Продовжуючи користуватися цим сайтом або натиснувши "Приймаю", Ви даєте згоду на обробку файлів cookie і приймаєте умови Політики конфіденційності.
Всі батьки замислюються над тим, де та як навчатиметься його дитина. Звичайно, можна сподіватися, що вона здобуде освіту за рахунок державного бюджету чи спонсорських стипендій, але краще одразу розглядати й інші варіанти та починати відкладати гроші на навчання. Якщо раптом кошти не знадобляться для оплати навчання, то стануть в нагоді дитині для того, щоб зробити перші кроки в дорослому житті або отримати додаткову освіту.
Banker.ua розповідає, з якими інструментами зручно збирати гроші на вищу освіту.
Скільки коштує вища освіта
У середньому навчання в топовому українському виші на затребуваній спеціальності коштує від 25 до 40 тисяч гривень на рік. Тобто, за чотири роки це становитиме мінімум 100 тисяч гривень. Плюс варто додати проживання, харчування та інші витрати.
У найближчих для України країнах навчання дорожче. Наприклад, у хорошому європейському виші один рік навчання коштуватиме від 5000 євро.
Депозити для вкладів на навчання
Дитячі депозити — це довгостроковий вклад, оформлений на неповнолітнього або його опікуна. По суті це інвестиція в майбутнє, ці гроші можуть допомогти дитині почати доросле життя або здобути освіту.
В Україні це поки що далеко не найпопулярніший продукт, і небагато банків його пропонують своїм клієнтам. Але все ж таки є кілька варіантів.
Наприклад, Банк Креді Агріколь пропонує розміщення вкладу від імені або на користь дитини. Відсотки можна отримувати щомісяця. У гривні відсоток становить 5,5%, а в доларах та євро – 0,01%.
Термін розміщення — до повноліття дитини. Валюта: гривня, долар США, євро. Мінімальна сума вкладу становить 500 гривень/100 доларів США/100 євро, а максимальна — 1 млн. гривень або еквівалент у валюті вкладу. При цьому мінімальна сума поповнення — 100 гривень/20 доларів/євро.
У ПриватБанку є депозитна програма Джуніор. Вона пропонує 6,5% річних у гривні. Поповнювати рахунок можна будь-якої миті. Сума поповнення протягом календарного місяця не повинна перевищувати початкову суму та складати не більше 50 000 грн, 3 000 доларів або євро.
Права на депозит переходять до дитини в дату, яку ви самі обрали в момент оформлення вкладу (ця дата буде вказана у бланку депозитного договору). Для переходу прав на депозит можна вибрати будь-яку дату після 18-річчя дитини.
Починаючи з цієї дати дитина може самостійно закрити депозит та отримати суму вкладу разом із сумою відсотків або продовжити накопичувати на цьому рахунку без обмеження терміну розміщення вкладу.
ОТП Банк також пропонує оформити депозит на дитину до досягнення повноліття.
Відкрити рахунок має право хтось із батьків (опікунів). Процентна ставка депозиту — плаваюча (0,01% USD/0,01% EUR), відсотки виплачуються щорічно. Процентна ставка у гривні становить 5,75%.
Процентна ставка за дострокового повернення вкладу протягом перших 2 (двох) років зберігання вкладу — 0,01% річних у доларах та євро, після двох років — не змінюється. Виплата відсотків — щорічно.
Мінімальна сума вкладу становить 20 доларів, або 20 євро. Мінімальна сума поповнення також становить 20 доларів за євро.
Дитячі депозити цікаві батькам, як фінансовий інструмент інвестування. А також вони допомагають підвищити рівень фінансової грамотності дитини, адже батьки пояснять йому, що в нього вже є гроші, і вони працюють прямо зараз.
Також завжди можна оформити довгостроковий депозит та продовжувати його до потрібного віку дитини. Актуальні пропозиції щодо депозитів дивіться тут.
Страхування та фінансові програми
Крім депозитів, є й інші можливості, як зберегти та зібрати гроші на навчання.
Наприклад, Райффайзен Банк пропонує накопичувальну програму освіти дітей. Це можливість гарантовано накопичити необхідну суму завдяки періодичним внескам та графіку платежів. Програма має страховий захист, а також надає дохід у розмірі 4% річних (гривня) та 0,5% річних (євро, долар), а також додатковий інвестиційний дохід.
Можна вибрати власну суму щомісячного поповнення та термін накопичення від 7 до 20 років.
Укргазбанк пропонує програму навчання дітей за кордоном. Вона передбачає персоналізований та ексклюзивний консалтинг у сфері освіти у приватних школах та вишах у всіх країнах світу, сприяє у підборі освітніх програм по всьому світу.
Для клієнтів банку пропонується безкоштовне тестування дітей для визначення найкращих програм та зарубіжного навчання. Детальну інформацію потрібно отримати у персонального менеджера Premier Banking.
Крім того, страхова компанія TAS Life пропонує можливість накопичити гроші на навчання дитини. Це можливість оформити вклад на три валюти з гнучким графіком внесення грошей плюс вбудований страховий захист батьків, фінансова підтримка сім’ї при отриманні травми або хвороби дитини, а також цілодобові консультації кваліфікованого педіатра. Більш детальні умови розраховуються індивідуально під кожну дитину
3 поради, як зібрати гроші на навчання дитини
1. Регулярність — це найважливіше правило. Потрібно визначити собі конкретну мінімальну суму вкладу і її вносити на рахунок.
2. Дисципліна— не потрібно розраховувати на заощадження і чіпати їх за будь-якого випадку. Необхідно пам’ятати, для чого вони потрібні, і якщо достроково виводити гроші, це зіграє тільки в мінус.
3. Фінансова грамотність — важливо більше дізнаватися про фінансові продукти та їхню прибутковість. Це допоможе накопиченням краще працювати.