Єжи Яцек Шугаєв, голова Правління АТ «Кредобанк»: «Ми співпрацюємо з Урядом та підприємцями Польщі, які вже зараз хочуть взяти участь у відбудові України»

30 Листопада 2022

Голова Правління АТ «Кредобанк» Єжи Яцек Шугаєв розповів Banker.ua про те, які потреби наразі в українського бізнесу і за яких умов можливе відновлення його кредитування, як банк допомагає підприємцям, а також про роботу в умовах блекауту та співпрацю з польським Урядом щодо відновлення України після війни.

Головний Telegram-канал банкірів

– На сьогодні банківський сектор майже не кредитує українських підприємців. За яких умов може відновитися активне кредитування українського бізнесу?

– Ситуацію щодо кредитування українського бізнесу можуть змінити гарантії міжнародних інституцій, таких, як MIGA, Європейський інвестиційний банк і Європейський банк реконструкції та розвитку. Це дасть змогу банкам кредитувати та зменшити частину кредитних ризиків. Водночас, це суттєва підтримка для українських підприємств, що надалі стануть партнерами у відбудові повоєнної України.

Щоразу під час заходів, таких, як Європейський фінансовий конгрес чи міжнародний економічний саміт Open Eyes, закликаю іноземних партнерів інвестувати в український бізнес вже зараз, у час війни. Без подібної підтримки Україна опиниться у критичному становищі.

Нині Кредобанк веде перемовини з міжнародними організаціями, щоб отримати кредитні лінії гарантії для українського бізнесу. У другій половині грудня 2022 року ми маємо підписати угоду з Європейським банком реконструкції та розвитку, за якою ЄБРР візьме на себе 50% ризиків за кредитами, що надаються банком для підтримки поточної та інвестиційної діяльності бізнесу в Україні, особливо в час підвищених ризиків, спровокованих російською агресією – рішення про надання таких гарантій на 35 млн євро вже прийняте Радою директорів ЄБРР.

Перед повномасштабним вторгненням російських військ в Україну ми кредитували здебільшого в західному та центральному регіонах, де Кредобанк був краще представлений та мав більш розгалужену кількість відділень. Саме тому приріст непрацюючих кредитів через воєнні дії в Кредобанку залишається близьким до 10% значення. Завдяки підтримці нашого акціонера PKO Bank Polski та 30-ти річному досвіду роботи Кредобанку на фінансовому ринку ми тримаємо міцну позицію, яку виробили раніше, і війна, безумовно, її не змінила. У теперішній час нам вдається мати найвищий кредитний рейтинг в Україні [UAA] за національною шкалою за версією агенції «Стандарт-Рейтинг» i «Експерт-Рейтинг».

Мої колеги з Польщі часто дивуються, як ми працюємо в таких умовах. Моя відповідь завжди однакова і стосується героїзму й витримки українців та добре налагодженої взаємодії банківської системи з Національним банком України

Позиція Кредобанку незмінна – бізнес потребує допомоги міжнародних донорів та підтримки сьогодні, коли понівечена інфраструктура, тривалі відключення електроенергії та відсутність тепла в помешканнях.

– Кредобанк входить до фінансової групи PKO Bank Polski. Яка позиція вашого акціонера щодо поточної політики відбудови повоєнної України та допомоги українським підприємцям?

– Від початку повномасштабної війни Кредобанк спільно з РКО Bank Polski багато зробили у напрямку гуманітарної допомоги українцям. Щодо бізнесу, то спільно з акціонером ми ведемо перемовини з такими фінансовими установами, як Bank Gospodarstwa Krajowego (польський державний інвестиційний банк) та KUKE, а також активно беремо участь у обговореннях, зустрічах та заходах, що стосуються пошуку міжнародних партнерів для залучення до відбудови повоєнної України та фінансової допомоги українським підприємствам, що знаходяться в підвищеній складності.

Наш акціонер безпосередньо співпрацює з Урядом та підприємцями Польщі, які вже зараз хочуть взяти участь у відбудові України після завершення війни. Масштаби потреб будуть величезними.

– Масові ворожі ракетні атаки завдали чималої шкоди інфраструктурі України. Як у цій ситуації працює банківська система і зокрема Кредобанк?

– У разі тривалих перебоїв з енергопостачанням у Кредобанку працюють чергові відділення, які забезпечені альтернативними джерелами електропостачання та зв’язку. Наразі банк визначив 21 чергове відділення, що відповідає потребам клієнтів –  чергове відділення є у кожному обласному центрі, де присутній банк. У Львові та Києві чергових відділень кілька. Надалі ми працюємо над тим, щоб збільшити кількість чергових відділень та облаштовуємо вільні для клієнтів зони користування wi-fi.

Загалом зараз ми маємо генератори на 60% відділень, і за можливості ці відділення працюють. Головний офіс банку, центри обробки даних та контакт-центр у разі відключень електрики продовжують роботу на резервному живленні, для якого сформовано запас палива на тривалий час. Для надійності зв’язку банк використовує кілька каналів зв’язку, у тому числі комплекси  Starlink. На початку пандемії банк перейшов на гібридну форму роботи. Нині в умовах часткового блекауту ми забезпечили усім необхідним робочі місця в офісах та на відділеннях, щоб здійснювати безперебійну діяльність банку.

Хотів би також наголосити, що Кредобанк вже чотири роки, як працює в хмарі. Ми захистили дані та зробили повну резервну копію в хмару в березні 2022 року відразу після початку повномасштабної війни.

Кредобанк розширив можливості дистанційного обслуговування для бізнес-клієнтів та фізичних осіб в умовах воєнного стану в Україні. Від початку листопада 2022 року клієнтом Кредобанку можна стати онлайн без візиту до відділень. За допомогою мобільного додатку Кредобанку та застосунку Дія нові клієнти – фізичні особи можуть за лічені хвилини відкрити банківський рахунок, випустити цифрову картку з безкоштовним обслуговуванням та одразу використовувати її для розрахунків або отримання швидких переказів з Польщі та Європи.

Наш пріоритет – це безпека клієнтів та працівників банку.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: