Як отримати “теплий кредит” в Україні? Особливості та підводні камені

У 2014 році в Україні був запущений «Теплий кредит». Це цільова програма, спрямована на розвиток енергоефективності в будинках громадян України. Іншими словами, взяти такий кредит можна для того, щоб купити опалювальне обладнання, склопакети, утеплювач. Частину заборгованості гасила держава. Програму продовжили в 2020 році, і вона діє досі.

Що таке теплий кредит?

«Теплі кредити» – це державна програма, спрямована на зниження споживання електрики для опалювання будинків. Щороку для цього виділяються бюджетні кошти, за допомогою яких доступно наступне:

  • Взяти кредит в банку на вигідних умовах для поліпшення характеристик свого будинку, наприклад, закупити утеплювач, котли, інше обладнання для ефективного і економічного обігріву приміщень, встановити пластикові вікна.
  • Часткове погашення державою витрат, спрямованих на перераховані цілі.

Оформити такий кредит можна в банках-партнерах даної програми. Перш ніж подавати документи на кредит, доведеться вивчити не тільки умови банків, але і які організації працюють з даною програмою. Отримані в рамках кредиту кошти позичальник зможе направити на ремонт і модернізацію свого житла, а держава погасить частину суми. Позичальнику потрібно буде повертати менше заявленого початково.

Як розраховується допомога держави?

Кредит «Тепла оселя» буде частково погашений державою, проте сума компенсації може відрізнятися в залежності від індивідуальних умов:

  • Фізичні особи можуть взяти кредит на ремонт і утеплення приватного будинку і отримати повернення від держави в розмірі 35% від суми позики.
  • ОСББ отримують компенсацію від 40 до 70%. Звернення розглядається індивідуально, враховуються особливості будинку, кількість мешканців, інші індивідуальні параметри. Якщо у вас планується покупка твердопаливного котла, держава поверне 20% його вартості, а для осіб, які отримують субсидії – 35%.
  • Тепла оселя має ті ж переваги і недоліки, що і більшість інших кредитних програм, однак її основною рисою є те, що держава бере частину витрат на себе і допомагає власникам житла погасити кредит. Причому сума погашення може становити від 20% до 70% від повної суми кредитування.
  • Варто звернути увагу, що при зверненні за кредитом закупівля будматеріалів можлива не в будь-якому вподобаному вам магазині, а тільки за допомогою торгового майданчика «ПриватМаркет».
  • Так як кредит цільовий, витратити кошти на свій розсуд не можна. Майданчиком користуватися досить просто, потрібно залишити заявку через інтернет.
  • Банк перевірить постачальників, тому клієнт банку може закуповувати матеріали у надійних підрядників, які давно працюють на ринку. До мінусів відноситься тільки завищена ціна у даних осіб.
  • Не потрібно шукати поручителів або залишати що-небудь в заставу, максимальна сума може досягати 500 000 гривень.

Вирішувати, чи варто брати теплий кредит, доведеться самостійно, вивчивши умови банків, що беруть участь в програмі. Це вигідно, якщо ви плануєте брати кредит, так як підтримка держави дозволить знизити суму до повернення, але певні витрати, пов’язані із закупівлею матеріалів за вищою ціною і поверненню відсотків, все одно будуть.

Хто може взяти теплі кредити в Україні?

Брати участь у програмі можуть будь-які громадяни країни. Для фізичних осіб взяти участь в програмі можна за спрощеною схемою. Особливо просто все оформити, якщо ви збираєтеся замовити енергоефективні вікна. Багато віконних компаній мають договори про співпрацю з банками, які охоче надають кредити їх клієнтам. Ви зможете самостійно вибрати фірму, у якій плануєте замовити віконну конструкцію, після цього звернутися в банк, що пропонує найбільш вигідні умови кредитування і працює за програмою «теплий кредит».

Ризики банків пов’язані тільки з платоспроможністю клієнта, тому якщо громадянин не має офіційного працевлаштування, взяти участь в програмі він не зможе. В іншому все оформляється так само, як і будь-який інший кредит. Потрібен стандартний пакет документів, у різних банків він може трохи відрізнятися, тому краще уточнити в обраній вами організації, що конкретно потрібно.

Складніша ситуація передбачена для ОСББ. Для того щоб співвласники багатоповерхівки змогли взяти участь в програмі, попередньо має бути проведено голосування. Якщо «за» проголосує не менше 2/3 власників квартир, то ОСББ зможе взяти участь і взяти кредит. Після цього повинен бути розроблений проект енергоефективного скління, його складає запрошений з віконної компанії фахівець, складається кошторис на основі цього документа. Після цього потрібно подати кошторис і заявку в будь-який банк учасниками програми «теплі кредити» для ОСББ. Після того як кредит буде схвалений, можна буде ним скористатися.

У будь-якому випадку буде видаватися цільова позика. Це означає, що потрібно підтвердження витрат. Банкам потрібно буде надати товарні чеки і акти про виконану роботу, тому діяти потрібно тільки через офіційно працюючі організації, здатні виписати чек або скласти договір. Якщо цільове витрачання коштів не буде підтверджено, держава не зможе виплатити частину кредиту.

Банки, що видають теплі кредити

З даною програмою співпрацюють в основному великі банки країни, ви можете порівняти умови і звернутися в кредитну організацію, співпраця з якою для вас буде найбільш вигідною. Послугу надають такі компанії:

  • Ощадбанк.
  • Приватбанк.
  • Укрсиббанк.
  • Укргазбанк.
  • Укрексімбанк.

ПриватБанк

Щоб отримати кредит, позичальник повинен мати рахунок в даному банку. Компенсація від держави також прийде на рахунок, після того як він відправить дані в Держенергоефективність. Комісія ПриватБанку становить 2.9% від загальної суми кредиту за місяць. Інші платежі не передбачені. Ліміт кредитування повинен перевищувати рахунок на придбання обладнання і матеріалів на 29%. У Приватбанку фізичні особи взяти кредит не зможуть, послуга доступна тільки для ОСББ.

Укргазбанк

Тут доступний кредит від 1000 до 50000 гривень на строк до 3 років. Основні умови:

  • Буде потрібно внесення передоплати, розмір якої становить 10% від необхідної суми.
  • Процентна ставка складе 19,9% річних.
  • Банк бере комісію за видачу кредиту, вона розраховується від виданої суми і становить 4,5%.
  • Також одноразово стягується комісія за переказ грошей на рахунок постачальника будівельних матеріалів. Розмір комісії – 0, 5%.
  • Доведеться витратити 500 гривень на страховку і 100 на відкриття рахунку, це обов’язкові платежі.

Укрексімбанк

Взяти в борг можна буде від 5000 до 500000 гривень на наступних умовах:

  • Буде потрібен початковий внесок 10% від всієї суми.
  • Термін кредитування 3 роки під 20% річних.
  • За видачу кредиту банк бере комісію 3%.
  • За переказ грошей постачальнику також передбачена комісія 1%.
  • За відкриття рахунку банк візьме 250 гривень.

Ощадбанк

Банк надає кредит на суму від 1000 до 50000 гривень на 3 роки по 17,99% річних. Особливості:

  • Буде потрібно внести аванс 30% від суми кредиту.
  • Стягується одноразова комісія за видачу кредиту – 4,99%.
  • При переказі коштів постачальнику потрібно заплатити 750 гривень за переказ незалежно від його суми.
  • Передбачені обов’язкові платежі: страхування – 450, відкриття рахунку – 300, обслуговування карти – 75 гривень.

Процентна ставка може змінюватися в залежності від індивідуальних умов. Уточніть про це на гарячій лінії банку перед тим, як буде укладено договір.

Як отримати теплий кредит під час війни

Під час повномасштабного вторгнення росії в Україну державна програма «Теплі кредити» була поставлена на паузу в банках, які видавали такі кредити. 

У ПриватБанку заявили, що під час війни ця програма призупинена, оскільки держава не виділяє коштів для компенсації частки коштів за кредитом. В Ощадбанку додали, що останній транш від держави по цих кредитах був у 2021 році. Загалом у банку такий кредитний продукт є, але він не містить привабливу для клієнтів складову — державну компенсацію, однак можлива компенсація від місцевих влад.

Якщо державна програма по «теплих кредитах» наразі призупинена, то з місцевими ситуація краща. Наприклад, у Львові діють дві міські програми енергозбереження. Зокрема, “Теплий дім” для ОСББ та ЖБК, “Енергоефективна оселя” – для фізичних осіб. Відповідно до програми “Теплий дім” ОСББ та ЖБК можуть отримати відшкодування з міського бюджету у розмірі до 30% від тіла кредиту, але не більше ніж 1 мільйон гривень за одним кредитним договором.

Програма для фізичних осіб “Енергоефективна оселя” передбачає компенсації 15% тіла кредиту, але не більше 50 тисяч гривень одним кредитним договором. Наприклад, якщо мешканці залучають кредит у розмірі 300 тисяч, то 50 – їм може повернути місто.

У Києві з метою стимулювання впровадження енергоефективних заходів у багатоквартирних будинках ОСББ та ЖБК Київрада у 2016 році запровадила механізм так званих «теплих кредитів». Програма передбачає відшкодування з бюджету міста Києва 30% тіла кредиту, отриманого ОСББ та ЖБК для придбання матеріалів та виконання робіт з впровадження енергоефективних заходів у багатоквартирних будинках. Щоб отримати такий кредит ОСББ та ЖБК слід звернутися до банків-партнерів: Ощадбанк, ПриватБанк, Укргазбанк. Далі сума коштів від міста (30% тіла кредиту) буде зарахована на кредитний рахунок ОСББ або ЖБК.

Також для ОСББ і ЖБК у Києві діє програма «70/30», яку запустили в 2014 році. Вона дозволяє мешканцям житлових будинків, у яких створені ОСББ та ЖБК, зробити будинки більш енергоефективними, що своєю чергою впливає на вартість комунальних послуг. Програма передбачає співфінансування: 30% оплачують мешканці, а 70% — міський бюджет.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті:

Коментарі (0)