Продовжуючи користуватися цим сайтом або натиснувши "Приймаю", Ви даєте згоду на обробку файлів cookie і приймаєте умови Політики конфіденційності.
Оновлені тарифи від НБУ і відновлення митних перевірок: що зміниться в Україні з 1 травня
У травні на українців чекає чимало змін: Нацбанк оновив і тарифи за послуги з реєстрації та ліцензування небанківських установ, стануть доступні оновлення в електронному кабінеті платника, повертаються митні перевірки, а також набирає чинності закон про мобілізацію. Banker.ua зібрав ключові події травня, на які варто очікувати українцям.
НБУ оновив тарифи
Національний банк України переглянув діючі та запровадив нові тарифи за послуги з реєстрації та ліцензування небанківських установ з метою реалізації норм Законів України “Про фінансові послуги та фінансові компанії”, “Про страхування”, “Про кредитні спілки” тощо. Вони діятимуть з 1 травня 2024 року.
Переглянути тарифи з питань реєстрації та ліцензування небанківських установ можна сайті регулятора.
Оновлення в електронному кабінеті платника
Для платників податків з 1 травня 2024 року в електронному кабінеті стане доступним отримання Витягу щодо стану розрахунків, починаючи з 2013 року за кожен рік окремо та в розрізі податків, зборів, платежів, а також єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Для отримання витягу потрібно створити “Запит про отримання витягу щодо стану розрахунків з бюджетами та цільовими фондами за даними органів ДПС”.
Крім цього, розроблено окремий функціонал для платників, які мають податковий борг на день подання запиту про отримання витягу щодо стану розрахунків з бюджетами та цільовими фондами за даними органів Державної податкової служби України стосовно розрахунку пені, яка буде нарахована у разі погашення такого боргу поточною датою.
Якщо платник податків у Запиті, який подається через Електронний кабінет зазначає позначку про необхідність підпису Витягу щодо стану розрахунків, то на такий документ накладається кваліфікований електронний підпис керівника структурного підрозділу економічного аналізу.
Митні перевірки поновлять
Верховна Рада дозволила з 1 травня 2024 року частково поновити перевірки дотримання вимог законодавства України з питань митної справи, зокрема щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів. Їх було призупинено з 24 лютого 2022 року на період дії воєнного стану.
До квартальних планів-графіків документальних планових виїзних перевірок митного органу у 2024 році можуть бути включені підприємства, які здійснюють ввезення на митну територію України підакцизних товарів, а також здійснюють вивезення з митної території України товарів, на які законом установлено вивізне мито. А також на тих, хто оформив митні декларації зі звільненням від сплати митних платежів, використанням пільг, розстроченням сплати митних платежів.
Норма не поширюється на документальні перевірки та зустрічні звірки, на які передбачено мораторій. Йдеться про платників податків, які ввозять у період дії воєнного стану товари, зокрема ті, що визнані гуманітарною допомогою.
Закон про мобілізацію
Новий закон про мобілізацію та проходження військової служби в Україні набирає чинності 18 травня. Зокрема, за ним знижують мобілізаційний вік з 27 до 25 років. Протягом 60 днів чоловіки, віком від 18 до 60 років зобов’язані оновити свої дані у ТЦК, ЦНАП або електронному кабінеті призовника.
Кожен чоловік повинен буде мати при собі військово-облікові документи та пред’явити їх на вимогу поліції чи територіального центру комплектування.
Також законопроєкт запроваджує нові покарання для ухилянтів – їх можуть подати в розшук за рішенням суду і заборонити керувати автомобілем, а також суттєво збільшать штрафи.
Крім цього, більше не буде категорії “обмежено придатний”. Чоловіки з таким статусом будуть зобов’язані повторно пройти медкомісію, де їх визнають придатними або непридатними до служби. Ті, хто отримав II чи III групу інвалідності після 24 лютого 2022 року, окрім військовослужбовців, мають пройти повторний медогляд.
Також закон передбачає можливість вилучення автомобілів у громадян на потреби Збройних Сил. Насамперед вилучати авто можуть у тих українців, які мають більше одного транспортного засобу. Перед цим мають провести оцінку ринкової вартості автомобіля, і забиратимуть той, який більше підходить для оборонних потреб. Транспорт не вилучатимуть, якщо він “є єдиним джерелом забезпечення існування людини”. Також транспортний засіб заборонено відправляти в інший регіон або за межі України.
До уваги водіїв
В Україні набувають чинності нові положення Правил дорожнього руху. Згідно з ними, ближнє світло фар за містом залишається обов’язковим і після 1 травня. Відповідні зміни Кабінет Міністрів вніс зміни до Правил дорожнього руху ще у жовтні 2023 року.
Тепер водії повинні вмикати ближнє світло фар або денні ходові вогні за межами населених пунктів цілий рік.
Раніше подібна вимога існувала лише в осінньо-зимовий період з 1 жовтня до 1 травня.