Продовжуючи користуватися цим сайтом або натиснувши "Приймаю", Ви даєте згоду на обробку файлів cookie і приймаєте умови Політики конфіденційності.
У фінкомпаній, страховиків і ломбардів зросли обсяги активів у IV кварталі 2024 року
Кількість надавачів небанківських фінансових послуг у IV кварталі зменшилася на 51 установу (за рік – на понад 250 установ).
У ІV кварталі 2024 року обсяги активів надавачів небанківських фінансових послуг збільшилися, зокрема фінансових компаній, страховиків і ломбардів, передає Banker.ua з посиланням на огляд небанківського фінансового сектору від НБУ.
Загальні обсяги активів надавачів небанківських фінансових послуг у ІV кварталі збільшилися на 6,8%, зокрема обсяг активів фінансових компаній зріс на 7,7%, страховиків – на 3,8%, а ломбардів – на 2,2%. Натомість обсяги активів кредитних спілок зменшилися. Частка небанківських фінустанов під наглядом НБУ в активах фінсектору впродовж ІV кварталу знизилася до 10,2%.
Активи страховиків життя зросли на 5% за ІV квартал та на 14% за 2024 рік, ризикових страховиків – на 3% та 11% відповідно. Частка десяти найбільших ризикових страховиків за обсягом премій збільшилася з 65% до 71%. На ринку страхування життя частка найбільшого страховика за обсягом премій становить майже 50%.
Страхові премії ризикових страховиків у IV кварталі зросли лише на 1%, сезонно пригальмувавши, однак зростання за рік становило 15%. Обсяг страхових премій перевищив рівень 2021 року. У страховиків життя зростання премій в IV кварталі прискорилося до 17%, за рік – зростання на 5%.
Чистий прибуток ризикових страховиків за 2024 рік становив 2,5 млрд грн, що на 31% вище, ніж рік тому. Рентабельність капіталу збільшилася на 4 в. п. – до 14%. Прибуток страховиків життя за рік зріс більш ніж удвічі завдяки фінансовому результату одного великого страховика – до 1,4 млрд грн, однак рентабельність капіталу майже не змінилася.
За підсумками 2024 року всі страховики дотримувалися вимог до капіталу платоспроможності (SCR) та мінімального капіталу (MCR). У трьох компаній значення нормативу SCR перебуває в межах 100–120%.
Обсяги активів кредитних спілок у 2024 році скоротилися швидше, ніж рік тому, – на 5%. Станом на кінець 2024 року вони становили близько 60% обсягів 2021 року. Кредитний портфель зменшився на 4% за IV квартал та на 8% за рік.
Унаслідок реалізації кредитного ризику і збільшення резервів у ІV кварталі кредитні спілки отримали збитки, що зменшило прибутковість сегмента за 2024 рік.
Збитки кредитних спілок зумовили незначне скорочення власного капіталу в IV кварталі. Водночас зменшилися депозити через повернення коштів вкладникам і вихід з ринку низки спілок. Натомість дещо зросли додаткові пайові внески.
Станом на початок 2025 року три кредитних спілки порушували норматив достатності капіталу.
Обсяги активів фінкомпаній збільшилися на 7,7% за квартал та майже на чверть за рік. У 2024 році зросли обсяги майже всіх фінансових послуг, однак вони досі залишалися нижчими, ніж до повномасштабного вторгнення.
Обсяги роздрібних позик населенню після тривалого зростання зменшилися на 5,5% за квартал. Обсяг наданих кредитів бізнесу знизився більш ніж на чверть. Обсяги операцій фінансового лізингу зростали три квартали поспіль. Темпи зростання – 15% за квартал та 45% – за рік. Обсяги факторингу збільшилися. Близько чверті операцій становили угоди з класичного факторингу – фінансування дебіторської заборгованості. Обсяги операцій з надання гарантій зменшилися за квартал, однак за рік зросли вдвічі.
Прибутковими за 2024 рік були близько 86% фінансових компаній. Майже половину прибутку сегмента заробила державна установа ПрАТ “Укрфінжитло” – оператор програми єОселя – з процентних виплат за ОВДП у капіталі. Однак і без урахування фінансового результату ПрАТ “Укрфінжитло” прибутки сегмента за 2024 рік зросли у 2,4 раза порівняно з 2023 роком.
Обсяги нових кредитів ломбардів зменшилися за квартал, однак у річному вимірі підвищилися майже вдвічі. Показники рентабельності були найнижчими з початку року, однак загалом за 2024 рік сегмент був прибутковим.
Читайте також: Нові реалії для українців: перекази без обмежень та підвищення акцизів на цигарки
Нагадаємо, раніше Banker.ua повідомляв про те, що у березні до загального фонду держбюджету надійшло 313,5 млрд грн.
Коментарі (0)