В НБУ прокоментували рівень інфляції у березні

У березні 2024 року споживча інфляція в річному вимірі (р/р) сповільнилася до 3,2% із 4,3% у лютому. У місячному вимірі ціни зросли на 0,5%.

Фактичні темпи зростання цін були нижчими за прогноз Національного банку, опублікований в Інфляційному звіті за січень 2024 року (5,0% р/р), передає Banker.ua з посиланням на пресслужбу НБУ.

Головний Telegram-канал банкірів

Зазначається, що відхилення від прогнозу забезпечила динаміка компонентів, що мають мало передбачуваний характер, насамперед цін на сирі продукти харчування. Стрімкіше здешевлення сирих продуктів пов’язане передусім з тимчасовими чинниками, вплив яких, вірогідно, вичерпається в другому півріччі 2024 року. До них належать: ефекти значних минулорічних врожаїв та м’якої зими цього року, а також наслідки транспортної блокади західних кордонів. Зокрема, обмеження експорту позначилося на збільшенні пропозиції окремих продуктів харчування на внутрішньому ринку. Крім того, повільніше, ніж очікувалося, дорожчало пальне як через стриманіше збільшення світових цін на нафту, так і внаслідок теплої зими, що зумовила меншу потребу в енергоносіях.

Натомість фундаментальний інфляційний тиск, на який має найбільший вплив монетарна політика Національного банку, послаблювався помірно і був близьким до прогнозу НБУ. Так, базова інфляція в березні знизилася до 4,2% р/р.

На сповільнення базової інфляції вплинули, зокрема:

  • ефекти перенесення від здешевлення сирих продовольчих товарів;
  • поліпшення інфляційних очікувань на тлі відносної стійкості валютного ринку та збереження привабливості гривневих інструментів.

Натомість стрімкіше зниження базової інфляції обмежувала блокада західних кордонів, передусім через здорожчання імпорту, а також подальше зростання витрат бізнесу на оплату праці.

В НБУ додають, що ці та інші фактори враховуватимуться під час ухвалення рішень із монетарної політики та в оновленому макропрогнозі, який буде оприлюднено наприкінці квітня.

Читайте також: Я можу собі це дозволити: добірка карт із вигідним кредитним лімітом

Нагадаємо, раніше Banker.ua повідомляв про те, що два нових гравці з’явилися на ринку небанківських фінансових послуг у березні.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті:

Коментарі (0)