Продовжуючи користуватися цим сайтом або натиснувши "Приймаю", Ви даєте згоду на обробку файлів cookie і приймаєте умови Політики конфіденційності.
Резерви зростають – зростатимуть і виплати: позитивні тенденції ринку страхування
Денис Ястреб, Генеральний директор Національної асоціації страховиків України (НАСУ), спеціально для Banker.ua
Відновлення України у повоєнний період — одне з найважливіших питань, яке вже сьогодні вирішує кожен. Кожен — це Держава, Президент, парламентарі, урядовці, регулятори, підприємці, українці, наші міжнародні друзі та партнери. Наші Воїни — хлопці та дівчата, які кожен день дають нам впевненість і наближають перемогу над ворогом. Отже, наше головне завдання — забезпечити майбутнє України!
Позитивна динаміка ринку
Страхова галузь впевнено тримає стрій і забезпечує потребу населення та бізнесу у страхуванні. Сьогодні можна стверджувати про позитивні тренди відновлення цього сектору.
Страховий ринок України у І півріччі 2023 року продовжує активно відновлюватись. Страхові премії за ризиковим страхуванням склали 19,1 млрд грн, що на 24% більше, ніж за аналогічний період 2022 року. Проте, цей результат все ще гірший за І півріччя «довоєнного» 2021 року на 13,5%.
Аналізуючи дані ринку страхування, слід відзначити суттєве зростання і премій, і укладених договорів за майновими видами страхування. Наприклад, страхування майна. Тут премії від фізичних осіб збільшились на 154,8 млн грн у порівнянні з І півріччям 2022 року. Причиною цього найімовірніше є прагнення власників квартир, будинків та інших об’єктів нерухомості убезпечити себе від ризиків, зокрема, й воєнних. Також цьому сприяють пропозиції страховиків на страхування, в тому числі, воєнних ризиків нерухомості. І така тенденція спостерігається з осені 2022 року.
Ще один сегмент, який демонструє один із найбільших приростів, — це страхування вантажів (+263,6 млн грн), що, на нашу думку, може відображати відновлення бізнес-активності приватних підприємств, логістики в межах України та за її межами.
Учасники НАСУ традиційно відновлюються активніше. За І півріччя 2023-го сума зібраних премій склала 13,8 млрд грн, що на 27,7% більше за аналогічний період 2022 року, і ця цифра вже перевищує довоєнні 6 місяців 2021 року.
Страхові виплати за ризиковими видами страхування у І півріччі 2023 року склали 7,2 млрд грн, з них 5,5 млрд грн сплатили учасники НАСУ. Тобто виплати зросли на 28,1% у порівнянні з І півріччям 2022 року, проте на довоєнні показники ринок ще не вийшов.
Страхові резерви продовжують зростати і станом на 30.06.2023 року складали 24,3 млрд грн, що перевищило минулорічні показники майже на 14%. Зростання страхових резервів означає, що в наступні періоди страхові виплати продовжуватимуть зростати, оскільки страхові резерви відображають обсяг майбутніх зобов’язань страховиків.
Ринок страхування життя, на відміну від ризикового страхування, відновлюється повільнішими темпами, проте вже маємо тенденцію до зростання. Так, страхові премії зі страхування життя у І півріччі 2023 року збільшились порівняно з аналогічним періодом 2022 року на 2,4 млн грн.
Дещо більшими темпами зростають страхові виплати, які станом на кінець І півріччя 2023‑го склали 576,2 млн грн (289,3 млн грн у ІІ кварталі 2023‑го). Це знову найбільший показник квартальних страхових виплат за останні більше ніж 2 роки, включаючи довоєнний 2021 рік.
Станом на кінець червня цього року страхові резерви страховиків життя зросли і склали 18,1 млрд грн, активи — 22,1 млрд грн, що свідчить про фінансову стійкість страховиків. Також страховики за перші 6 місяців року сплатили до бюджету 855,7 млн грн податку на прибуток.
Нові вимоги і євродирективи
Це результати роботи страховиків у складний час, які є доказами вміння адаптуватись та розвиватись. Безперервна робота та підвищення якості обслуговування споживачів стали можливими завдяки фінансовій стійкості страховиків і впровадженню передових технологій у страхуванні. Як сталий тренд діяльності страховиків протягом останніх років можна відмітити активний розвиток дистанційних сервісів у страхуванні — від укладення договорів до дистанційного врегулювання страхових випадків. За результатами опитування серед страховиків НАСУ у 2023 році, за основними лініями бізнесу (моторне, майнове страхування, особисті види страхування) частка електронних договорів (укладених дистанційно) становить 66,5% від загальної кількості договорів страхування. Приріст електронних договорів страхування йде доволі динамічно.
Позитивні тренди діяльності страховиків створюють надійне підґрунтя для відновлення. Наступний етап, що також повинен сприяти відновленню та розвитку страхової галузі, — це імплементація норм євродиректив у рамках реформи страхування. Страховики вже розпочали активну роботу з впровадження вимог нового Закону України «Про страхування», що запрацює з 1 січня 2024 року. Підвищені або оновлені вимоги у сфері захисту прав споживачів, реалізації страхових продуктів, розкриття інформації, фінансової стійкості, структури внутрішнього управління та контролю — і це далеко не повний перелік завдань для страховиків на перше півріччя 2024 року. Сьогодні НБУ продовжує активне напрацювання регуляторної бази, необхідної для реалізації реформи страхування. Злагоджена взаємодія регулятора і страховиків навіть в умовах тривалого повномасштабного вторгнення рф створює впевненість в успішній реалізації зазначеної реформи.
Крім того, необхідно вирішувати питання страхування військових ризиків. Воно широко дискутується на різних майданчиках та в різних сферах. Громадяни потребують фінансового захисту внаслідок травмування, втрати або пошкодження майна; бізнес потребує фінзахисту для трудових колективів та матеріально-технічних баз; інвестори — захисту своїх інвестицій.
Можливості страхування зараз і надалі
Широке залучення інвестицій в українську економіку є необхідною передумовою для відновлення України в повоєнні роки. Захист цих коштів — одне з ключових питань, яке сьогодні вирішують керівництво нашої держави, міжнародні партнери, які також знаходяться на шляху створення механізмів гарантій для інвесторів. Вже сьогодні страховики готові покривати збитки внаслідок дії знарядь війни в рамках страхування майна, транспорту, перевезень вантажів та особистого страхування. За умови розширення перестрахувальних програм можливості українських страховиків значно збільшаться. Разом із тим, страхування на прифронтових територіях або там, де ведуться активні бойові дії, на окупованих територіях буде недоступним.
Страхування інвестицій для локальних та іноземних інвесторів буде доступним лише за умови створення спеціальних гарантійних інституцій або процедур.