Інновації vs корупція: який рівень життя у Швеції сьогодні?

22 Вересня 2023

Мабуть, кожен з нас знає про існування таких світових компаній та брендів, як ІКЕА, Spotify, H&M, Electrolux, Torrent, машини Volvo і Scania. Всі вони беруть початок в одній країні – Швеції. Дійсно, як стверджують самі шведи, кращого місця для ведення бізнесу важко і знайти.

Banker.ua розбирався, як Швеції вдається вдало поєднувати зважену фінансову політику з відкритістю для зарубіжних ринків, з розвитком конкуренції та інновацій, а також із рішучим запобіганням будь-яким формам корупції. Може, все це і є складовими шведського успіху?

Головний Telegram-канал банкірів

Не маючи нічого, мати все

Основу шведської економіки складає приватне підприємництво: частка приватного сектора складає 85%, а державного – менше 15%. Суть шведської економічної моделі полягає у збереженні різноманітних та рівноправних форм власності – приватної, державної, комунальної та кооперативної – за умови домінування приватної власності.

В економіці Швеції є кілька пріоритетних державних функцій. Найголовніша – це розробка стратегії довготривалого розвитку, зокрема, встановлення пріоритетів розвитку та інвестиційна політика. Також важливу роль відіграє розробка зовнішньої економічної стратегії та законодавче регулювання підприємництва.

Основними галузями промисловості є виробництво транспорту, промислового та високоточного обладнання, фармацевтична та хімічна галузі, телекомунікації, лісове господарство, залізо і сталь.

Всього за півстоліття Швеція зробила стрибок від аграрної провінції до індустріального, інноваційного центру Європи, а то й усього світу. Та це може здатися дивним, оскільки ані кліматом, ані розмаїттям природних ресурсів, ані вигідною географією шведи похизуватися не можуть.

Втім, тут можна виокремити головні чинники, що вплинули на розвиток країни. По-перше, тут відносно швидко відбувся перехід від суто аграрної та сировинної економіки до економіки інноваційного промислового виробництва.

Другий чинник пов’язаний з диктатурою закону, що поширюється на всіх: правова система переслідує в судовому порядку корумпованих чиновників. Іноземні чи вітчизняні інвестори мають з цього свій зиск, адже їм легко створювати у Швеції сучасні підприємства.

Розвиток освіти та науково-дослідницької практики – ще один чинник. Уряд дійсно робить неабияку ставку на креатив, критичне мислення та командну роботу, привчаючи шведів до цього змалку.

За рахунок чого шведи живуть у добробуті

Говорячи про провідні напрями сьогодення у Швеції, варто згадати деревообробну галузь. Наразі країна входить до трійки найбільших світових виробників целюлози та паперу. 80% її «дерев’яного» експорту йде в країни Євросоюзу.

Втім, це далеко не всі успіхи сучасної країни. У наші дні Швеція може похвалитися успішною, диверсифікованою й винятково конкурентною економікою. Відкритість та ліберальний підхід до міжнародної торгівлі – визначальні риси національної економіки.

Саме акцент на експорті є надзвичайно важливим для добробуту такої невеликої країни з величезним господарством. Шведські підприємства продають за кордон найширший асортимент товарів.

Окрім процвітання традиційних галузей, Швеція за останні десятиліття зробила ривок у сучасних секторах економіки – телекомунікаціях та цифрових технологіях. Найгучніші приклади успіху – це музичний стримінг-сервіс Spotify, а також розробник IP-телефонії Skype.

Проте шведи не збираються зупинятися на досягнутому. За десять років частка інформаційних технологій зросла до 16%, а вже 5% працездатного населення зайнято в IT-індустрії.

Також можна звернути увагу, що у Швеції величезна кількість молодих підприємств зосереджені саме у малому бізнесі. Недарма Стокгольм визнано одним із найкращих міст Європи для запуску стартапів у сфері цифрових технологій.

Столиця – головний, але далеко не єдиний економічний вузол. Рівень добробуту у Швеції розподілений по її регіонах значно рівномірніше, ніж будь-де в Європі. До речі, Швеція – єдина країна Старого світу, в якій у кожному, навіть найменш заможному її куточку, частка ВВП на душу населення вища, ніж у середньому по Європі.

Отож, потужна економіка плюс високий рівень життя – це сьогодні про Швецію загалом.

Україна серед улюбленців?

У світовому співтоваристві Швеція відома стабільністю свого нейтралітету й неприєднанням до будь-яких військових блоків. Саме через це чимало шведських державних діячів користуються авторитетом на міжнародній арені. Вони нерідко виступають як посередники у врегулюванні різних конфліктів. Хоча, варто зауважити, цього року розгортаються активні суперечки між Турцією, Угорщиною та Швецією з приводу її можливого членства в НАТО.

Отож, Україна є абсолютним лідером за обсягом шведської допомоги. Це стосується не лише країн Східного партнерства, а й західних країн, Туреччини. Швеція продовжує допомагати Україні навіть попри політичні зміни.

Втім, на сьогодні шведський уряд очікує побачити у нас більш вагомі результати своєї підтримки, зокрема, у сфері боротьби з корупцією, реформуванні державного апарату та економіки, а також у розвитку демократичних інституцій.

Фінансовий ланцюжок або хто тут всім заправляє

Всі законодавчі рішення, що стосуються формування основ діяльності фінансової системи, належать Парламенту Швеції – Риксдагу. А ось практичну роботу з підготовки рішень Риксдагу веде Фінансова комісія Парламенту, як і здійснення парламентського контролю у цій сфері.

Фінансова комісія бере на себе відповідальність розробляти основні напрямки державної економічної та фінансової політики, бюджетного регулювання, страхування підприємницької діяльності, діяльності Державного банку тощо.

Законодавство Швеції у фінансовій сфері має особливість, а конкретно те, що саме воно встановлює всі правила гри на цьому ринку та регламентує питання контролю за дотриманням цих правил. Згідно з законодавством, держава не поділяє ризиків від здійснення операцій кредитування чи страхування з суб’єктами, які діють на цьому ринку. Зокрема, законом встановлено, що банк зобов’язаний самостійно захищати себе від ризиків при проведенні кредитних операцій.

Якщо розглядати головні інститути фінансової системи Швеції, то до них належать Міністерство фінансів, Державний банк та Державна фінансова інспекція.

Міністерство фінансів не тільки розв’язує всі питання, що пов’язані з фінансовим плануванням (зокрема, формування державного бюджету та контролю за його виконанням), а й контролює діяльність грошово-кредитного та страхового ринків, виробляє податкову, митну політику та політику у сфері міжнародного економічного співробітництва.

Державний банк посідає центральне місце у фінансовій системі Швеції та взяв на себе обов’язки відповідати за формування кредитно-грошової політики, здійснювати управління резервами країни та бути головною оперативною ланкою платіжної системи.

Безпосередній контроль за діяльністю фінансових інститутів здійснює Державна фінансова інспекція. Головними сферами, діяльність яких підлягає фінансовому контролю є грошово-кредитний та страховий ринки.

Відмова від готівки

Швеція вважається батьківщиною великих банківських груп, що працюють по всій Європі. У Стокгольмі можна зустріти штаб-квартири таких титанів банківської справи, як Handelsbanken, SEB, Swedbank та Nordea. Саме вони входять у, так би мовити, «велику четвірку» міжнародних шведських банків, яка контролює практично всю фінансову активність у країні.

Звісно, у Швеції є й місцеві банки (серед яких комерційні, ощадні та кооперативні), й іноземні.

Банківська система Швеції вважається однією з найстабільніших у світі, а  Центральний банк – один з найбільших й найстаріших в Європі.

Державна валюта Швеції – це шведська крона (SEK). У 1671 році саме шведський Центральний банк став першим у світі, хто випустив паперові банкноти. Втім, сьогодні Швеція практично повністю відмовилася від готівки: нині частка готівкових коштів у країні впала до 2%.

Серед банків найбільшою популярністю користуються ощадні, які пропонують своїм клієнтам широкий спектр ощадних рахунків, але водночас не пропонують ані додаткових послуг, ані відділень в інших регіонах. А ось міжнародні банки, навпаки, мають сотні відділень по всій країні та ще й пропонують найширший спектр послуг.

Також у країні є інтернет-орієнтований банк Skandiabanken та банк для прихильників «екологічного» бізнесу  під назвою Ekobanken.

Українська корупція проти швецької

Швеція, так само як і Україна, є вкрай привабливою країною для відкриття власного бізнесу або представництва компанії. І хоча в цьому незаперечна їхня схожість, тут одразу можна виокремити найголовніші відмінності, на які Україна не лише може, але й повинна звернути увагу.

Швеція надає можливість купувати, продавати компанії та інвестувати в них кошти доволі легко – без будь-яких обмежень чи необхідності оплачувати мита. Також в країні все дуже серйозно з правовою системою та корупцією. Чого точно не скажеш за нашу Україну, де на жаль, корупція зустрічається всюди, у всіх важливих ланках для бізнесу.

Безсумнівно, налагодити корупційні питання та врегулювати цей процес по всім правилам займе певний час. Але, подолавши корупцію, український бізнес має перспективи вийти на новий рівень та трохи наблизитись до такої високорозвиненої країни, як Швеція.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: