Banker.Тижневик: чим жив банківський сектор минулого тижня (28 серпня – 1 вересня)

04 Вересня 2023

Чим жили українські банки і бізнес протягом минулого тижня, які події в них відбулися, про що говорили у фінансовому секторі – про це та інше українські банкіри розповідають у рубриці-дайджесті «Банківський тижневик» на Banker.ua.

Головний Telegram-канал банкірів

Олег Гороховський про податки для банків з високими прибутками

Комітет Верховної Ради з питань фінансів та податкової політики підготував законопроєкт щодо запровадження додаткового податку для банків, які отримують високі прибутки. Наразі він знаходиться на реєстрації та незабаром буде опублікований. Про це повідомила народна депутатка з фінкомітету Ольга Василевська-Смаглюк на початку минулого тижня.

Водночас деякі банкіри осуджують рішення нардепів. Зокрема, співзасновник monobank Олег Гороховський вважає, що це призведе до подорожчання кредитів для населення на 5%, оскільки банки перекладуть додаткові витрати на клієнтів.

Кількість непрацюючих кредитів продовжує зростати

Частка непрацюючих кредитів (NPL) у банківському секторі становила 39,3% станом на 1 серпня 2023 року. Це на 0,3 п.п., або на 5 млрд грн більше, ніж місяць тому.

Показник зріс переважно за рахунок державних банків – за місяць на 5 млрд грн. Обсяг наданих банками кредитів збільшився на 4 млрд грн.

Також Нацбанк до кінця року проводить оцінку стійкості банків та банківської системи, за результатами якої окремим банкам, ймовірно, доведеться відобразити додаткові втрати від кредитного ризику.

Долар зафіксований, а євро потроху просаджується

Нацбанк продовжує утримувати зафіксований курс долара на рівні 36,57 грн/$. Щодо євро, то станом на сьогодні, 4 вересня, валюта Єврозони продовжує потроху просаджуватися в ціні – за тиждень офіційний курс став 39,62 грн/€.

Що відбувалося в банківському сегменті

Наталя Буткова-Вітвіцька, членкиня правління Ощадбанку, відповідальна за мікро-, малий та середній бізнес:

Ощадбанк у співпраці з Експортно-кредитним агентством (ЕКА) продовжує сприяти зростанню експорту українських товарів та послуг, страхуючи ризики за кредитами, що надаються для виконання зовнішньоекономічних контрактів. Протягом серпня ЕКА застрахувало позики трьом експортерам – клієнтам Ощаду на суму 25,5 млн грн. Компанії розташовано у  Дніпропетровській, Закарпатській та Тернопільській областях.

Українська продукція, що буде реалізована за кордоном завдяки цим угодам, дуже різноманітна: від алюмінієвих, ПВХ та скляних конструкцій до алюмінієвих човнів і виробів із дерева. Ці товари попрямують до Німеччини, Польщі, Нідерландів тощо.

Програма користується чималим попитом у підприємців завдяки тому, що вона демократизує вимоги до застави, потрібної для отримання кредиту.

Завдяки поєднанню програм ЕКА та «Доступні кредити 5-7-9%» Ощад має змогу надавати бізнесу фінансування не лише з суттєво лібералізованими вимогами до застави (на 15% суми кредиту), а й за пільговими відсотковими ставками. Ця програма з-поміж інших державних, регіональних, міжнародних та партнерських програм є ще одним інструментом в арсеналі Ощадбанку, що дає можливість надавати клієнтам більш доступне фінансування.

За час співпраці з ЕКА Ощад видав застрахованих кредитів на суму 281,5 млн грн, залишаючись таким чином лідером програми серед 10 українських банків, що беруть у ній участь.

Аліна Компанець, директорка з маркетингу Unex Bank:

Одна з головних подій минулого тижня – рішення регулятора дозволити українцям купувати безготівкову валюту онлайн в межах 50 тис. грн на місяць без будь-яких додаткових умов. Постанова була опублікована ввечері 28 серпня та набрала чинності наступного дня. А вже наприкінці 29 серпня ми завершували тестування сервісу продажу валюти у застосунку. Для клієнтів він став доступним вранці 30 серпня. А ще за день вдалося налаштувати й онлайн оформлення карток у доларах США та євро. Відтак вже з четверга сервіс було повністю онлайнізовано: щоб придбати валюту у застосунку немає потреби відвідувати відділення, всі необхідні процедури можна зробити у смартфоні.

Ще одна значна подія минулого тижня – включення до програми розстрочки за карткою Мед одного з найбільших омніканальних рітейлерів Фокстрот, що налічує 119 точок продажу по всій Україні. Це значний крок, що суттєво збільшує можливості картки розстрочки Мед й робить її  справді універсальним інструментом оплати частинами.

Володимир Малий, член Правління, директор з розвитку бізнесу АТ «Ідея Банк»:

Минулого тижня Ідея Банк покращив умови реферальної програми «Приведи друзів». Відтепер дія програми розповсюджується ще й на депозити для фізичних осіб «Разом до перемоги», «Сміливий», «Дохідний», «Класичний», «На старт».

Згідно з оновленими умовами, винагорода виплачується за нового депозитного клієнта (клієнт, який не мав діючого строкового депозита в банку впродовж останнього року), який оформить в банку строковий депозит на 6 міс і більше на суму від 50 тис грн і більше.

Окрім цього, ми підбили результати конкурсу дитячих малюнків “Моя ідея – Незалежність”, присвяченого Дню Незалежності України та 34-му Дню народження Ідея Банку.

Згідно з результатами, 9-річна Вероніка Яремчук отримала найбільшу кількість лайків і виграла планшет Apple iPad 10. Ще 10 учасників виграли настільну гру «Монополія по ЗСУшному» і 12 учасників – сертифікат номіналом 200 грн на придбання книжки. Ознайомитись з малюнками можна на сторінці Ідея Банку в Facebook.

Катерина Мелеш, Директор з роздрібного бізнесу Банку Кредит Дніпро:

З 1 вересня 2023 року наші клієнти можуть безперешкодно купувати безготівкову іноземну валюту до 50 тис. грн в місяць з подальшим розміщенням на поточному рахунку. Щоб придбати валюту онлайн у Банку Кредит Дніпро, треба всього лише перейти на вкладку «Обмін валют» у застосунку FreeBank, зайти у меню «Поповнити», вибрати гривневу картку, з якої будуть списані кошти, та картку в доларах США чи євро, на яку буде зарахована валюта.
У разі, якщо у клієнта немає валютного рахунку, його можна відкрити у застосунку за кілька хвилин.
Також наш Банк  збільшив щомісячний ліміт на купівлю безготівкової іноземної валюти з подальшим розміщенням на депозит від трьох місяців зі 100 тис. грн до 200 тис. грн в еквіваленті. Вклад можна оформити і в мобільному застосунку FreeBank, і в будь-якому відділенні Банку Кредит Дніпро.

Віта Демчишин, начальниця відділу розвитку продуктів та сервісів izibank:

Вперше з початку війни Національний банк дозволив українцям купувати валюту в банках онлайн. Таке рішення має збільшити попит на валюту в безготівковому сегменті, знизити вартість долара в обмінниках. Клієнти izibank одні з перших отримали можливість купляти валюту в нашому застосунку до 50 000 грн.  І зробити це можна у кілька кліків. В застосунку відкрити меню “переказати на картку”, обрати гривневу картку, з якої будуть списані кошти на картку у валюті долар чи євро. Якщо відсутня валютна картка, її можна додати через меню “+”. До речі, тепер не треба підтверджень та опис цілей, як  колись вимагав регулятор. Єдине обмеження – купити валюту можна із щомісячним лімітом в одному банку.

А ще, Українська асоціація фінтех та інноваційних компаній за підтримки європейських партнерів – EFSE Development Facility та EU4Business провели дослідження та оприлюднили перелік найвпливовіших жінок українського фінтеху. Засновниця та СЕО izibank Анна Тігіпко увійшла до “ТОП-50 найвпливовіших жінок фінтеху 2023”. 30 серпня відбулась презентація каталогу та зустріч з учасницями.

До речі, актуальний курс валют та свіжі новини завжди є в нашому Telegram-каналі! Підписуйся!


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: