Попри активну фазу військових дій Україна показує результат у залученні інвестицій

25 Січня 2023

Сергій Цівкач, виконавчий директор ДУ «Офіс із залучення та підтримки інвестицій» (UkraineInvest), спеціально для Banker.ua

Матеріал підготовлений для друкованої версії журналу Banker.

Зацікавленість світової інвестиційної спільноти в економіці України є — потрібне страхування приватних інвестицій.

Зараз увага світу до України є безпрецедентною. Це стосується і міжнародних інвесторів. Більш того, рівень зацікавленості трансформується у практичну імплементацію. UkraineInvest супроводжує 7 проєктів, які планують скористатися державною підтримкою згідно закону про «інвест-нянь». Це проєкти на різних етапах підготовки на загальну суму понад 1,2 млрд доларів США. Вони стосуються виробництва будівельних матеріалів, логістики, туризму. Географія проєктів — західні регіони України, Київська та Чернігівська області.

Головний Telegram-канал банкірів

Ірландська компанія Kingspan, яка займається виробництвом ізоляційних будівельних матеріалів і розробленням енергоефективних будівельних рішень, вийшла з ринку росії та зараз планує інвестувати 200 млн євро у будівництво технологічного хабу будівельних матеріалів в Україні. Хаб буде побудований протягом наступних п’яти років і створить понад 600 робочих місць.

Команда UkraineInvest надає компанії необхідний організаційно-консультативний супровід для підготовки проєкту.

Kingspan планує негайно почати процес розроблення і запуску проєкту за належних умов безпеки. Наразі була призначена проєктна група для визначення відповідного місця на Заході України.

Таким чином, попри активну фазу військових дій, Україна показує непересічний результат у залученні інвестицій. А інвестиції Kingspan не тільки важливі в плані економічного розвитку, але й є потужним сигналом для інших іноземних інвесторів.

Також є запити від міжнародних інвесторів у сферах фармацевтики, виробництва кабельної продукції, автозапчастин, вуличного освітлення.

Окрім того, UkraineInvest надає супровід для створення двох інвестиційних фондів на загальну суму 1 млрд доларів США.

Стимули, інструменти та наявні можливості

Зацікавленість світової інвестиційної спільноти в економіці України є. А держава продовжує працювати над створенням відповідних умов. Ще протягом 2021-2022 років в Україні реалізували ініціативи, спрямовані на поліпшення інвестиційного клімату в державі. Це і спрощення обігу земель та запровадження електронних аукціонів, і цифровізація багатьох публічних послуг, і режим «Дія.Сіті» для IT-підприємств, податкові та митні стимули для виробників електробатарей, електроавтомобілів. Додаткові фінансові інструменти для розвитку бізнесу в Україні у вигляді безвідсоткових або низьковідсоткових кредитів отримали агровиробники.

Також Кабмін спростив та розширив доступ до державної підтримки згідно із законом про «інвест-нянь», що дає можливість інвестору отримати до 30% від інвестицій у вигляді стимулів. Зміни напрацювало Міністерство економіки у співпраці з офісом UkraineInvest.

Окрім того, з початку року було розширено перелік стимулів для підприємств у сферах переробної промисловості, науково-технічної діяльності, переробки відходів, інформації та електронних комунікацій, що реалізують інвестиційні проєкти в межах індустріальних парків. Триває робота Уряду над впровадженням підзаконних нормативно-правових актів для надання можливості учасникам індустріальних парків використовувати такі стимули.

Додатково потрібне гарантоване на законодавчому рівні страхування приватних інвестицій проти потенційного фізичного руйнування та політичних ризиків. Над цим зараз і працюємо.

Умови ведення бізнесу створюються державою

Міжнародні приватні інвестори вирішують інвестувати тільки в ті країни, де їм зручно працювати. А умови ведення бізнесу для таких інвесторів створюються державою на центральному та регіональному рівнях.

Тобто, коли приватний інвестор обирає конкретну країну, це означає, що він високо оцінює роботу держави у цьому напрямі й відчуває достатньо безпеки, щоб, з одного боку, вести бізнес та заробляти кошти, а, з іншого, розвивати економіку держави.

Світових інвесторів зараз найбільше цікавлять найактуальніші мікро- та макроекономічні показники українського ринку. Це зрозуміло, адже їм потрібна аналітика, щоб розуміти, який прибуток вони можуть отримати.

Також інвесторів цікавлять регіони України, в яких зараз можна оптимально працювати.

Звісно ж, важливим є питання страхування приватних інвестицій. Чим швидше воно буде закрите, тим активніший буде інтерес до України.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: