Продовжуючи користуватися цим сайтом або натиснувши "Приймаю", Ви даєте згоду на обробку файлів cookie і приймаєте умови Політики конфіденційності.
Як втримати та розвивати бізнес під час війни. Поради топових бізнесменів
Banker.ua зібрав корисні та цікави поради та роздуми від провідних бізнесменів, банкірів, інвесторів країни, які змогли навіть у максимально форс-мажорних обставинах – під час війни в Україні – втримати успішний бізнес. Про те, що для цього потрібно, які фактори важливі, читайте у матеріалі.
Василь Хмельницький
Василь Хмельницький – український інвестор, власник інвестиційного холдингу UFuture. Найбільш відомий проєкт – інноваційний парк UNIT.City у Києві. Крім цього, бізнесмен має частки в заводах «Біофарма», аеропорту «Київ», Plank Electrotechnic, інвестує у проекти в альтернативній енергетиці. Загалом має 50+ напрямів бізнесу. Посідає 29 місце у списку 100 найбагатших українців 2021 року від журналу Forbes.
Василь Хмельницький дуже багато ділиться корисними порадами з аудиторією. Часто це описи реальних кейсів, проєктів, у які планує інвестувати або вже інвестував бізнесмен. Він розкладає «по полицях» всі аспекти цих бізнесів, поянснює, чому варто або не варто вкладати гроші у щось тощо.
Так, наприклад, пан Хмельницький дав корисні поради тим, хто шукає можливості для бізнесу та розвитку:
– «Поставити життя та бізнес на паузу і чекати закінчення війни — зараз не найкраща стратегія. Всім важко. Але ми підприємці. І маємо шукати будь-які способи, працювати навіть в 0, об’єднуватись з іншими підприємцями. В мене є приклад, коли виробництво без оборотних коштів об’єдналось з підрядниками, які постачали їм сировину і залишились без замовлень. Вони створили спільний бізнес: одні надали матеріали, інші — виробництво. Зараз вони спільно виробляють і продають товари, вже потроху почали заробляти».
На своїй сторінці у Facebook інвестор навіть склав перелік із 28 компаній, які дають гранти для розвитку бізнесу від 250 тис. грн до 8 млн грн.
– «Так, процес тривалий, але вивчайте можливості, подавайтесь на гранти і покращуйте свій бізнес. Не чекайте кращого часу, бо ми не знаємо, коли закінчиться війна. Але що я знаю точно: якщо ви нічим не будете займатись, то у вас не буде досвіду, зв’язків, ідей. І навіть коли можливості виникнуть — ви будете до цього не готові. Якщо вам відмовляють — зробіть роботу над помилками і подавайтесь по новій, поки не отримаєте результат. Розвивайте бізнес, тому що і ви виграєте від цього, і економіка країни. Та навіть якщо ви не отримаєте грант — пам’ятайте, що крім цього є безліч можливостей. Я подався в 3 банки на пільговий кредит під 5%, мені відмовили, бо я представляю великий бізнес, а цей кредит доступний тільки для малих та середніх підприємств. Але я знаю десятки компаній, які подались та отримали ці кредити. Тому я продовжую шукати нові можливості і те, що може спрацювати саме для мене».
Володимир Поперешнюк
Володимир Поперешнюк – співвласник «Нової пошти», провідного оператора поштових послуг в Україні. Посідає 70 місце у списку 100 найбагатших українців 2021 року від журналу Forbes.
Ще до початку війни в Украні Поперешнюк твердо казав про те, що «не має значення, чим ти займаєшся, але якщо ти до кризи спокійно лежав на дивані, то, на жаль, у тебе нічого не вийде. Тільки ті компанії, які перебували завжди у стані війни, стресу та драйву, можуть вижити».
Протягом останніх півроку бізнесмен продовжує ділитися своїми порадами. Ось що він радить підприємцям, компанії яких опинилися на межі банкрутства:
– «Коли приватна компанія потрапляє у скрутну ситуацію – доходи падають, а витрати зростають, – у підприємця є два варіанти. Збільшувати доходи – займатися продажами, маркетингом, процесами, продуктами, розвитком. Або другий, скорочувати витрати, змінювати процеси, бізнес-модель, продавати зайві потужності, скорочувати кількість найманих працівників. Я завжди раджу підприємцям виходити з кризи шляхом розвитку, а не скорочення витрат. Але тут кожен вирішує сам, як йому краще уникнути банкрутства».
Олег Гороховський
Олег Гороховський – відомий український банкір, співзасновник першого в Україні мобільного банку без відділень monobank. Не дивлячи на обставини, кількість клієнтів його банку під час війни зросла до 6 млн людей. Мабуть, єдиний у країні банкір, який також є популярним бізнес-блогером, за постами якого зацікавлено стежать багато тисяч українців.
На початку квітня ширилися новини, що monobank переживає скрутне становище. Справді, банк зазнав збитків у понад 100 млн грн за результатами першого кварталу 2022 року. Але команді mono вдалося подолати цей період, і наразі банк майже повністю поновив свої послуги, крім того запускає нові функції та можливості у мобільному додатку.
Пан Олег вважає, що ключовий фактор у цьому – будь-яким чином зберегти людей, команду, кваліфікованих спеціалістів. І жодним чином не чіпати зарплати. Ось його порада:
– «За будь-якої турбулентності руки менеджера перш за все тягнуться до зрізування костів. А коли ти хочеш зрізати кости, перше, що спадає на думку, це скоротити зарплати. Це помилка. Запам’ятайте:
1. Зарплата назад не ходить.
2. Ваша д*па ніщо, в порівнянні з тим, якщо ви втратите кращих людей.
3. Зріжте зарплату собі, вона у вас набагато більша.
4. Займіться прибутками.
5. Зарплата у дуже багатьох бізнесів становить відносно невелику питому вагу в операційних витратах, і якщо оптимізувати витрати, то краще зайнятися основними центрами витрат.
6. Люди не люблять тих, хто їх ображає. Одного разу образивши команду, вам буде дуже складно повернути її лояльність у майбутньому.
7. Все, чого ви досягли ви досягли завдяки тим, хто з вами. Не зраджуйте своїх».
Олександр Конотопський
Олександр Конотопський – засновник та СЕО української компанії-виробника охоронних систем Ajax Systems. З 2015 року Ajax вийшов за межі українського ринку, компанія запустила 33 продукти на 93 ринках. Наразі Конотопський посідає 28 місце у сотні найбагатших українців 2021 року за версією Forbes.
Конотопський упевнений, що якщо ви хочете не тільки зберегти бізнес, але і розвивати його, робити успішним навіть від час війни, тим самим допомагати економіці України, то потрібно дуже багато працювати, включатися особисто і миттєво у процеси, особливо там, де виникають проблеми з партнерами, постачанням тошо:
– «Незважаючи на те, що український ринок для нас у районі 3-4% від загальних продажів – для Ajax Systems важливо залишатися в Україні. Вважаю, що це одне з найкращих місць у світі, щоб будувати сильну технологічну компанію. Військова агресія рашистів не є приводом не інвестувати в Україну. За час війни ми розширили заводи, посилили команди рекрутингу, маркетингу, фінансів, управління ланцюжками постачання. 500+ людей додалося до команди. І у нас відкрито сотні вакансій. 100+ з них у RnD. І ще не менше 100 відкриємо у 4-му кварталі. Усі в Україні».
Крім того, за період війни компанія запустила продажі у США, Мексиці, ПАР.
– «А як іноземні контракти? Країнові ризики? Жоден клієнт не відколовся. І нові прийшли. Наприклад, у березні отримували 100% передоплати з Латинської Америки від нових дистриб’юторів. Постачальники? Один зрізав відстрочку. Був миттєво доданий до чорного списку. Інші з радістю забрали його замовлення. З усіма, хто хвилювався – телефоном говорив особисто. Пояснював, чому їхні гроші та бізнес у безпеці, чому нам важливо залишатися в Україні. Де були блоки за ознакою країни – команда включалася миттєво і вирішувала проблеми. Усі залишилися задоволені»
– «Плани на рік ніхто не скасовував. Нині час працювати. Не створимо робочих місць – люди круті поїдуть. Треба втримати якнайбільше».