Ukraine economic outlook: реальний ввп україни зросте до 4,6%, а гривня стане міцнішою

20 Травня 2021

Ukraine Economic Outlook дає щомісячний уточнений прогноз курсу гривні, ВВП, інфляції, ринку нерухомості та процентних ставок. Цей огляд є стислим викладом закритої записки за квітень для клієнтів, які отримують прогнози за передплатою.

Михайло Кухар, викладач макроекономіки Бізнес-школи МІМ-Київ, головний економіст Ukraine Economic Outlook, спеціально для Banker.ua

Гривня

Наш базовий прогноз передбачає, що після оголошення Головою правління НБУ нового рівня облікової ставки (в 7-7,5%, проти поточних 6,5%) ринок відреагує різким зміцненням до 27,7-27,75 UAH/USD. До кінця квітня курс буде рухатися відповідно до плавного ревальваційного тренду без різких стрибків — до 27,65-27,7 UAH/USD. У травні ми очікуємо, що курс продовжить плавне зміцнення до 27,5-27,55 UAH/USD до кінця місяця.

Ключовим фактором невизначеності, який може порушити рух за описаним сценарієм, є ескалація військового конфлікту. Саме підвищені військові ризики стримують зміцнення курсу і збільшують попит на валюту — як захисний актив у короткостроковому періоді в очах банків і населення.

Зокрема, обстріли в областях, які раніше не брали участі у прямих військових діях, позначаться в першу чергу на валютному ринку, внутрішньому ринку ОВДП і котируваннях урядових і корпоративних єврооблігацій (блокуючи для них можливості зовнішніх залучень на відкритому ринку).

Курс НБУ

Залежно від формату військової агресії, ми припускаємо дві лінії поведінки НБУ. Якщо дисбаланс, який виникне на ринку, буде викликаний підвищеним попитом на валюту, але фундаментально валютним надходженням нічого не загрожує, то регулятор допустить різкий, але невисокий стрибок курсу до 30 UAH/USD в перші два тижні. При цьому банки й обмінні мережі намагатимуться “притримати” готівкову валюту, і з високою ймовірністю котирування готівкового ринку зростуть значно вище міжбанку (як це було, наприклад, у січні-лютому 2015 року).

Після стабілізації ситуації та адаптації настроїв населення до ризику некритичних військових обстрілів валютний ринок самостійно збалансується, і курс розвернеться назад до 28,0-29,0 UAH/USD, лише частково “відігравши” попередню девальвацію.

Золотовалютні резерви на кінець грудня 2021 року складуть $29,3 млрд проти $27,035 млрд на 1 квітня.

З іншого боку, якщо в результаті загострення конфлікту постраждають критичні для експортних поставок об’єкти інфраструктури (наприклад, будуть заблоковані морські порти) або IT-компанії почнуть передислокацію співробітників в інші країни, Нацбанк буде змушений дати ринку збалансуватися на новому рівноважному рівні (що передбачає нові, більш низькі обсяги пропозиції валюти, які не можуть бути відновлені до попереднього рівня найближчим часом).

Оцінити межу девальвації в разі військово-політичного ризику неможливо. Дійсно, регулятор спробує незначно “згладити” динаміку курсу і витратить до $2-3 млрд на інтервенції. Але в цілому це не матиме видимого впливу на валютний ринок.

Економіка

У разі абсорбції військового фактора ми підтверджуємо свій попередній прогноз про те, що головним трендом 2021 року стане стрімке відновлення української економіки. А з урахуванням “ефекту низької бази порівняння” з кризовим 2020-м, 2021-й все ще може стати роком рекордного зростання української економіки за останні десять років.

Золотовалютні резерви на кінець грудня 2021 року складуть $29,3 млрд проти $27,035 млрд на 1 квітня.

Наш базовий прогноз “Сценарій-А” курсу на кінець 2021 року — 27,2 UAH/USD. Оптимістичний “Сценарій-B” передбачає ймовірність зміцнення курсу і до 25,7 UAH/USD, що пов’язано переважно із зовнішнім ефектом ослаблення долара до євро, а не із внутрішніми фундаментальними факторами.

Проте вже з квітня при вирівнюванні рівня виконання видаткової частини (по завершенню необхідних тендерних процедур) і в умовах невизначеності подальшого фінансування з боку МВФ і СБ, Мінфін стикнеться з необхідністю збільшення обсягів залучення коштів на відкритому ринку, що відіб’ється і на пропонованих рівнях прибутковості за гривневими інструментами.

Бюджет

Із високою ймовірністю, випадання з базового графіка співпраці з МВФ (і блокування пов’язаних траншів від Єврокомісії та Світового банку) Мінфін спробує перекрити через перевиконання плану залучень на внутрішньому ринку (ще один фактор підвищення прибутковостей) і перевиконання плану надходжень. Що, за підсумками року, утримає дефіцит бюджету проти передбачуваних Законом «Про держбюджет» 5,5% на рівні 4-4,5% (або план залучень буде недовиконаний на 48-60 млрд грн).

Наш прогноз передбачає перевиконання держбюджету в 2021 році на 4,5%, а саме +74 млрд грн до початкового плану.

Так, перевиконання доходів бюджету за підсумками січня-березня вказує на те, що при складанні макропрогнозу Міністерство фінансів значно недооцінило потенціал економічного відновлення України і доходів держбюджету в 2021-му році. Ми також припускаємо, що видаткова частина за підсумками року буде недовиконаною на 0,5% (еквівалент 16 млрд грн).

Держборг

Оптимальною стратегією управління держборгом з боку Мінфіну можна вважати збереження нинішнього рівня прибутковості за “короткими” паперами (3-6 місяців) у гривні, в які більш охоче готові інвестувати українські банки, особливо з урахуванням ревальваційних очікувань в поточному році, збільшення дохідності за ОВДП в іноземній валюті (до 4-5% річних) з терміном погашення до 2 років, які також можуть зацікавити українські банки, та істотне підвищення прибутковості (до 14-16% річних) за “довгими” (3-5 років) гривневими паперами, більш привабливими для зовнішніх інвесторів.

Наш помірковано-оптимістичний прогноз включає в себе надходження лише одного траншу від МВФ і Світового Банку обсягом $700 млн (листопад) і $350 млн (вересень) відповідно. Для того, щоб забезпечити виплати за держборгом, Міністерство фінансів, імовірно, залучить $4,5 млрд на ринку єврооблігацій у травні, $1,5 млрд — у червні, $2 млрд — у серпні і ще $1 млрд — у грудні.

Інфляція

Виходячи з першого сценарію монетарної політики НБУ, спрямованої на стримування інфляції, згідно з нашим прогнозом, споживча інфляція (CPI) в 2021 році прискориться до 5% (грудень до грудня) і до 7% в середньому за січень-грудень. Через передбачувану цьогоріч девальвацію (3,5% рік до року) і зростання котирувань сировинних, особливо енергетичних, індекс цін виробників “розвернеться” з дефляції в 2020-му в -1,4% в середньому за рік до +15,3% в 2021-му. Загальний рівень цін в економіці (дефлятор ВВП) в 2021 році прискориться, згідно з нашим прогнозом, до 13,7%.

Згідно з іншим сценарієм підтримки експорту і реального сектору, згідно з базовим прогнозом, рівень споживчої інфляції досягне 6% (грудень до грудня) і 7,8% в середньому за січень-грудень. Індекс цін виробників зросте до +16,9% цього року. Загальний рівень цін в економіці в 2021-му прискориться, згідно з нашим прогнозом, до 14,7%.

Тому наша оцінка реального ВВП в Q1 скоригована з +0,8% до -1,5%. Зазначимо, Міністерство економіки оцінює спад в Q1 на рівні -2,2%.

Ми залишаємо попереднім прогноз щодо Q2 на рівні +11,4% (ефект низької бази на тлі -11,2% спаду в Q2 2020 року). Але знижуємо оцінку темпів зростання реального ВВП в Q3‑Q4 до 4,7% і 3,2% відповідно.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: