Динамічне відновлення: огляд ситуації на ринку та умови банківського кредитування у серпні

23 Серпня 2023

Ринок кредитування протягом серпня є доволі насиченим подіями та змінами. Це стосується і кредитування фізичних осіб, і кредитів для бізнесу. Банки пожвавлюють кредитування, а це є важливим свідченням відновлення економіки. Тож Banker.ua розглянув загальну поточну ситуацію на цьому ринку, а також традиційно проаналізував пропозиції фінустанов щодо споживчих кредитів для фізосіб у серпні.

Головний Telegram-канал банкірів

Ситуація на ринку кредитування

На початку місяця у Міністерстві економіки України анонсували нову програму пільгових кредитів для великого бізнесу, аналогічну до діючої «Доступні кредити 5-7-9%», але з більшими лімітами. Програма буде доступна для компаній зі сфери енергетики, фокусуватиметься на відновленні критичної інфраструктури, зокрема портової, яку зруйнували під час війни. Проте, за словами міністерки економіки Юлії Свириденко, акцент залишаться кредитуванні малого та середнього бізнесу.

Стосовно кредитування фізичних осіб, за даними Нацбанку, перші результати оцінки стійкості 20 найбільших банків оптимістичні: суттєвих недооцінок кредитного ризику НБУ не виявив. Потреба в капіталі для сектору навряд чи буде значною, і більшість банків, імовірно, зможе відновити капітал за рахунок поточних прибутків.

Варто зазначити, що у липні гривневе кредитування населення збільшилося на 1,7 млрд грн (+0,9%). За сім місяців цього року портфель гривневих кредитів населенню зріс на 0,5 млрд грн (+0,3%).

На думку голови парламентського комітету з фінансів Данила Гетманцева, саме розширення державної програми «єОселя» є стимулом для збільшення кредитування населення, оскільки вона стала доступною для широких категорій громадян із серпня цього року. До речі, на початку місяця стало відомо, що перший кредит за розширеною програмою доступного іпотечного кредитування «єОселя» під 7% вже видав Ощадбанк.

Крім того, як зазначили в НБУ, визнання банками кредитних втрат унаслідок війни незначне: частка непрацюючих кредитів фізичним особам у другому кварталі вперше знизилася на 2 в.п. (за рахунок списання непрацюючих кредитів), а за кредитами бізнесу – зросла на 0,4 в.п.

Кредитні умови в банках у серпні

Розглянемо детальніше, які умови пропонують банки в сегменті роздрібного кредитування фізосіб.

ТАСКОМБАНК трохи змінив умови споживчого кредиту «Зручна готівка Максимум». Банк видає клієнтам кошти у розмірі від 1 тис. до 200 тис. гривень строком від 6 до 60 місяців. При цьому відсоткова ставка за кредитом становить 0,01% річних. Щомісячна комісія дещо зросла, тож тепер становить 2,9-10,9% (було максимально 7,9%) і нараховується на суму кредиту за договором. Крім того, зросла і разова комісія – від 2,9% до 15% (замість 7,9%) нараховують на початкову суму кредиту. Проте, так само залишається можливість дострокового розірвання договору без додаткових комісій. Крім того, банк не вимагає при оформленні надавати заставу та поручителів.

ПриватБанк кредитує максимально до 300 тис. грн, але сума розраховується індивідуально для кожного клієнта. При цьому строк кредиту складає 10, 20 або 36 місяців. Процентна ставка становить 1,5% річних, а реальна річна ставка на будь-який з указаних термінів – 37% річних. Мінімальна сума першого внеску складає 0 грн.

Оформити можна будь-яким зручним способом: у Приват24 (розділ «Кредит готівкою»), на сайті, через чат «Допомога Онлайн» або у відділенні банку. Зарахування коштів можливе на Картку для виплат і віртуальну картку (Digital).

Sportbank пропонує оформити кредит готівкою у мобільному додатку за кілька хвилин і вже на доволі великий строк. Сума становить від 1 000 грн до 100 000 грн терміном від 6 до 60 місяців (у липні було до 24 місяців). Максимальна кількість кредитів, які можна взяти в банку, необмежена. Процентна ставка трохи змінилась – від 0,19% (замість 0,25%) до 0,56% на день нараховується на фактичну суму строкової заборгованості за кредитом, причому розмір ставки залежить від кредит30%ного рейтингу клієнта. Реальна річна ставка стартує від 97,74%.

Є можливість дострокового погашення – оплата відсотків відбувається лише за фактичний строк користування. Наприклад, ви можете повернути всю суму вже за кілька днів, сплативши відсотки лише за ці кілька днів, а не за весь місяць.

В Агропросперіс Банку можна відкрити кредитну лінію для картки «Мрія» строком на 12 місяців з можливістю пролонгації. Сума кредиту становить 5000-300 000 гривень. Пільговий період складає 62 дні. Процентна ставка в пільговий період становить 0,0001% річних, а після його завершення – 30% річних (2,5% на місяць).

Встановлення кредитного ліміту, а також оплата в точках продажу та інтернеті кредитними коштами – без комісії.

Ощадбанк пропонує цікаві умови за кеш-кредитом – банк кредитує приватних клієнтів без застави та поручителів на суму від 30 тис. грн до 250 тис. грн з підтвердженням цільового використання кредиту, і до 400 тис. грн видає лояльним клієнтам, що користуються кеш-кредитом 5 місяців та більше. Кошти надають під 56% річних, але процентна ставка може бути знижена до 44%, як вже вказано вище, за умови надання підтверджуючих документів щодо цільового використання грошей. Якщо кредит надають клієнтам з категорії лояльних, то тут ставка вже може знизитися і до 40% річних. Строк кредиту становить від 12 до 60 місяців. Разова комісія за надання коштів складає 5% від суми кредиту.

ПРАВЕКС БАНК незмінно пропонує «Європейський персональний кредит» своїм клієнтам на будь-які цілі без застави. Розмір кредиту становить від 50 тис. грн до 1 000 000 грн. Це наразі максимальний розмір кредиту в нашій добірці. Зазначимо, що цей вид кредиту підходить і для ФОПів (галузі IT та медицини – до 1 000 000  грн, інші види – до 300 000 грн). Річна процентна ставка – 19,99%, реальна річна процентна ставка – від 27,4%. Кошти можна взяти терміном до 5 років.

А-Банк видає «Швидку готівку» від 1000 грн до 500 000 грн на термін від 6 до 60 місяців. Проте термін 60 місяців доступний для кредитів сумою від 50 000 грн. Базова процентна ставка варіативна і встановлюється індивідуально – 55%, 75%, 85%, 99%. Погашення кредиту – без комісії.

В ОТП Банку можна оформити кредит готівкою в застосунку на суму від 5000 грн до 100 тисяч гривень. Строк кредитування становить від 6 до 36 місяців. Ставка за кредитом – 2,92% на місяць, а реальна річна відсоткова ставка доходить до 42,13%. Умови передбачають нульовий перший внесок та дострокове погашення без комісії.

ПУМБ у серпні вирішив знизити максимальну суму за «Кредитом готівкою ВСЕЯСНО» з 200 тис. грн до 100 тисяч. Зауважимо, що такий ліміт вже був у банку, але на певний час час його підвищили вдвічі. Кредит видають без страхування та разової комісії. Щомісячна комісія складає 2,99%. Для отримання потрібні лише паспорт та ІПН. Строк кредитування становить від 12 до 36 місяців. Максимальна реальна річна ставка сягає 81%.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: