Продовжуючи користуватися цим сайтом або натиснувши "Приймаю", Ви даєте згоду на обробку файлів cookie і приймаєте умови Політики конфіденційності.
Важливість підтримки: як банки працюють там, де небезпечно. Опитування
Banker.ua поцікавився в українських банків, чи функціонують вони якимось чином на окупованих та деокупованих територіях України, як це відбувається, яким чином вдається налагоджувати процеси, а також коли фінустанови планують активно повертатися на звільнені території.
Пресслужба ТАСКОМБАНКУ:
Травнева постанова Нацбанку №94 чітко визначає, що банки повинні приймати рішення про призупинення діяльності своїх підрозділів у районах проведення бойових дій або тимчасової окупації з урахуванням рівня ризиків загрози життю та здоров’ю працівників і клієнтів. Політика ТАСКОМБАНКУ передбачає, що на територіях, які тимчасово знаходяться під фактичним контролем окупаційних військ, ризики продовження банківської діяльності є надмірними для наших працівників і клієнтів. Разом з тим, в тих прифронтових зонах, де ситуація сьогодні відносно стабільна, відділення надають необхідні для наших клієнтів банківські послуги. Зокрема, на сьогодні відділення Банку функціонують в Запоріжжі, Миколаєві, Харкові, Кривому Розі, Покровську.
На тимчасово окупованих територіях клієнтам надається обмежений спектр банківських послуг без фізичної присутності працівників та із врахуванням вимог і обмежень регулятора. Це отримання виплат на карткові рахунки і здійснення безготівкових розрахунків, дистанційне обслуговування, у тому числі за допомогою сервісу та застосунку TAS2U, доступного з будь-якої точки світу. При цьому P2P-перекаpи наші співвітчизники можуть здійснювати навіть за умови блокування мобільного зв’язку українських операторів: достатньо з’єднання з Інтернетом. З торгівельним еквайрингом склалося інакше – працюють лише ті раніше підключені POS-термінали, які мають стабільний зв’язок саме через українського провайдера або мобільного оператора.
Добре розуміючи надвисоку затребуваність банківських послуг на тимчасово окупованих територіях, ТАСКОМБАНК наразі працює у всіх прифронтових зонах і планує якнайшвидше відновити роботу своїх відділень в окупованих містах одразу після їхнього звільнення. Це відновлення відбуватиметься із врахуванням загроз для безпеки працівників і клієнтів банку. Кожен такий випадок буде вивчатися індивідуально: необхідно буде повертати або замінювати релокований персонал, десь відділення потребуватиме ремонту, дообладнання тощо.
Пресслужба Ощадбанку:
Ощад першим серед українських банків відновив роботу на звільненій території Харківщини: перше велике універсальне відділення банку запрацювало 19 вересня в Балаклії. Друге універсальне відділення відкрилось 27 вересня у смт Шевченкове. Активно працюємо над якнайскорішим відкриттям великих відділень в інших звільнених населених пунктах.
Крім того, для задоволення потреб мешканців спільно з міською владою організовано автобусні рейси до найближчих діючих відділень для зняття готівки в Чугуїві та Харкові. Загалом повноцінно працюють 11 банкоматів банку в різних населених пунктах. Клієнти також можуть зняти готівку в касах магазинів – Ощадбанком запущено послугу «готівка на касі» в торгово-сервісних підприємствах на 19 терміналах.
Як тільки військові та силові структури дають дозвіл на доступ до населеного пункту та відділення, проводимо детальний аналіз наявних ушкоджень так необхідних робіт.
Наприклад, будівлі відділення в Балаклії та Шевченкові вціліли. Було «лише» вибито шибки, прострелено вікна, розтрощено банкомати, понівечено чи викрадено банківське обладнання. Не було зв’язку та електропостачання. Ми в найкоротші строки змогли відновити роботу цих відділень. В інших населених пунктах – Ізюмі, Купянську, Дергачах та інших – будівлі та розташовані в них відділення мають різний ступінь ушкодження. Десь як у Балаклії – пошкодження умовно середні, десь як в Ізюмі – будівлю зовсім розтрощено після безпосереднього влучання снаряду, і вона потребує або повного відновлення, або перенесення до іншої будівлі.
Докладаємо максимум зусиль, щоб у стислі строки запустити роботу відділень: проводимо ремонтні роботи в пошкоджених приміщеннях або переїдемо до інших будівель, відновляємо канали зв’язку, вирішуємо питання енергопостачання, завозимо нове банківське обладнання/техніку. Встановлюємо нові банкомати, розробляємо нові маршрути інкасації, працюємо з наявним персоналом.
Паралельно з відновленням роботи відділень документуються всі завдані агресором збитки з метою подальшого звернення до міжнародних інстанцій для компенсації втрат. Ощад вже має такий досвід – ми подавали позов проти росії щодо втрати майна у Криму та виграли цей арбітраж.
Олександр Куркін, директор департаменту мережі продажу Креді Агріколь Банк:
126 відділень Credit Agricole сьогодні працює, а це 90% від всієї мережі банку. Наші двері гостинно відкриті для клієнтів у різних куточках України, навіть там де працювати зараз вкрай важко: Харків, Запоріжжя, Одеса, Чернігів. Адже ми розуміємо, що фінансова підтримка та надійне плече зараз важливі як ніколи. Банк продовжує інвестувати в розвиток, проект з модернізації мережі банку не зупиняється навіть під час війни. Так, нещодавно ми відкрили оновлене відділення у Полтаві. Сучасний інтер’єр, зручне зонування, окремі кімнати для переговорів, преміумзона, депозитарій та зона самообслуговування – все, що потрібно, щоб надавати сучасний повноцінний банкінг для клієнтів.
Щоб забезпечити безпеку клієнтам та співробітникам, а також на вимогу чинного законодавства, деякі відділення банку тимчасово не працюють. Тому ми просимо наших клієнтів поточнювати режим роботи відділень у контакт-центрі банку або безпосередньо у їхніх менеджерів Credit Agricole.
Наталія Косенко, заступник голови правління ПУМБ:
Банк, згідно з вимогами законодавства та турбуючись про безпеку клієнтів та співробітників, припинив усю бізнесову активність на тимчасово окупованих територіях.
Загалом, з початку війни було втрачено або пошкоджено 31 відділення та 172 банкомати ПУМБ. Але, як тільки регіон стає безпечним для клієнтів та співробітників банку, ПУМБ одразу відновлює роботу своїх відділень. Так, майже одразу після деокупації, банк відкрив двері відділень у Чернігові та Ірпені. Зараз співробітники ПУМБ працюють над відновленням роботи відділень банку в інших деокупованих містах та розробляють маршрути інкасаторських машин. Повноцінне відновлення роботи відділень у звільнених містах залежить, в першу чергу, від рівня безпеки у регіоні, дозволу військової адміністрації, відновлення електропостачання, зв’язку та стану відділень банку.
Хочу звернути увагу, що ПУМБ жодного разу за більш ніж 200 днів війни не втратив операційну безперервність: працюють відділення (там, де це безпечно) та цілодобово працюють дистанційні канали обслуговування клієнтів. Ми виконуємо усі зобов’язання перед державою, клієнтами, підрядниками та співробітниками вчасно і в повному обсязі.
Пресслужба Банку Кредит Дніпро:
Якщо говорити про мережу відділень, то у Банку Кредит Дніпро немає відділень на окупованих та деокупованих територіях України.
В той же час багато клієнтів агробізнесу банку знаходяться в найгарячіших точках України: Чернігівська, Харківська, Миколаївська, Запорізька, Херсонська, Одеська, Сумська області. Наразі в окупації знаходяться десятки господарств- клієнтів банку. Наши співробітники шукають та знаходять ті слова, які і підтримують клієнтів, і дають нам змогу розуміти ситуацію на господарстві, настрій власників, відповідно, оперативно реагувати та приймати рішення.
Після проведення успішного контрнаступу ЗСУ на Харківському напрямку 15 клієнтів агро було деокуповано. З кожним із них ми на зв’язку для розробки подальшої стратегії співпраці з банком, в тому числі не без допомоги програм державної підтримки, зокрема, “Доступні кредити 5-7-9”, “Державні гарантії на портфельній основі”. Деякі з агровиробників цього регіону не змогли цього року провести польові роботи і ми розуміємо, що для подальшого функціонування господарства є необхідним дофінансувати с\г цикл наступного року.
Пресслужба АТ «АБ «РАДАБАНК»:
На сьогодні відділення РАДАБАНКу працюють лише на підконтрольній Україні території. Проте, є відділення, які кожного дня потрапляють під обстріли та ракетні атаки, але все одно відчиняють свої двері для Клієнтів та працюють, зокрема це відділення міста Харків та Запоріжжя.
Від самого початку війни діяльність відділень в цих містах було припинено у зв’язку із загостренням військової ситуації, але ми розуміли, що все одно необхідно забезпечити Клієнтам безперебійний доступ до банківських послуг і до сейфових скриньок. Тому вже в липні відділення №11 у Запоріжжі поновило свою роботу та поступово ми адаптували графік роботи відділення №37 у Харкові.
Так, харківське відділення працює за запитом, тобто у разі звернення Клієнтів, відділення в зазначений час відкривається, та наші менеджери здійснюють обслуговування. Відділення в Запоріжжі повноцінно працює, проте, у разі повітряної тривоги відділення зачиняється, а Клієнтам рекомендовано пройти до найближчого укриття за конкретною адресою.
Наші співробітники розуміють відповідальність перед Клієнтами, тому кожного дня, попри небезпеку створюють максимально комфортні умови обслуговування та готові надавати якісні банківські послуги.
Борис Рафалович, Заступник Голови Правління з роздрібного бізнесу, член Правління Cominbank:
Варто відзначити, що 95% відділень Cominbank сьогодні працюють у стандартному режимі. Найголовніше на деокупованих територіях – це безпека жителів: як наших клієнтів, так і співробітників банку.
Приймаючи рішення про відновлення роботи на деокупованій території ми орієнтуємося на офіційні повідомлення державних служб, таких як ДМНС чи місцевих органів влади про можливість такої ініціативи. Оскільки ми маємо бути твердо впевнені, що це буде безпечно.
90% операцій, які найчастіше виконують наші клієнти: платежі, обмін валют, отримання соціальної картки для виплати пенсії / стипендії/допомоги та збереження своїх заощаджень, тобто депозити.
Щодо повернення на деокуповані території, то найточніше зможемо спрогнозувати це після остаточної перемоги України над російським ворогом. Однозначно, де буде широкий попит на послуги банків – в тих містах і містечках ми будемо відкривати нові відділення Cominbank і активно розвивати наш український фінансовий фронт.