Banker.Тижневик: чим жив банківський сектор минулого тижня (9 – 13 жовтня)

16 Жовтня 2023

Чим жили українські банки і бізнес протягом минулого тижня, які події в них відбулися, про що говорили у фінансовому секторі – про це та інше українські банкіри розповідають у рубриці-дайджесті «Банківський тижневик» на Banker.ua.

Головний Telegram-канал банкірів

Тетяна Бережна про масштабування програми мікрогрантів для бізнесу

На початку минулого тижня заступниця Міністра економіки України Тетяна Бережна в ефірі Національного телемарафону повідлмиоа про те, що наступного року уряд збільшить вдвічі фінансування програми мікрогрантів для розвитку бізнесу «Власна справа» – планується видати грантів на 3,5 млрд грн.

За її словами, від початку дії грантової програми, яка працює вже 15 місяців, 8 000 українців стали переможцями і отримали від держави кошти на старт або розвиток бізнесу на 1,6 млрд грн. При цьому ці підприємці вже створили 18,5 тисячі робочих місць. До того ж вони не лише працюють, створюють робочі місця, а ще й сплачують податки. Станом на початок серпня отримувачі грантів сплатили вже понад 400 млн грн податків до бюджету. Тобто чверть інвестованих державою коштів в розвиток малого бізнесу підприємці вже повернули у вигляді сплачених податків.

Бережна розповіла, що отримати грант на започаткування або розширення власної справи можуть як діючі підприємці, так і українці, які не мають досвіду підприємницької діяльності.

Подача заявки здійснюється через портал «Дія». Отримати грант може підприємець, який працює як у місті, так і в селищі будь-якого регіону країни. Зокрема, нині серед регіонів-лідерів, підприємці яких взяли найбільше грантів, Львівська, Рівненська, Київська, Івано-Франківська області та місто Київ.

В Україні зросли обсяги гривневого кредитування

Гривневі кредити, надані корпоративному сектору, за вересень зросли на 9,4 млрд грн. (+1,9%) до 509,6 млрд грн. Про це повідомив у ТГ голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

Таке збільшення фіксується вже четвертий місяць поспіль, протягом яких кредитування бізнесу в нацвалюті збільшилось на 16,2 млрд грн (+3,3%).

«За збереження існуючих темпів є підстави розраховувати, що корпоративне кредитування збільшиться й за підсумками всього року (наразі за підсумками 9 місяців воно скоротилось на 2%)», – вважає Гетманцев.

Також на фоні сповільнення інфляції й зниження облікової ставки НБУ, ставки за гривневими кредитами бізнесу (без овердрафту) скоротились до 18,6%. Це найнижчий рівень з липня минулого року та додатково підживлює кредитування.

Основним каналом видачі нових корпоративних кредитів залишається державна програма «5-7-9», за якою з початку війни видано кредитів бізнесу на 150,9 млрд грн, у тому числі 74,7 млрд грн у поточному році (станом на 9 жовтня 2023 року). Наразі на цю програму припадає 25% поточного гривневого кредитного портфеля бізнесу.

Гетманцев підкреслив, що тренд на пожвавлення кредитування продовжується. Це є важливою ознакою відновлення інвестиційного попиту, і загалом економічної діяльності.

Гривня демонструє непогані показники

Після скасування Нацбанком фіксованого курсу бачимо, що гривня, як і прогнозували експерти, не втрачає стрімко свої позиції. Навпаки, станом на понеділок, 16 жовтня, курс долара становить 36,37 грн/$, втративши в ціні 21 копійку за тиждень. Курс євро продовжує знижуватися, як і до цього, просівши з минулого понеділка ще на 37 копійок – наразі офіційний курс становить 38,28 грн/€.

Що відбувалося в банківському сегменті

Наталя Буткова-Вітвіцька, членкиня правління Ощадбанку, відповідальна за ММСБ:

30 млрд грн досяг обсяг кредитів, які Ощадбанк надав бізнесу в рамках державної програми «Доступні кредити 5-7-9%». Ощад упевнено посідає друге місце серед усіх банків за кількістю та обсягом виданих позик в рамках програми. Загальна сума виданих банком кредитів на умовах «5-7-9%» тільки з початку року наближається до 10 млрд грн.

Програма доступних кредитів стала першою настільки масштабною програмою допомоги українському бізнесу. Вона виявилося дуже популярною і цифри виданих позик в її рамках є кращим тому доказом. Тільки підприємства ММСБ отримали в Ощаді близько 27 млрд грн позик за увесь час її роботи. За допомогою програми багато українських підприємців успішно пережили пандемію і їм вдається не тільки виживати, а й навіть розвиватися в умовах повномасштабної війни. Після «5-7-9%» були запущені ще дві надзвичайно важливі ініціативи, в яких ми активно беремо участь: державні портфельні гарантії та грантова програма уряду єРобота. Ощадбанк вважає свою місією якнайширше залучення своїх клієнтів до усіх державних програм допомоги бізнесу. Окрім того, ми працюємо над створенням міжнародних та регіональних проєктів підтримки економіки, а також створили партнерську мережі із понад 300 учасників, як пропонують свою продукцію бізнесу в рамках спеціальних пільгових кредитних програм.

До речі, актуальний курс валют та свіжі новини завжди є в нашому Telegram-каналі! Підписуйся!


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: