Страхування автомобільного та міського електротранспорту по-новому. Які зміни відбудуться?

06 Вересня 2024

Віктор Берлін, Президент Ліги страхових організацій України

Наказом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 22 липня 2024 року № 671 були затверджені Порядок та умови страхування на автомобільному та міському електричному транспорті (далі Порядок та умови страхування).

Порядок та умови страхування ухвалені на виконання прикінцевих положень Закону України «Про страхування».

Команда і страхові компанії-члени Ліги страхових організацій України (ЛСОУ) брали участь у підготовці цього нормативно-правового акту, як результат спільної роботи ми отримали досить змістовний та зручний для застосування Порядок та умови страхування. Документ  дозволить убезпечити пасажирів, які користуються послугами перевізників автомобільного та міського електричного транспорту та їх водіїв, машиністів.

Головний Telegram-канал банкірів

За інформацією ЛСОУ, частка особистого страхування від нещасних випадків на транспорті за останні чотири роки в загальній сумі валових страхових премій за обов’язковими видами становила 0,5-0,7%, це відповідно 50-70 млн грн за рік.

Зазначені Порядок та умови страхування замінюють Положення про обов’язкове особисте страхування від нещасних випадків на транспорті (далі – Положення), що було затверджено Постановою КМУ № 969 від 14 серпня 1996 року (зі змінами) в частині здійснення обов’язкового особистого страхування від нещасних випадків на транспорті пасажирів та водіїв (машиністів) автомобільного і електротранспорту.

Проте, Порядок та умови страхування суттєво та принципово відрізняються від урядового Положення. Зокрема, обов’язковий вид страхування із страховими тарифами, встановлених директивно, змінюється страхуванням за певними класами страхування, як обов’язкова умова здійснення діяльності перевізників.

Мінімальний розмір страхової суми (у разі заподіяння шкоди життю та здоров’ю пасажирів) встановлено на рівні не більше 140 мінімальних заробітних плат (1,12 млн грн у 2024 році). Розмір страхової суми на одну застраховану особу при страхування життя, здоров’я та працездатності водіїв і машиністів автомобільного та міського електричного транспорту від нещасних випадків не може становити менше 480 тис. грн у 2024 році.

страхование авто_полис

Для порівняння, розмір страхової суми для кожного застрахованого в урядовому Положенні становив 102 тис. грн.

Також, Порядок та умови страхування не регулюють відносини щодо страхування при перевезенні пасажирів та багажу залізничним транспортом, водним та морським транспортом. Для цього розроблятимуться окремі Порядки та умови страхування.

Отже затверджені Порядок та умови страхування визначають особливості правового регулювання:

  • страхування відповідальності перевізника за шкоду, заподіяну життю та здоров’ю пасажирів та їхнього багажу під час перевезення автомобільним транспортом (окрім таксі та перевезення пасажирів легковим автомобілем на замовлення) за класом страхування 10;
  • страхування відповідальності перевізника за шкоду, заподіяну життю та здоров’ю пасажирів, та за шкоду, заподіяну багажу під час перевезення міським електричним транспортом (клас страхування 10);
  • страхування життя, здоров’я та працездатності водія автомобільного транспорту або машиніста міського електричного транспорту від нещасних випадків (клас страхування 1).

Перевізники (страхувальники) під час кожного перевезення пасажирів та/або багажу зобов’язані забезпечити наявність у водія транспортного засобу страхового полісу.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: