Продовжуючи користуватися цим сайтом або натиснувши "Приймаю", Ви даєте згоду на обробку файлів cookie і приймаєте умови Політики конфіденційності.
Скільки компаній в Україні закрилися за час повномасштабної війни: дослідження Світового банку
Банерджі розповів, що опитані для дослідження члени Американської торговельної палати та Європейської бізнес-асоціації не тільки зберегли інвестиції в Україні, а й не зменшили їх.
Тільки 3% компаній від початку повномасштабного вторгнення рф в Україну закрилися, тоді як 97% не припинили роботу. При цьому від війни більше постраждали великі компанії, передає Banker.ua з посиланням на дослідження Світового банку.
«Чи можете ви собі уявити, що після цієї руйнівної війни тільки 3% компаній (в Україні. — ред.) закрилися? 97% компаній сказали, що вони продовжують роботу, і з 97%, фактично 80%, тобто чотири з п’яти компаній сьогодні відкриті або частково відкриті, працюють, ведуть бізнес і не звільняють співробітників», — повідомив регіональний директор Світового банку з питань країн Східної Європи Аруп Банерджі.
За його словами, компанії виявилися стійкими. Багато хто зменшив потужності, але продовжують працювати, що є «дивовижною і зворушливою історією». З одного боку, йдеться про втрачений потенціал, але з іншого — про стійкість і боротьбу компаній за своє майбутнє і подальший розвиток в Україні, зазначив регіональний директор Світового банку з питань країн Східної Європи.
Банерджі зазначив, що війна по-різному вплинула на обсяг продажу і зайнятість у секторах залежно від галузей і, зокрема, географічних локацій. У середньому в країні обсяг продажу впав наполовину (53%), тоді як зайнятість скоротилася лише на чверть (26%). І, що проходить червоною ниткою в результатах опитування, найбільш відчутний вплив наслідків війни відчули великі компанії з понад 100 співробітниками. 41% великих компаній повідомили про втрату активів і тільки 15% невеликих (до 19 співробітників), сказано в дослідженні.
Ситуація відрізняється і залежно від регіону: на сході та півдні України падіння продажу становило 70% і 63% відповідно, тоді як на заході лише 39%. Середні та дрібні компанії виявилися більш стійкими, оскільки могли краще перебудовуватися і гнучкіше реагувати, припустив Банерджі.
75% експортерів знизили обсяги через проблеми з логістикою і розрив ланцюжків поставок, зокрема скорочення доступу до портів Чорного моря. Також 66% імпортерів сировини і проміжних галузевих ресурсів знизили або припинили обсяги поставок, з них — 80% найбільших. «Експорт здійснюється наземними шляхами, зрозуміло, сухопутними шляхами до Польщі та Румунії, портів Дунайського кластера та польських портів, але обсяги, які йдуть через них, є значно меншими», — зазначив Банерджі.
Близько половини всіх підприємств і серед них 69% великих (понад 100 співробітників) уже зіткнулися або можуть зіткнутися найближчим часом із фінансовими проблемами. Головними бар’єрами на шляху отримання фінансування є невизначеність, високі відсоткові ставки і необхідність забезпечення заставами, йдеться в дослідженні.
Банерджі розповів, що опитані для дослідження члени Американської торговельної палати та Європейської бізнес-асоціації – транснаціональні компанії – не тільки зберегли інвестиції в Україні, а й не зменшили їх. Деякі компанії збільшують свої інвестиції, спрямовуючи їх переважно в реконструкцію, але також і купівлю нових активів.
Поряд із оптимістичними оцінками, регіональний директор Світового банку з питань країн Східної Європи висловив занепокоєння тим, що, незважаючи на наявність державних програм з підтримки бізнесу, зокрема й зниження відсоткових ставок за кредитами, дрібні та середні компанії ними не охоплені, а подекуди не мають про них інформації.
Також, найменше підтримкою охоплені компанії на сході України. Лише 6% компаній (із 9−19 співробітників) отримують підтримку від держави проти 12% середніх (20−99 співробітників) і 17% великих (понад 100 співробітників). 5% компаній з будівельної галузі та 3% з туристичної отримують підтримку. Близько 30% компаній не мають інформації про держпідтримку.
Читайте також: Banker.Тижневик: що українські банки зробили за минулий тиждень (19-23 червня)
Нагадаємо, раніше Banker.ua повідомляв про те, що Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) затвердив надання державному Укрексімбанку 50 млн євро. Мета кредиту – фінансування приватного бізнесу і постраждалих від війни міст та інших населених пунктів.
Коментарі (0)