Рекордно зросла частка працюючих українців за час війни

Тиск на ринку праці поступово пом’якшується, проте диспропорції зберігатимуться на прогнозному горизонті, що обмежуватиме темпи економічного зростання.

В Україні за результатами І кварталу 2025 року завдяки високому попиту на робочу силу зменшилася частка безробітних і зросла частка зайнятих – до найвищого рівня за час повномасштабного вторгнення, передає Banker.ua з посиланням на інфляційний звіт від НБУ за квітень 2025 року.

Головний Telegram-канал банкірів

Зазначається, що у І кварталі 2025 року і попит, і пропозиція робочої сили на ринку праці зростали: збільшилася як кількість вакансій, так і резюме порівняно з І кварталом 2024 року. Свідченням зростання пропозиції праці було й збільшення участі в робочій силі згідно з опитуваннями: у І кварталі 2025 року частка економічно активного населення серед респондентів зросла порівняно з І кварталом 2024 року. Водночас завдяки високому попиту на робочу силу зменшилася частка безробітних і зросла частка зайнятих (до найвищого рівня за час повномасштабного вторгнення).

Підприємства також активізували зусилля із залучення до ринку праці тих осіб, які раніше були менш представленими на ньому: студентів, пенсіонерів, осіб з інвалідністю, ветеранів. У результаті пом’якшилася проблема браку працівників, яка насамперед пов’язана з наслідками війни (міграція, мобілізація, посилення диспропорцій на ринку праці).

Проте вона залишалася значною, зокрема на тлі подальшого міграційного відпливу, та стримувала діяльність підприємств і зростання випуску. Збереження значного дефіциту кадрів підживлювало зростання зарплат, доходи населення та відповідно сукупний попит.

Зростання попиту на працівників на тлі обмеженої пропозиції зумовлюватиме подальше скорочення рівня безробіття нижче 10% до кінця прогнозного періоду. Однак цей процес стримуватимуть диспропорції на ринку праці внаслідок змін у структурі економіки, зовнішня та внутрішня міграція, мобілізаційні й демобілізаційні процеси, нерівномірне за регіонами та галузями відновлення, що відображатиметься в обмеженій пропозиції робочої сили відповідної кваліфікації.

Читайте також: Агросезон 2025: як підвищити конкурентоспроможність в умовах економічної турбулентності

Нагадаємо, раніше Banker.ua повідомляв про те, що у 2025‒2027 роках економіка України зростатиме темпами 3-4% на рік.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті:

Коментарі (0)