Banker.Тижневик: чим жив банківський сектор минулого тижня (11 – 15 вересня)

18 Вересня 2023

Чим жили українські банки і бізнес протягом минулого тижня, які події в них відбулися, про що говорили у фінансовому секторі – про це та інше українські банкіри розповідають у рубриці-дайджесті «Банківський тижневик» на Banker.ua.

Головний Telegram-канал банкірів

Заступниця Міністра фінансів України про грант від США

Минулого тижня стало відомо, що Україна отримає від США грант у розмірі $1,25 млрд у межах проєкту Світового банку «Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні» (PEACE in Ukraine).

Кошти спрямують на підтримку незахищених верств населення, а також тих, хто працює на забезпечення виконання функцій держави та надання освітніх і медичних послуг (державних службовців, освітян, медиків, працівників служб першого реагування).

Заступниця Міністра фінансів України Ольга Зикова висловила подяку Світовому банку за безпрецедентну допомогу, що надається Україні з початком повномасштабного вторгнення.

Завдяки проєкту PEACE in Ukraine Міністерство фінансів України залучило грантів та позик на загальну суму 19,5 млрд доларів США та 1,44 млрд євро, з яких 17,97 млрд доларів США – гранти.

НБУ знизив облікову ставку

Правління Національного банку України ухвалило рішення знизити облікову ставку з 22% до 20% з 15 вересня. Подальше сповільнення інфляції та спроможність НБУ забезпечувати курсову стійкість дають змогу продовжити цикл зниження ставки за збереження достатньої привабливості гривневих заощаджень.

«Такий крок підтримає відновлення економіки та водночас не створюватиме загроз для макрофінансової стабільності», – зазначили в Нацбанку.

Ставка за тримісячними депозитними сертифікатами й надалі буде дорівнювати обліковій ставці – 20%. Водночас ставка за депозитними сертифікатами овернайт знижена на 2 в. п. до 16%, а за кредитами рефінансування – на 2 в. п. до 22%.

Долар поки ще зафіксований, а євро продовжує дешевшати

Нещодавно в Нацбанку повідомили, що мають намір повернутися до гнучкого курсу долара, таким чином відмовившись від фіксованого. Втім, цьому передуватиме низка процесів, передбачених узгодженою з МВФ програмою валютної лібералізації.

Тож наразі курс долара традиційно тримається на рівні 36,57 грн/$. А от євро станом на сьогодні, 18 вересня, продовжує здавати в ціні, втративши з минулого понеділка 17 копійок – наразі офіційний курс становить 38,96 грн/€.

Що відбувалося в банківському сегменті

Юрій Каціон, заступник голови правління Ощадбанку, відповідальний за корпоративний бізнес:

Минулий тиждень за напрямом корпоративного бізнесу був досить активним. Ощадбанк та корейська корпорація KIND (Korea Overseas Infrastructure and Urban Development Corporation) підписали меморандум про наміри розвивати спільні проєкти, спрямовані на відбудову та розвиток української економіки. Пріоритетні сектори діяльності: транспорт, розвиток міст, енергетика, навколишнє середовище та соціальний розвиток.

Підписання меморандуму є логічним продовженням наших відносин із корейськими партнерами для розбудови України, що розпочались після корейсько-українсько-польської конференції у Варшаві. Ми вже провели тристоронню зустріч клієнтів Ощаду, зацікавлених у співпраці з корейськими партнерами, з керівництвом KIND. Переконані, що залучення корейських інвесторів у розбудову України сприятиме не лише її економічному зростанню, але й підвищенню якості проєктування і технологічних рішень інфраструктурних проєктів.

У продовження теми підтримки українського бізнесу в імпорті товарів і обладнання Ощадбанк запровадив нову послугу для юридичних осіб, які здійснюють зовнішньоекономічну діяльність, – банківську гарантію для забезпечення здійснення митних платежів. Перевагою оформлення банківської гарантії є відсутність необхідності для компаній залучати власні обігові кошти або кредити для розміщення у відповідному митному режимі товару, що ввозиться на територію України. Економія бізнесом обігових коштів, що не відволікаються під час митних процедур, дає можливість збільшувати обіг товарів і відповідно сприяє зростанню економіки країни. Також це допомагає прискорити процес митного оформлення товару під час зовнішньоекономічних операцій.

У першу чергу цей фінансовий механізм може бути корисний для виробників, підприємств переробної галузі та транспортних компаній. Гарантуванню підлягають товари і обладнання, що знаходяться в митному режимі (імпорт, транзит, реекспорт/реімпорт, тимчасовий ввіз/вивіз та ін.)

Також ми продовжуємо активно збільшувати обсяги фінансування продуктового рітейлу в сегменті корпоративного бізнесу.

Минулого тижня Ощадбанк відкрив торговій мережі «ТАВРІЯ В» третю кредитну лінію за програмою «Доступні кредити 5-7-9%» на 250 млн грн. Загальна сума отриманого компанією фінансування за цією програмою протягом повномасштабної війни становить 580 млн грн. Цільове призначення всіх трьох кредитних угод – поповнення обігових коштів.

«Таврія плюс» демонструє приклад динамічного підходу до залучення зовнішнього фінансування. Його ефективність спирається на високий рівень співпраці клієнта і банку, коли клієнт чітко знає свої потреби, а банк пропонує потрібний обсяг доречних інструментів.

За період повномасштабної війни ми уклали з цією торговельною мережею вже 5 кредитних договорів на загальну суму 865 млн грн. Загалом з початку повномасштабної війни Ощадбанк уклав договорів кредитування на 1,6 млрд грн.

Юрій Бабаєв, Заступник Голови Правління АТ «АБ «РАДАБАНК»:

Наразі в РАДАБАНКу триває захоплива акція. При здійсненні покупки або оплати власною кредитною карткою «Тудим-Сюдим» на суму не менш ніж 500 грн в період з 28.08.2023 р. по 28.10.2023 р. кожен клієнт отримує подарунок у розмірі 100 гривень. Акційна виплата доступна тільки один раз та діє для клієнтів будь-якого відділення РАДАБАНКу.

Також команда РАДАБАНКу реалізувала можливість для наших клієнтів купувати іноземну валюту онлайн у мобільному застосунку RB24. Що важливо знати?

В межах встановленого ліміту НБУ можливо придбати валюту на суму, що не перевищує 50 000 грн на календарний місяць в одному банку. Ліміт на купівлю валюти не перетинається з лімітом на відкриття депозиту «Валютна гривня». Тобто ви маєте змогу в один календарний місяць купити валюту в межах 50 000 грн та відкрити вклад «Валютна гривня» на 200 000 грн. Придбана валюта зараховується на поточний валютний рахунок Клієнта, який можливо також відкрити в застосунку RB24.

Курс обміну валют та для депозиту «Валютна гривня» ви можете дізнатися на головній сторінці RB24 та при здійсненні операції. Комісія за купівлю валюти у розмірі еквівалентному 50 000 грн – 1,5%.

Також для зручності клієнт у своєму застосунку на сторінці сервісу бачитиме, скільки ще доступно з ліміту НБУ для купівлі валюти. Вже зараз можна оновити або завантажте застосунок RB24 в App Store або Google play та користуватися сучасними можливостями керування власними фінансами.

Андрій Білоус, директор з фінансів Банку Кредит Дніпро:

Минулого тижня нашому банку було підтверджено кредитний рейтинг на рівні uaААА, що означає найвищу кредитоспроможність за національною шкалою. За перше півріччя ми збільшили обсяги кредитного портфеля на 12,79%, а кошти клієнтів — фізичних осіб зросли на 16,13%. На початок другого півріччя 2023 року 65,46% активів банку були представлені ліквідними інструментами, які характеризуються низьким рівнем кредитного ризику, — грошовими коштами, ОВДП та депозитними сертифікатами НБУ.

Станом на 1 вересня ми показали прибуток у розмірі 259 млн грн, активи банку складали 18 467 млн грн, кредитний портфель — 4 492 млн грн, портфель коштів клієнтів досяг 16 140 млн грн.

Володимир Малий, член Правління, директор з розвитку бізнесу АТ «Ідея Банк»:

Минулого тижня Ідея Банк запровадив можливість купівлі валюти на картку в мобільному застосунку O.Bank 2.0. Щоб купити долари або євро в будь-який час і без походів до відділення, потрібно зробити лише кілька кроків.

Спочатку завантажте O.Bank 2.0 і пройдіть швидку онлайн-реєстрацію. Авторизуйтеся у додатку, перейдіть до меню «Операції» та натисніть на кнопку «Купівля валюти». Далі необхідно ввести суму у доларах чи євро, яку бажаєте обміняти, обрати гривневий та валютний рахунок для здійснення операції, а також підтвердити купівлю валюти за допомогою коду з SMS. І все готово! Безготівкова валюта вже на вашому рахунку

Звертаємо увагу, що обмін валют у додатку O.Bank 2.0 доступний лише за наявності активного рахунку або картки у відповідній валюті. Щоб відкрити валютний рахунок, перейдіть до меню «Продукти» та натисніть на «Рахунки». Обмін валют здійснюється за онлайн-курсом, встановленим банком на момент проведення операції.

Відтепер наші клієнти можуть купувати безготівкову валюту без розміщення на депозит – просто на картку або рахунок з O.Bank 2.0.

До речі, актуальний курс валют та свіжі новини завжди є в нашому Telegram-каналі! Підписуйся!


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: