Banker.Тижневик: чим жив банківський сектор минулого тижня (30 жовтня – 3 листопада)

06 Листопада 2023

Чим жили українські банки і бізнес протягом минулого тижня, які події в них відбулися, про що говорили у фінансовому секторі – про це та інше українські банкіри розповідають у рубриці-дайджесті «Банківський тижневик» на Banker.ua.

Головний Telegram-канал банкірів

Надія Бігун про іпотечне кредитування

Пільгові іпотечні кредити за програмою «єОселя» минулого тижня отримали 189 родин на загальну суму 294 млн грн.

«На сьогодні кредити на придбання житла за програмою „єОселя“ отримали вже 4365 українських родин. Банки видали кредитів загалом на 6,3 млрд грн. Від початку запуску в серпні масової іпотеки, за якою можна взяти кредит під 7%, щотижня близько 200 українців беруть кредити за програмою. Третина кредитів — саме під 7%. Лише минулого тижня на таких умовах кредити отримали 58 українців», — зазначила заступниця міністра економіки України Надія Бігун.

Зокрема, минулого тижня українці отримали за програмою «єОселя» 189 кредитів на 294 млн грн, серед яких: кредити під 3% отримали 103 військовослужбовці та силовики, 12 педагогів, 14 медиків і 2 науковці та кредити під 7% отримали 50 українців без власного житла та 8 ВПО.

Найчастіше кредити брали для придбання житла на вторинному ринку (138 кредити) та у забудовника (47). Четверо українців взяли кредити на купівлю квартир, що будуються.

Найбільше іпотечних кредитів взяли мешканці: Київської області — 48, міста Києва — 31, Одеської області — 15, Львівщини — 14, Вінниччини — 12.

Обсяг непрацюючих кредитів скоротився

Обсяг непрацюючих кредитів (NPL) у банківському секторі станом на 1 жовтня 2023 року становив 422.5 млрд грн, що на 9.6 млрд грн нижче, ніж  показник станом на 1 січня. Частка непрацюючих кредитів з початку року скоротилася на 0.2 в.п. — до 37.9%.

У вересні обсяг непрацюючих кредитів у банківському секторі скоротився на 4.0 млрд грн, а частка — на 0.6 в.п. завдяки списанню непрацюючих роздрібних кредитів та кращій якості нових кредитів, що переважно надаються в межах державних програм.

За даними оприлюдненого у жовтні опитування банків про умови кредитування, попит на корпоративні гривневі кредити у ІІІ кварталі зріс, як і попит на кредити населенню, і більшість банків очікують на подальше зростання корпоративного та роздрібного кредитного портфелів у наступні 12 місяців.

Визнання банками кредитних втрат у поточному році порівняно з минулим роком пригальмувало. Обсяги відрахування банками в резерви під кредити з початку повномасштабної війни склали 107 млрд грн, або майже 13% кредитного працюючого портфеля, що банки мали наприкінці лютого 2022 року.

Гривня демонструє непогані показники

Протягом останнього тижня дві ключові іноземні валюти трохи змінили свої позиції. Так, долар станом на понеділок, 6 листопада, впав до 36,17 грн/$ за курсом НБУ, втративши в ціні 25 копійок за тиждень.

У свою чергу, євро почав дорожчати – наразі офіційний курс становить 38,73 грн/€ (+ 0,35 копійок).

Що відбувалося в банківському сегменті

Віра Тарасенко, директор зі стратегічних комунікацій Банку Кредит Дніпро:

Минулого тижня ми провели урок з фінансової грамотності у Щасливському ліцеї. На зустрічі з дітьми 10-го спортивного класу ми спілкувалися на тему безпечного користування платіжними картками, про розуміння власного бюджету та як ним управляти, про збереження та заощадження коштів, інвестиції, кредити та депозити, способи економії, розповідали, як протистояти кібершахраям.

Також ми проводили вікторину на фінансову тематику, а ще школярі фантазували та художньо втілювали своє бачення майбутньої купюри в 2000 грн.

Дякуємо старшокласникам за цікаві запитання. Ми щасливі бути причетними до підвищення фінансової грамотності молоді. Адже думати про своє майбутнє під час прийняття фінансових рішень — важливо, бо це формує відповідну фінансову поведінку.

Юрій Бабаєв, Заступник Голови Правління АТ «АБ «РАДАБАНК»:

РАДАБАНК продовжує дивувати акційними пропозиціями. Минулого тижня ми розпочали дію акційного депозиту «В Яблучко!», який триватиме до 1 грудня 2023 року. Підвищений відсоток для клієнтів РАДАБАНКу в розмірі 19% річних і підтримка наших воїнів (+3% річних за відповідний період, від суми депозитів, що були залучені під час акції, будуть відправлені на підтримку ЗСУ) – ось що виділяє депозит серед інших пропозицій.

Та це не все. Акцію за кредитною карткою «Тудим-Сюдим» подовжено, ще й збільшено суму подарунка. Тепер за розрахунок або оплату карткою «Тудим-Сюдим» на суму 500 грн кредитними коштами наші клієнти отримають 200 грн. Пропозиція триватиме до 22 грудня 2023 року.

Антон Тютюн, Заступник голови правління Ощадбанку:

Ощадбанк продовжує запускати нові послуги еквайрингу для клієнтів. Одна з них сервіс поповнення карток клієнтів через власну POS-термінальну мережу. Торгові мережі відтепер можуть запропонувати своїм покупцям не лише знімати готівку на касах, а й навпаки – класти готівку на карткові рахунки. Це дасть можливість уникати великого обсягу готівкових коштів «на руках», а також просувати cashless-технології в країні.

Наступний крок у розвитку еквайрингових сервісів Ощадбанку – опція оплати товарів декількома картками чи готівкою та карткою (partial approval). Ощад – перший банк, який запропонував цю опцію роздрібному бізнесу. Воєнний стан жодним чином не зупиняє розвиток безконтактних технологій Ощадбанку, а навпаки прискорює їх розробку. Ми добре розуміємо, що наші клієнти дедалі більше потребують таких сервісів.

Ще однією безготівковою технологією Ощадбанку є додаток ОщадPAY – POS-термінал та касовий апарат у смартфоні. За 10 місяців 2023 року користувачі зробили понад 1,9 млн трансакцій на суму понад 1,5 млрд грн. Нині цей сервіс почав активно використовуватись при оплаті послуг державних установ.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: