Не рахунком єдиним: які можливості мають ФОПи в Україні та що їм пропонують банки

04 Жовтня 2023

Попри велику війну, український бізнес, зокрема малий та середній, продовжує розвиватись, та навіть краще, аніж у довоєнний період. В країні, станом на початок осені 2023 року, офіційно працюють понад 2,05 млн фізичних осіб-підприємців. Рекордну кількість ФОПів було зареєстровано у червні поточного року – 31,48 тис. та це найбільший показник за останні три роки.

Banker.ua розбирався, яка наразі ситуація з відкриттям та реєстрацією бізнесу в Україні? На які моменти потрібно звернути увагу, аби не створювати собі додаткових складнощів з банками та фінансовими питаннями на шляху становлення власного бізнесу?

Головний Telegram-канал банкірів

Як змінюється ситуація з ФОПами в Україні

Українці підприємці вимушені постійно адаптуватися до змін, що спіткають їх на шляху розвитку власної справи. Попри повномасштабну війну та економічну кризу ФОпи створюють робочі місця та розвивають бізнес-інфраструктуру — з лютого 2022 року вже зареєстровано більше 2 млн фізосіб-підприємців.

А найбільше нових ФОПів було створено у червні 2023 року — більше 31 тисячі. Це найвищий показник не лише за період повномасштабного вторгнення, а й за останні три роки.

Найбільш затребувані сфери, в яких реєструються нові ФОПи, залишаються незмінними. Протягом першого півріччя 2023 року лідером є роздрібна торгівля — нею офіційно почали займатися понад 38 тисяч українців.

Другим за популярністю залишається КВЕД «Комп’ютерне програмування, консультування та пов’язана з ними діяльність», який був найпопулярнішим ще до початку великої війни. Цьогоріч у цій сфері власну справу розпочало вже 12 тисяч підприємців. Замикає трійцю «Надання інших індивідуальних послуг» — у цьому напрямі розпочали працювати понад 8 тисяч ФОПів.

Якщо проаналізувати кількість відкритих ФОПів по регіонах, то беззаперечним лідером є Київ — понад 19 тисяч. Друге і третє місце посіли Дніпропетровська та Львівська області — майже 12 тисяч та 10 тисяч ФОПів відповідно. Найгірші показники реєстрації — у тих регіонах, які повністю або частково окуповані, та на території яких наразі відбуваються бойові дії.

Чи потрібно відкривати особистий рахунок для ФОПа

Якщо підприємець має намір підключити на торговій точці POS-термінал або еквайринг у випадку онлайн-торгівлі, щоб приймати від клієнтів оплати платіжними картками, у такому випадку не обійтися без відкриття рахунку для ФОПа.

Якщо діяльність здійснюється виключно у гривнях, то варто відкривати гривневий рахунок, а якщо дохід отримується в іноземній валюті — ще й валютний рахунок.

При цьому податки дозволено сплачувати з особистої платіжної картки або готівкою через касу банку. Власне, для цього не потрібно буде відкривати підприємницький рахунок.

Варто зазначити, що податківці проти, аби фізособи-підприємці використовували особисті картки для отримання підприємницького доходу.

Напевно, кожен під час онлайн-замовлення інколи був вимушений у коментарі до платежу вказувати «оплата за взуття», «передоплата за beauty-послугу» тощо. Це є прямим доказом, що особиста картка використовується у підприємницькій діяльності.

У подібних випадках банки можуть насторожитися постійними надходженнями грошей на карту від різних людей.

Ніде також не прописано, що ФОП може використовувати особисту картку для отримання оплат від клієнтів, а потім вносити ці гроші на підприємницький рахунок. Тож, якщо підприємець має намір розповісти саме цю історію податківцям у разі перевірки, то хитрість навряд чи пройде.

Якщо бізнесмену зручно отримувати оплату на картку, то в банку йому, швидше за все, запропонують відкрити карту до рахунку.

Про якість послуг для ФОПів та де їх отримати

На які деталі та послуги треба звернути увагу підприємцю, перш ніж обрати банк, в якому він відкриватиме особистий рахунок та карту?

Насамперед необхідно дізнатися, скільки коштуватиме обслуговування рахунку. Це один із найважливіших факторів, оскільки деякі банки в рекламі пакетів для бізнесу роблять акцент на безкоштовному випуску картки ФОП. Саме картки, а не рахунку. Але насправді картки для ФОПа безкоштовні в більшості банків, а от обслуговування рахунку – ні.  Зазвичай це коштує 150-300 гривень на місяць.

Але, наприклад, у ПУМБі підприємцям можна безкоштовно відкрити «всеКАРТА Бізнес» – принаймні, банк обіцяє о грн/рік за її обслуговування.

Наступний момент, вартий детальної уваги, – це довідатися, чи видаватиме банк кредити для ФОПа на розвиток бізнесу у майбутньому. У підприємницькій діяльності трапляються різні ситуації: сьогодні кошти є і все йде добре, а завтра терміново знадобляться нові грошові вкладення. І тут важливо, наскільки банк буде готовий допомогти.

Банки зазвичай дуже ретельно дивляться на ФОПів як на позичальників. Перш за все, це стосується тих підприємців, які працюють нещодавно. Втім, варто пам’ятати, що завжди існують фінустанови, готові кредитувати навіть “зелений” бізнес.

Наприклад, ТАСКОМБАНК видає кредит на розвиток бізнесу у розмірі до 500 тисяч гривень, з терміном до 36 місяців. Банк пропонує швидке оформлення кредиту онлайн, без комісії за встановлення ліміту,  без застави та без поруки.

Не варто недооцінювати онлайн-банкінг, адже це наступний момент, на який варто звернути увагу. Сучасні бізнесмени прагнуть витрачати якомога більше часу на власну справу, але аж ніяк не на поїздку до банку, на чергу у відділенні тощо.

Всі ми вже звикли працювати через банківський мобільний додаток або інтернет-банкінг. Фізособи-підприємці також прагнуть відкривати рахунки, проводити платежі, розв’язувати питання з менеджером у форматі онлайн, при цьому витрачаючи менше ресурсу й отримуючи максимальну користь для своєї справи.

У цьому випадку monobank має повністю дистанційне обслуговування: не потрібно відвідувати точку видачі або звертатися до відділення, а керування всіма рахунками доступне в одному застосунку. Підприємцям пропонують окремий бухгалтерський вебкабінет, в якому можна додати до двох додаткових номерів телефону для роботи з рахунком ФОП.

Слідкувати за вартістю переведення коштів у готівку також вкрай важливо. Існують випадки, коли без готівкових грошей взагалі неможливо проіснувати, наприклад, якщо ваш бізнес у провінційному містечку або ви закуповуєте товар на маленькому підприємстві. Саме тому підприємцю важливо розуміти, яку суму на місяць можна буде зняти безкоштовно, і яку комісію доведеться заплатити, якщо готівки знадобиться понад норму.

Наприклад, у ПриватБанку за зняття готівки з картки “Бізнес СТАРТ” (для підприємців) передбачена комісія лише в 1%.

Отож, як бачимо, український бізнес не стоїть на місці та продовжує активно розвиватися: малий та середній бізнес працює, а кількість зареєстрованих фізичних осіб-підприємців лише збільшується. Банки охоче підтримують українських підприємців, що дає змогу не лише підіймати економіку нашої країни, а й сподіватися на подальші прориви у такі важки часи.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: