Banker.Тижневик: чим жив банківський сектор минулого тижня (14 – 18 серпня)

21 Серпня 2023

Чим жили українські банки і бізнес протягом минулого тижня, які події в них відбулися, про що говорили у фінансовому секторі – про це та інше українські банкіри розповідають у рубриці-дайджесті «Банківський тижневик» на Banker.ua.

Головний Telegram-канал банкірів

Юрій Батхін про безконтактні NFC-оплати

В Україні помітний стрімкий розвиток NFC-оплат. Так, частка розрахунків гаджетами з NFC серед усіх безконтактних оплат з картками Mastercard у фізичному ритейлі в країні становить понад 60%. Це пов’язують  зі зростанням популярності цифрових гаманців, які дозволяють перетворити гаджет з NFC – смартфон, смартгодинник чи фітнес-браслет – на зручний платіжний інструмент, а також з поширенням технології безконтактної оплати.

Віцепрезидент із розвитку бізнесу Mastercard в Україні та Молдові Юрій Батхін заявив, що Україна вже в’яте поспіль входить до країн-лідерів за кількістю NFC-оплат цифровими картками Mastercard.

У банках виросли обсяги роздрібних кредитів

У другому кварталі 2023 року обсяги чистого роздрібного гривневого кредитного портфеля зросли вперше від початку повномасштабного вторгнення — на 4,5%. Передусім це сталося внаслідок відновлення карткового кредитування, повідомили у Нацбанку.

Чистий гривневий корпоративний кредитний портфель протягом перших 2 місяців другого кварталу скорочувався, а в червні зріс – вперше за останніх 12 місяців.

НБУ тримає долар, а євро помітно знизився

Національний банк України продовжує дотримуваться свого плану щодо фіксації курсу долара на рівні 35,57 грн/$. Щодо євро, то на сьогодні, 21 серпня, він помітно знизився в ціні відносно минулого понеділка – до 39,73 грн/€.

Що відбувалося в банківському сегменті

Тарас Горкун, заступник Голови правління Банку Кредит Дніпро з діджитал-трансформації:

Банк Кредит Дніпро працює з механізмом відмовостійкості, що посилює фінансову безпеку та забезпечує безперервність бізнесу

На початку повномасштабного вторгнення Банк Кредит Дніпро за підтримки Microsoft та партнера Київстар реалізував цифрову трансформацію наявної інфраструктури у хмару на базі платформи Microsoft Azure. Завдяки цьому Банк Кредит Дніпро забезпечив захист обробки карток для своїх клієнтів та організував стабільну віддалену роботу працівників з будь-якого місця.

Найскладнішим завданням була розробка безпечного криптографічного контролю обробки карток. Для цього, використовуючи Azure Dedicated Hardware Security Module (HSM), банк побудував інфраструктуру процесингу і захистив конфіденційні дані компанії та клієнтів.

Також фахівці створили онлайн-копію усіх фізичних систем з сервісом Azure Site Recovery. Відтепер у разі непередбачуваних збоїв відновлення критично важливих системи займає від 15 хвилин.

Ми поділяємо з Microsoft багато основних цінностей, наприклад, надання можливості кожній людині та організації в усьому світі досягти більшого. Ми вдячні за підтримку Microsoft, без якої такий масштабний проект був би неможливий для банків. Побудувавши систему захисту нашого бізнесу, ми готуємося до кращого майбутнього.

У майбутньому банк планує впровадити й інші рішення: Microsoft 365, Azure Network Security, Microsoft Defender for Cloud і Microsoft Sentinel.

Володимир Вовк, керівник управління малого і середнього бізнесу Банку Львів:

На початку минулого тижня ми ділилися результатами програми «Доступ до фінансування та підтримка стійкості ММСП в Україні», яка відбувалася за підтримки уряду Німеччини. Банк Львів ще наприкінці минулого року отримав запрошення стати партнером програми, яка мала на меті підвищити спроможність бізнесу конкурувати та постійно розвивати власні компетенції. У березні 2023 року стартував збір заявок від бізнесу — за п’ять місяців ми отримали більше 300 заявок. Змогли профінансувати 78 підприємств на суму 259,4 млн грн. Ми змогли підтримати великий та малий бізнес, що працює в західних областях країни. За ці кошти було виконано різні проєкти — від придбання і встановлення сонячних батарей на виробництві,  до купівлі тракторів для роботи у полі.

Окрім фінансової підтримки, підприємці мали змогу отримати консалтингову допомогу від «Всеукраїнської асоціації консультантів з управління CMC-Ukraine».  Загалом уряд Німеччини в межах цієї програми профінансував 136 підприємства та суму майже 500 млн гривень. Такі ініціативи та спільна робота справді позитивно впливають на розвиток українського бізнесу навіть у час війни. Адже мати дієву підтримку — це бути вільним у своїх прагненнях!

Наталя Буткова-Вітвіцька, членкиня правління Ощадбанку, відповідальна за ММСБ:

Завершився перший етап грантової програми Уряду Німеччини «Доступ до фінансування та підтримка стійкості ММСП в Україні». Ця грантова програма – вже третій наш проєкт з німецькими партнерами. Успіх співпраці Ощаду зі Шпаркассе ґрунтується на подібності двох банків на структурному рівні, в обсягах бізнесу та історії створення, на попередньому досвіді Ощаду в реалізації грантових програм національного рівня і нашій найбільшій мережі відділень по Україні з високопрофесійними менеджерами, що готові надавати консультації підприємцям як особисто, так і онлайн. В грантовій програмі взяли участь 136 підприємців з усієї України (окрім тимчасово окупованих територій). Вони отримали кредити для інвестиційних цілей або поповнення обігових коштів загальною сумою майже 500 мільйонів гривень. Після успішної реалізації кредитних коштів кожен учасник отримав грант на компенсацію витрат. Загальна сума виданих грантів — понад 59 мільйонів гривень.

Грантова програма була спрямована на підвищення конкурентоспроможності та фінансової стабільності мікро-, малих і середніх підприємств України, сприяння безперервному розвитку підприємницького потенціалу та компетенцій ММСП. Фінансування відбувалося на кошти уряду Німеччини в межах проєкту міжнародної співпраці ReACT4UA («Застосування та імплементація Угоди про асоціацію між ЄС та Україною у сфері торгівлі»). Реалізацію ініціативи здійснювала німецька урядова компанія Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH у партнерстві з German Sparkassenstiftung for International Cooperation, Фондом розвитку підприємництва.

Володимир Малий, член Правління, директор з розвитку бізнесу АТ «Ідея Банк»:

Минулого тижня Ідея Банк запровадив новий високоприбутковий депозит «На старт» під 20% річних. Цей депозит ми розробили спеціально для нових клієнтів Банку. Його головна особливість – короткий термін розміщення коштів (100 днів) і висока відсоткова ставка. Так, нові клієнти Банку вже можуть скористатися можливістю і отримати відчутний прибуток, навіть, за короткостроковим депозитом. Переконані, в сучасних умовах короткострокові депозити – оптимальний варіант надійного збереження і примноження коштів.

Ще однією приємною подією минулого тижня став фінальний розіграш призів в рамках акції «Літній призопад». В п’ятницю, 18 серпня, ми розіграли iPhone 14 Pro (4 шт), ноутбуки Lenovo IdeaPad 3 (5 шт), брендовані парасольки (7 шт). Вже цього тижня призи будуть надіслані свої щасливим власникам. Загалом, завдяки акції «Літній призопад», що тривала з 15 червня по 15 серпня, Ідея Банк ощасливив 70 клієнтів!

Олександр Дячина, керівник центру по роботі з партнерами izibank:

Нещодавно ми в izibank розпочали пілотні продажі в рамках продукту «izi-розстрочка». Цей продукт дає можливість клієнту розбити на рівні частини свою покупку на суму від 500 грн і сплачувати її впродовж певного періоду. Тобто товар беріть сьогодні, а платіть за нього пізніше. Доступні строки від 2 до 24 місяців. Комісія за користування лише 3,3% на міс.

Щоб скористатися продуктом, клієнту необхідно мати картку із встановленим кредитним лімітом на розстрочку. За час пілоту понад 5% наших активних клієнтів уже скористалися цим продуктом і дають схвальні відгуки. Ми уже готові запропонувати розстрочку решті клієнтів. Також працюємо над продуктом оплата частинами, що дасть більш вигідні умови кредитування нашим клієнтам.

До речі, актуальний курс валют та свіжі новини завжди є в нашому Telegram-каналі! Підписуйся!


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: