Banker.Тижневик: чим жив банківський сектор минулого тижня (23 – 27 жовтня)

30 Жовтня 2023

Чим жили українські банки і бізнес протягом минулого тижня, які події в них відбулися, про що говорили у фінансовому секторі – про це та інше українські банкіри розповідають у рубриці-дайджесті «Банківський тижневик» на Banker.ua.

Головний Telegram-канал банкірів

Юлія Свириденко про зростання ВВП

Українська економіка попри війну продовжує відновлюватись. Зокрема, зростання ВВП у вересні 2023 року порівняно з вереснем минулого року становило близько 9,1%. Про це минулого тижня розповіла міністерка економіки Юлія Свириденко.

Зростання ВВП у вересні 2023 року порівняно з вереснем минулого року становило близько 9,1%. У підсумку за січень-вересень 2023 року зростання оцінюється на рівні 5,3% у порівнянні з відповідним періодом минулого року.

Як наголосила міністерка економіки Юлія Свириденко, у вересні більшість ключових видів економічної діяльності демонстрували позитивні результати. За її словами, окрім низької статистичної бази порівняння, це пояснюється ще й високою здатністю бізнесу пристосовуватись до нових викликів, а також допомогою з боку держави та міжнародних партнерів.

“Значний позитивний внесок у ВВП у вересні мала і сфера послуг. Вона поєднує в собі декілька складових. По-перше, йдеться про комерційну сферу послуг, яка на сьогодні є більш цифровізованою та маневреною у своїй діяльності, тому швидко адаптується до нових умов та потреб на ринках. По-друге, до сфери послуг також відноситься сфера державного управління та оборони, фінансування якої є пріоритетним під час війни”, – пояснила Свириденко.

Нацбанк зменшив облікову ставку до 16%

Національний банк зменшив облікову ставку з 20% до 16%, але залишив незмінними процентні ставки за своїми операціями з банками. Про це повідомив голова НБУ Андрій Пишний на брифінгу.

Правління Національного банку України ухвалило рішення з 27 жовтня встановити облікову ставку на рівні 16%, зрівнявши її зі ставкою за депозитними сертифікатами (ДС) овернайт, яка зараз також становить 16%.

«У такий спосіб Національний банк модернізує свій операційний дизайн монетарної політики за системою «нижньої межі», – заявив Голова НБУ Андрій Пишний.

Ставки за іншими операціями НБУ з банками залишаються незмінними, але зростає їхня різниця з обліковою ставкою: ставка за тримісячними ДС залишається 20%, але тепер дорівнюватиме «обліковій ставці + 4 в. п.», за кредитами рефінансування – 22%, тобто «обліковій ставці + 6 в. п.».

Також Андрій Пишний вважає, що модернізація операційного дизайну монетарної політики посилить сигнальну роль облікової ставки в умовах структурного профіциту ліквідності.

Гривня демонструє непогані показники

Протягом останнього тижня дві ключові іноземні валюти трохи послабивши свої позиції. Так, долар станом на понеділок, 30 жовтня, впав до 36,42 грн/$ за курсом НБУ, втративши в ціні 12 копійок за тиждень.

У свою чергу, євро також почав дешевшати – наразі офіційний курс становить 38,38 грн/€ (- 0,32 копійки).

Що відбувалося в банківському сегменті

Сергій Наумов, Голова правління Ощадбанку:

Ощад презентував нову програму «Моя безбар’єрність», що продовжить розвиток попередніх інклюзивних ініціатив банку з поступового перетворення мережі відділень на безбар’єрне середовище. Наразі вона значною мірою буде сфокусована на підвищенні якості послуг для людей з інвалідністю та ветеранів.

Суспільство нині має замислитись над тим, яким чином можна полегшити життя людям з інвалідністю. Серед них чимало ветеранів війни, які повернулись чи повернуться з фронту.

Сотні тисяч із них отримали важкі поранення, кількість воїнів тільки з ампутаціями кінцівок обраховується десятками тисяч. Ми всі завинили перед ветеранами й маємо забезпечити їм максимально комфортні умови життя по поверненні додому. Програма «Моя безбар’єрність» – відповідь Ощадбанку на цей виклик. Реалізувавши її, ми зможемо наблизити наш фінансовий інститут до кращих світових стандартів у цій сфері.

До речі, актуальний курс валют та свіжі новини завжди є в нашому Telegram-каналі! Підписуйся!


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: