати власні компанії, а й проводити культурні заходи, а також різноманітні конференції та саміти.

Метавсесвіти стануть майданчиком для проведення концертів, конференцій та самітів, гучних вечірок та культурних заходів. У зв’язку з цим вартість земель у провідних метавсесвітах лише зростатиме

Невзаємозамінні токени цифрового мистецтва

Наступним класом активів, які матимуть особливу популярність серед користувачів, а отже можуть принести непоганий дохід власникам, стануть невзаємозамінні токени (NFT), які фактично є інструментом передачі права власності на конкретний об’єкт: пісню, картину або фільм. Нагадаємо, що у 2021 році найдорожчим арт-об’єктом, проданим у форматі NFT, стала цифрова копія картини відомого художника Біпла, яка пішла з молотка за $69,3 млн. Оригінал спалено в день придбання.

Тренд на випуск NFT дістався й України. У 2021 році свої невзаємозамінні токени випустили Потап і Настя Каменських, Тіна Кароль, гурти Kazka, Океан Ельзи та інші.

«Раніше виконавці не мали можливості контролювати права на свої твори та прибутки від них, але завдяки NFT така можливість з’явилася. Тим не менш, варто зазначити, що ринок NFT все ще знаходиться у спекулятивній фазі, приблизно як ринок ICO у 2017‑2018 роках. Тоді багато хто зрештою продав активи на збиток, й історія цілком може повторитися з NFT, хоча це ніяк не применшує їхнього значення для децентралізованої економіки», — сказав провідний Crypto Corner О-Джей Джордан.

Сьогодні варто придивлятися до ексклюзивних NFT-токенів зарубіжних та вітчизняних зірок, які можуть бути перепродані на вторинному ринку.

Створення віртуального світу стало ланкою в ланцюжку defi – nft – gamefi – metaverse. Вже сьогодні токени ігрових проєктів показують рекордну прибутковість і популярність серед користувачів

Токени GameFi проєктів

Розвиток сектору ігрових фінансів (GameFi) нерозривно пов’язаний із популяризацією метавсесвітів. Фактично, створення віртуального світу стало ланкою в ланцюжку DeFi — NFT — GameFi — Metaverse. Вже сьогодні токени ігрових проєктів показують рекордну прибутковість і популярність серед користувачів. Зазначимо, що найуспішнішим і найзатребуванішим на сьогодні є токен Play-To-Earn ігри Axie İnfinity, який посідає 39-й рядок у рейтингу CoinMarketCap і торгується на рівні $50,56 за штуку.

Патенти на винаходи

Розвиток NFT та метавсесвітів став поштовхом до створення нових форм підтвердження та передачі прав власності. Сьогодні користувачі можуть купити права на той чи інший винахід за допомогою невзаємозамінних токенів. Перший прецедент подібної угоди відбувся у червні 2021 року. Тоді група випускників Каліфорнійського університету в Берклі заплатила 22 ЕТН або $53 196 за NFT на оцифровані документи з методикою лікування раку, яка була удостоєна Нобелівської премії.

Цілком ймовірно, що наукові спільноти та лабораторії почнуть продавати свої власні методики та винаходи через NFT шляхом аукціону. Таким чином, будь-яка компанія або користувач у світі зможе викуповувати права на ноу-хау, не відходячи від комп’ютера.

Замість післямови

Загалом розвиток метавсесвітів спонукало створення Web 3. Про це сьогодні говорять експерти, які безпосередньо не пов’язані з блокчейн-технологіями. Розподілений інтернет стане найбільш безпечним середовищем для передачі інформації між користувачами, а також у рази прискорить трафік.

Як сказав Ільман Шажаєв, безпечна передача цифрових активів за допомогою NFT, підтримка децентралізації метавсесвітів за рахунок Web 3.0, забезпечення децентралізованої фінансової інфраструктури за допомогою криптовалют та DeFi впорядкує цифрову інфраструктуру та сприятиме створенню великого цифрового всесвіту. Можливості інтеграції глобальної економіки та функціональна сумісність цифрових активів припускають, що логістика, продаж нерухомості та офісні робочі процеси виграють від розробок, пов’язаних із метавсесвітами. Реалізація цих можливостей у доступному, зрозумілому та максимально інтерактивному середовищі назавжди трансформує розуміння та погляд на гроші, розваги та суспільство.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: