«Банківська справа як шахова партія»: СЕО РАДАБАНКУ Андрій Грігель про стратегічне мислення, ризики і майбутнє фінансів

07 Травня 2025

У рамках спецпроєкту SUPER CEO Banker.ua продовжує публікувати кейси успішних українських керівників, які не лише досягли видатних результатів у своїх галузях, а й визначають майбутнє бізнесу в Україні. Це не просто розповіді про успіх. Це глибокий аналіз рішень, які створюють майбутнє.

Матеріал підготовлено для 16 номера журналу Banker, який можна придбати тут.

Банківський сектор сьогодні стрімко змінюється під впливом сучасних технологій, регуляторних змін та нових очікувань клієнтів. У такому динамічному середовищі успіх банку багато в чому залежить від його керівництва, яке має не просто керувати бізнесом, а й передбачати майбутнє.

Андрій Грігель, СЕО РАДАБАНКУ — керівник, для якого принципи лідерства, стратегічне мислення та вміння приймати ризиковані рішення є ключовими складниками успіху. У його кар’єрі не бракувало викликів, важливих кроків і навіть моментів, коли випадковість могла змінити все. В інтерв’ю Banker.ua пан Андрій розказав про те, що для нього означає бути лідером у фінансовій сфері, які принципи допомагають ефективно управляти командою, чому клієнтоорієнтованість є важливою частиною банківської стратегії та як банк адаптується до нових реалій. А ще як шахи вплинули на управлінські навички, чому психологія важлива у фінансах та який ризик у житті Андрія Грігеля виявився найвагомішим.

Головний Telegram-канал банкірів

Про стиль управління, принципи та ризики

— Андрію, що для вас найважливіше в управлінні командою, та які принципи допомагають вам бути ефективним лідером? Як ви самі оцінюєте свій стиль керівництва?

— Свій стиль управління я вважаю демократичним, проте я доволі вимогливий до людей, які, на мою думку, мають потенціал для більших досягнень. В управлінні командою засадничими принципами для мене є необхідність підтримувати атмосферу відкритості, чесності та показувати власним прикладом дотримання цих принципів. Крім того, вважаю, що для команди необхідно, щоб лідер завжди залишався спокійним, у міру оптимістичним та вселяв цей спокій в інших людей.

— Які цінності ви формуєте? Чи має банк унікальні традиції або підходи до роботи, які вирізняють його серед конкурентів?

— Не можу сказати, що наші цінності унікальні, проте ми дійсно намагаємось розвивати культуру клієнтоцентричності всередині банку. Мені особисто подобається, коли клієнти ростуть разом із нами. А великі клієнти залишаються задоволеними через індивідуальний підхід та швидкість прийняття рішень.

— А якого кредо або принципу ви дотримуєтесь у прийнятті рішень? Як він сформувався і наскільки вплинув на вашу кар’єру?

— Я намагаюсь завжди оцінити, який довгостроковий ефект матиме рішення, яке я приймаю зараз. Чи веде воно до досягнення стратегічних цілей, які будуть наслідки не сьогодні, а через декілька місяців або через рік. Цьому мене навчили шахи: в дитинстві я 5 років займався цим видом спорту… або навіть мистецтва, якщо дозволите.

Мені подобається, коли клієнти ростуть разом із нами. А великі клієнти залишаються задоволеними через індивідуальний підхід та швидкість прийняття рішення

— Яке найризикованіше рішення вам довелося ухвалити у професійному житті? Чи були моменти, коли ви вагалися, і що допомогло зробити остаточний вибір?

— Оглядаючись на досвід, мені здається, найризикованішим рішенням було не покинути рідне місто Дніпро на початку повномасштабного вторгнення у 2022 році. І я, і члени команди були впевнені, що місто вистоїть, але враховуючи те, що ми не військові й не володіли ситуацією повною мірою, це рішення зараз я оцінюю як ризиковане.

Про тенденції у фінансах та нові сервіси для клієнтів

— Якщо говорити про професійне бачення, які тенденції у бізнесі та фінансах ви вважаєте найважливішими на найближчі кілька років?

— Всі сучасні тенденції так чи інакше пов’язані з диджиталізацією, автоматизацією процесів та використанням або роботів, або штучного інтелекту у виконанні рутинних завдань.

Окремо для банківського сегмента слід виділити прискорену гармонізацію європейських директив із банківського нагляду та регулювання діяльності з метою інтеграції до Європейського союзу. Особисто я вважаю дуже перспективним напрям віртуальних активів за умови  його належного регулювання на законодавчому рівні.

— РАДАБАНК активно розвивається, і багато хто відзначає його прогресивний підхід. Які стратегічні напрями розвитку є для вас пріоритетними? І що нового можна очікувати клієнтам у цих сегментах?

— РАДАБАНК зараз знаходиться на такому етапі розвитку, що ми одночасно рухаємось в кількох напрямках. Це і розвиток цифрових каналів, де ми на етапі запуску пілотних проєктів для подальшого їхнього масштабування на всю Україну. Це і подальша робота над мобільним застосунком, яка ніколи, по суті, не закінчувалась, але протягом останнього року ми суттєво посилили команду для того, щоб швидше впроваджувати нові сервіси. І також це робота над схемами віддаленої ідентифікації клієнтів та впровадження філософії безпаперового обслуговування у відділеннях.

Про долю та кар’єрний розвиток у банківському секторі

 — А як ви ставитеся до долі та удачі у бізнесі? Чи був у вашій кар’єрі момент, коли випадковість або несподівана зустріч змінила вашу професійну траєкторію?

— В західній культурі є такий термін, як positive attitude. Я можу ним описати свій підхід до життя. Я щиро вірю, що все буде добре, навіть попри те, що в минулому я був головним ризик-менеджером. У 2015 році я за один день звільнився з попереднього місця роботи, як-то кажуть, в нікуди, а через місяць прийшов працювати в РАДАБАНК, не маючи абсолютно ніяких кар’єрних амбіцій. Але вже через декілька років від фінансового аналітика доріс до наймолодшого Голови Правління банку в Україні. Що це, як не доля?

Я  щиро вірю, що все буде добре, навіть незважаючи на те, що в минулому я був головним ризик-менеджером

— Що мотивує працювати саме в банківському секторі?

— Мені подобається структурованість банківської діяльності. В усіх сферах життя я намагаюсь уникати хаосу. А банківська сфера дає ясність, чітке розуміння причинно-наслідкових зв’язків в економіці. Крім того, мені імпонує перерозподільча роль, яку виконують банки в системі — сприяють розвитку бізнесу завдяки наданню фінансових ресурсів, які залучені від домогосподарств. Це реалізація win-win стратегії для всіх наших клієнтів.

— Якби ви не стали керівником банку, яку професію могли б обрати? Чи є сфери, які вас завжди цікавили, але ви так і не спробували себе в них?

— У випускному класі школи я хотів стати психологом, але на той час батьки наполягли, щоб я поступив на банківську справу. І я це зробив попри шалений конкурс на тій спеціальності. Можу тепер гордо говорити, що працюю за спеціальністю, оскільки це рідкість в нашому суспільстві. Проте базові принципи людської психології я згодом вивчив у процесі реального спілкування з людьми, і це мені дійсно допомагає в керуванні колективами.

Довідка

Андрій Валерійович Грігель

Голова правління РАДАБАНКУ

Дата народження:  22 жовтня 1984 року, м. Дніпро

Освіта і карʼєра у банківському секторі

Андрій Грігель У 2007 році здобув диплом магістра банківської справи в Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара.

Професійний шлях розпочався у 2006 році в ПриватБанку. У 2008 році він приєднався до Банку Кредит Дніпро, де пройшов шлях від спеціаліста з підготовки звітності за МСФЗ до заступника начальника фінансово-економічного управління. З 2015 року, з невеликими перервами, Андрій Грігель працює у РАДАБАНКУ. Обіймав посади керівника фінансово-аналітичного управління, CRO, а у 2019 році був призначений Головою Правління. На той момент він став наймолодшим CEO банку в Україні.

Основні управлінські принципи

Як колишній CRO, Андрій Грігель розуміє важливість ризик-менеджменту, тому всі рішення приймаються зважено з оглядом на можливі песимістичні сценарії. Саме тому в банку немає великих проблем із поверненням кредитів, а також із пруденційними нормативами регулятора.

Управлінська позиція пана Андрія полягає в тому, что він не боїться конкуренції та оточувати себе людьми, сильнішими за себе. Легко делегує повноваження та відповідальність за ухвалення рішень.

Головні виклики на посаді

«Перший виклик – це ситуація, яка склалася у 2020 році, пов’язана з поширенням коронавірусу, хворобою працівників та карантинними обмеженнями. Саме тоді вперше ми навчилися працювати віддалено, носити маски та проводити реструктуризації для позичальників, бізнес яких постраждав від обмежень.

Другий виклик – це смерть членів команди та акціонерів банку. У 2020 році помер основний акціонер банку, справу якого зараз успішно продовжує його сестра. У 2021 році через коронавірус помер їхній батько (міноритарний акціонер), а також моя заступниця з операційної роботи. У 2023 році не стало багаторічного члена Наглядової ради. Ці втрати не тільки загартували мене емоційно, але й навчили швидко реагувати на зовнішнє середовище та відповідати за стійкість банку під моїм керівництвом.

Звісно ж, основним викликом продовжує бути повномасштабна війна. Незважаючи на те, що вже у грудні 2021 року ми почали готуватися до тоді ще потенційного вторгнення і розробили певні процедури реагування, все-таки реальність виявилася не такою, як ми собі уявляли. На щастя, наш банк не зазнав фізичних втрат у плані відділень та персоналу. Ми адаптувались жити в реальності, коли контекст змінюється декілька разів протягом одного дня. І продовжуємо розвиватися та підтримувати ЗСУ».

Правила, цінності

Андрій Грігель дотримується work-life balance і вважає, що особисте життя та робота мають гармонійно співіснувати. Він переконаний, що у світі стільки всього цікавого, що кожного дня можна навчитись чогось нового. При цьому, на його думку, кожна людина неідеальна, тому успіх досягається лише завдяки правильному поєднанню сильних сторін кожного з членів команди.

Життєві уроки, які вплинули на стиль управління

«Коли мені було 10 років, у дитячому таборі я змагався з одним хлопцем за те, щоб стати спортивним куратором загону. В усіх вправах, що нам давали, я був кращим, але кожен раз вихователі ініціювали нове змагання, допоки мій конкурент не переміг мене на дистанції в 100 м. І його призначили спортивним куратором. Це не вплинуло на наші стосунки, ми продовжили з ним дружити до кінця заїзду. І тільки через декілька років до мене дійшло, що в мене не було шансів перемогти того хлопця, оскільки він був сином директора табору. Відтоді я принципово не займаюсь політикою, а в професійній діяльності оцінюю людей тільки за результат, а не за те, хто кому родич чи як виглядає».

Досягнення на посаді CEO

За більш ніж п’ять років керівництва Андрія Грігеля РАДАБАНК показав стрімке зростання:

  • Збільшення активів у 5 разів, що дозволило банку піднятися на 28-е місце у банківській системі України (станом на 01.01.2025).
  • Розширення регіональної присутності, що дало змогу обслуговувати більшу кількість клієнтів.
  • Перехід на електрон­ний документообіг, який не лише зменшив витрати, а й оптимізував бізнес-процеси та знизив ризики помилок.
  • Запуск нових технологічних рішень, серед яких – оновлений мобільний застосунок, написання скорингу з нуля та проєкти з роботизації.
  • Активна участь у державних програмах, таких як «5-7-9», «єОселя» та «Національний кешбек».

Професійна  та громадська діяльність

  • Андрій Грігель не лише керує банком, а й активно бере участь у професійному та суспільному житті: є Членом Ради Асоціації українських банків.
  • Спікер панельних дискусій на міжбанківських конференціях, присвячених диджиталізації.
  • Регулярно виступає перед студентами Академії митної справи та фінансів у м.  Дніпро.
  • Опікун Федерації шахів Дніпра.

Особисте  життя і хобі

Андрій Грігель одружений, виховує двох доньок (14 і 10 років). У родині також живе рудий кіт.

СЕО веде активний спосіб життя та має різноманітні захоплення: біг на довгі дистанції (10 км, 21 км), кросфіт (тренування 4 рази на тиждень), шахи (1 розряд, грає щодня онлайн), гра на гітарі та читання.

Вподобання

Література: наукова фантастика, латиноамериканська проза, твори Германа Гессе.

Музика: плейлист для пробіжок містить широкий спектр треків – від Prodigy до Teddy Swims.

Кулінарія: вміє готувати різні страви, але особливо пишається тим, що в 2007 році навчився робити смачні суші, якими інколи тішить родину.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: