Вилучення старих банкнот, «клуб білого бізнесу», індексація зарплат: що зміниться для українців з 1 серпня

29 Липня 2024

З 1 серпня на українців чекають важливі зміни, які вплинуть на фінансову та соціальну сфери життя. Національний банк України почне вилучати банкноти номіналом 500 гривень старого зразку, також набере чинності закон про «клуб білого бізнесу», який спрямований на підтримку прозорих і добросовісних підприємств. Крім того, очікується індексація зарплат, яка покращить фінансове становище працівників та допоможе компенсувати зростання цін. Banker.ua зібрав ключові події серпні, на які варто очікувати українцям.

Головний Telegram-канал банкірів

З обігу почнуть вилучати банкноти старого зразка

З 1 серпня 2024 року Національний банк розпочинає вилучати з обігу банкноти номіналом 500 гривень зразків 2003–2007 років для поступової їх заміни на банкноти зразка 2014 року та наступних років випуску.

Головна ціль такого рішення – підвищення якості готівки в обігу, зважаючи на зношеність банкнот номіналом 500 гривень старого зразка, які вже майже 18 років перебувають в обігу, зокрема понад вісім останніх років, одночасно з банкнотами сучасного покоління.

Поступова заміна банкнот старого зразка підвищить захист і якість грошей в обігу та зробить розрахунки комфортнішими для громадян. Водночас заміна банкнот номіналом 500 гривень старого зразка на сучасні, з посиленою системою захисту, не вплине на готівкові розрахунки громадян, їм не потрібно вживати додаткових заходів для обміну.

Закон про «клуб білого бізнесу»

24 липня Зеленський підписав Закон №3813 про особливості податкового адміністрування під час війни для платників з високим рівнем добровільного дотримання норм Податкового кодексу України. 25 липня його було опубліковано в «Голосі України», а набере чинність він з 1 серпня.

Закон про «клуб білого бізнесу» передбачає запровадження переліку платників податків із високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства, які користуватимуться низкою переваг у податковому адмініструванні під час воєнного стану.

До цього переліку включатимуть юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, резидентів «Дія.Сіty», які відповідатимуть низці вимог та критеріїв з урахуванням системи оподаткування (зокрема, вимогам до рівня сплати податків, вимогам до рівня нарахування заробітної плати тощо).

Платники податків, включені до вказаного переліку, отримуватимуть такі переваги:

  • мораторій на документальні перевірки, крім деяких видів;
  • скорочення строків камеральної та документальної перевірок з метою бюджетного відшкодування;
  • скорочення строків надання індивідуальних податкових консультацій;
  • за платником податків закріплюється комплаєнс-менеджер, з яким платник зможе взаємодіяти, зокрема, із використанням засобів дистанційного зв’язку, у тому числі у режимі відеоконференції.

Зміни в порядку оформлення паспортних документів

Президент Володимир Зеленський 17 червня підписав закон №3709-ІХ, який запроваджує новий порядок одночасного оформлення та обміну паспортів громадянина України та закордонних паспортів, включно з тими, що втрачені або викрадені.

З 1 серпня вносяться зміни до Закону “Про Єдиний державний демографічний реєстр”, що дозволить одночасне оформлення та обмін паспортів. При поданні документів за кордоном для оформлення або обміну паспортів рішення приймається Державною міграційною службою за умови сплати адміністративного збору.

Розмір адміністративного збору за одночасне оформлення або обмін паспортів становить:

  • 0,3 розміру прожиткового мінімуму (908,4 грн) у разі видачі паспорта протягом 20 робочих днів;
  • 0,6 розміру прожиткового мінімуму (1 816,8 грн) у разі видачі паспорта протягом 7 робочих днів.

Також відбудеться зменшення віку, з якого громадянин України може звернутися для оформлення закордонного паспорту самостійно – з 14 років (раніше було з 16 років);

Уточнена вартість оформлення паспортного документу в разі звернення за кордоном — якщо громадянин звернувся до представництва ДП “Документ” (рішення про оформлення приймається ДМС як розпорядником Демографічного реєстру), справляється адміністративний збір в такому ж розмірі, що й на території України.

Зменшується строк прискореного оформлення паспорта громадянина України — до 7 робочих днів (раніше було до 10 робочих днів). В такі ж строки має відбуватися оформлення паспорта вперше.

В разі звернення за оформленням внутрішнього або закордонного паспорта за кордоном — строк його оформлення не має перевищувати 3 місяців.

Паспорт у формі картки для осіб, позбавлених особистої свободи через збройну агресію проти України, видаватимуться не пізніше ніж через 3 робочі дні з дня оформлення заяви-анкети на його отримання, поданої протягом одного року з дня її звільнення.

Індексація зарплат

Роботодавці, які не підвищували посадові оклади працівникам з грудня 2023 року, а також ті, які збільшували їх у січні та лютому 2024 року, у серпні 2024 року повинні будуть вперше нарахувати індексацію.

Індексуються гривневі постійні зарплатні доходи працівників. Разові виплати, середній заробіток та виплати в натуральній формі індексації не підлягають (п. 3 Порядку Nº 1078).

Зарплата працівників індексується в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. У 2024 році розмір прожиткового мінімуму дорівнює 3028 грн.

Заробітну плату індексують у тому випадку, якщо величина індексу споживчих цін (ІСЦ) наростаючим підсумком перевищила 103%, що являє собою поріг індексації.

Для кого закінчиться відстрочка у серпні?

З 1 серпня 2024 року згідно із законом № 3633-IX наступні категорії громадян не зможуть отримати відстрочку від мобілізації:

  • студенти та аспіранти, які навчаються на заочній або вечірній формі;
  • студенти та аспіранти, які здобувають другу або третю вищу освіту;
  • багатодітні чоловіки із заборгованістю за аліментами (якщо розмір заборгованості перевищує суму платежів за три місяці; відстрочка може бути оформлена при погашенні заборгованості та своєчасній сплаті).
  • особи, які доглядають чоловіка/дружину з інвалідністю III групи;
  • батьки-одинаки, якщо мати не позбавлена ​​батьківських прав, не визнана померлою або зниклою безвісти, і не відбуває покарання;
  • деякі чоловіки, які доглядають осіб з інвалідністю І та ІІ групи (якщо немає інших працездатних членів сім’ї, які можуть здійснювати догляд);
  • особи, які працюють на підприємствах, установах та організаціях Міністерства оборони.
  • особи зі статусом “обмежено придатний” через скасування такої категорії (якщо ВЛК визнає чоловіка придатним).
  • чоловіки, які за повторного ВЛК були визнані здоровими (всі медичні висновки ВЛК та МСЕК про надання І та ІІ групи інвалідності, видані після 24 лютого 2022 року, мають бути підтверджені повторним медоглядом).
  • неповнорідні брати загиблих на війні військових (право мають лише рідні брати).

Виплати українцям до Дня Незалежності

У серпні грошові виплати до Дня Незалежності України у 2024 році отримають ветерани війни та деякі категорії громадян у визначених розмірах. Розмір виплат від 450 до 3100 грн.

гривна

Механізм виплати:

  1. Пенсіонерам, які мають право на таку виплату, грошова допомога буде виплачена у серпні разом із пенсією — без додаткового звернення.
  2. Ветеранам війни, які проходять службу / працюють та не є пенсіонерами, кошти буде спрямовано на небюджетні рахунки військових частин, установ, організацій, де такі громадяни проходять службу / працюють, на підставі поданих заявок, в т. ч. через портал електронних послуг Пенсійного фонду України.
  3. Тим, хто має право на виплату, не є пенсіонером та не проходить службу / не працює, для отримання допомоги потрібно подати до Пенсійного фонду України заяву (довільної форми). Виплату буде проведено за місцем проживання осіб на поточний рахунок в уповноваженому банку.

Заявки / заяви на здійснення разової грошової виплати подаються до 1 серпня поточного року. Якщо можливість подати заявку / заяву у зазначений термін відсутня, це можна зробити до 1 жовтня 2024 року.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: