Все про стипендію в Україні: види, розміри, терміни виплати

Студенти, які навчаються на очній формі і здобувають професію в навчальному закладі можуть претендувати на грошову винагороду. Держава щомісяця заохочує успішних студентів стипендією, але для того, щоб постійно претендувати на винагороду необхідно знати деякі нюанси. Про все докладніше.

Стіпендія – регулярна грошова допомога за успішні результати навчання в середніх або закладах вищої освіти.

Види стипендій в Україні

 1. Академічна
 2. Соціальна
 3. Президентська

Академічна стипендія

Виплачується студентам, які успішно проходять атестацію по семестрах. Особливість винагороди полягає в тому, що студент отримує виплати тільки за результатами проходження успішної сесії і протягом півроку. Якщо в один із семестрів студент не впорався зі здачею атестації, то виплата буде припинена. Або відновлено за умови успішного проходження атестації. Перші пів року академічну стипендію отримують всі студенти навчального закладу. Академічна стипендія буває двох видів.

Звичайна

Виплачується студентам, які успішно пройшли атестацію на бал 4 і вище.

Підвищена

Передбачена за особливі досягнення в навчанні. На підвищену стипендію можуть претендувати студенти, які пройшли атестацію на відмінно, активні студенти, які ведуть активну навчальну, творчу та наукову діяльність.

Соціальна стипендія

Має стабільний характер. Виплата не залежить від успішного проходження атестації і призначається на підставі законів, що встановлюють державні пільги і гарантії. Стипендія призначена для наступних категорій громадян:

 1. Діти без батьків і опікунів
 2. Студенти з малозабезпечених сімей
 3. Діти з фізичними обмеженими можливостями
 4. Студенти, які пропрацювали на шахтах в важких умовах терміном від 3 років
 5. Студенти, батьки яких є ветеранами війни або жертвами аварії в Чорнобилі
 6. Переселенці

Отримання соціальної стипендії передбачає звернення студентів із заявою на ім’я ректора навчального закладу на надання матеріальної виплати. У заяві повинно бути повністю прописано:

 • прізвище ім’я по батькові
 • дата народження повністю
 • адреса місця реєстрації із зазначенням області, міста
 • підстава, яка свідчить про здійснення права на отримання матеріальної виплати

З даною заявою на отримання стипендії необхідно надати копію паспорта, копію свідоцтва про народження студента (за наявності), ІПН і документи, на підставі яких надається пільга.

Особливість соціальної стипендії в тому, що якщо у студента не мається атестації з предметів, то стипендія нараховуватися не буде.

Президентська стипендія

Призначена для заохочення студентів, які визнані переможцями Всеукраїнських олімпіад і конкурсів.

Розмір стипендії визначено в залежності від ступеня конкурсу.

Матеріальна виплата за перемогу в конкурсі ім. Т. Шевченка становить:

 • 2750 грн. для студентів, що навчаються в училищах
 • 3320 грн. для студентів вищих навчальних закладів I – II рівнів акредитації
 • 4400 ​​грн. для студентів вищих навчальних закладів III – IV рівнів акредитації

Матеріальна виплата іменних та академічних стипендій Кабміну становить:

 • 2500 грн. для студентів, які отримують середньо-спеціальну освіту в технікумах
 • 3020 грн. для студентів вищих навчальних закладів I – II рівнів акредитації
 • 4000 грн. для студентів вищих навчальних закладів III – IV рівнів акредитації

Матеріальна виплата учасникам і призерам міжнародних учнівських олімпіад становить:

 • 3800 грн. – учасникам

Переможці Всеукраїнської олімпіади для учнів з української мови та літератури стають володарями виплати Кабінету Міністрів України в розмірі 2360 грн. Крім цього в країні заснована Президентська стипендія для переможців олімпіад з базових предметів та Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук в розмірі 2600 грн.

Матеріальна виплата переможцям Міжнародного конкурсу з української мови ім. Петра Яцика та Міжнародного мовно-літературного конкурсу ім. Тараса Шевченка становить:

 • 2870 грн. для студентів вищих навчальних закладів I – II рівнів акредитації
 • 3800 грн. для студентів вищих навчальних закладів III – IV рівнів акредитації

Розмір стипендії

Виплата допомоги планується щорічно і здійснюється на рівні законодавства. З 1 січня 2022 року в закладах професійно-технічної освіти стипендії будуть збільшені в 2,5 рази, а студенти закладів професійної передвисшего і вищої освіти отримають підвищення мінімум в 1,5 рази. Законодавством встановлені такі розміри:

Стипендія у ВНЗ

Студенти денної форми навчання вищих навчальних закладів, академій, університетів і інститутів по спеціалізації бакалавр, магістр і аспірант щомісяця отримують 2000 грн. Особам, які отримують підвищену стипендію, в 2022 році передбачено нарахування – 2550 грн.

Стипендія в коледжах і технікумах

Студенти коледжів і технікумів денної форми навчання отримують щомісячну допомогу в розмірі 1510 грн. Підвищена стипендія становить 1930 грн.

Стипендія в профтехучилищах

Студенти профтехучилищ щомісяця отримують 1250 грн. Підвищеної стипендії для даних навчальних закладів не передбачено.

Поширені запитання

Коли нараховують стипендію?

Всі встановлені виплати стипендії за розрахунковий місяць проводяться з 25 числа поточного місяця по 5 число наступного місяця.

У кожному навчальному закладі передбачені свої терміни виплат стипендії студентам, але в межах даного періоду.

Чи платять стипендію влітку?

Дуже популярне питання серед студентів, адже більшість учнів пильно стежать за розміром своєї винагороди.

Для того, щоб отримувати стипендію необхідно успішно проходити атестацію. Це правило поширюється на кожну сесію. Тому, для того щоб отримувати виплату в літній період, необхідно пройти атестацію влітку без незадовільних оцінок.

Як отримати стипендію на карту?

При вступі до навчального закладу кожному студенту буде випущена банківська карта платіжної системи МИР. Ви зможете отримати карту в конкретному відділенні банку, який співпрацює з вашим навчальним закладом. Бухгалтерія буде наперед знати номер рахунку для перерахування виплати студенту.

Хто може отримувати підвищену стипендію?

Підвищена стипендія передбачена за особливі досягнення в навчальній, науковій, спортивній та творчій діяльності. Повні правила призначення підвищеної стипендії встановлено в навчальному закладі.

Розмір стипендії в Україні індексується не щороку.

Порівняльна таблиця: стипендії в Україні по роках (2015- 2022)

Вищий навчальний заклад Коледж і технікум Профучилище
Звичайна

(грн.) 

 Підвищена 

(грн.)

Звичайна

(грн.)

 Підвищена 

(грн.)

Звичайна

(грн.)

2021 1300 1660 980 1250 490
2020 1300 1660 980 1250 490
2019 1100 1600 830 1000 415
2018 1100 1600 830 1000 415
2017 1100 1600 830 1000 415
2016 830 930 670 740 360
2015 825 925 665 735 355

Виходячи з даних таблиці нескладно помітити, що підвищення розміру стипендії уряд ініціює не щороку. Прогнозувати збільшення виплат неможливо, так як підвищення виплат залежить від економічної ситуації в Україні і закладання бюджету.

Найвищий розмір стипендії отримують студенти вищих навчальних закладів. За порядком убування нижче встановлена ​​сума стипендія в коледжах і профучилищах.

Останнє підвищення матеріальної допомоги в країні держава ініціювала в 2019 році при складанні бюджету на 2020 рік. Також влада планує посилити вимоги до отримання стипендії. За словами Уряду, необхідно йти від практики, коли половина учнів отримують виплати з бюджету, не докладаючи необхідних зусиль і належної підготовки.

Можливо, сфера освіти України незабаром буде схильна до ряду змін не на користь студентів. Влада не має наміру підвищувати розмір стипендії для навчальних закладів.

Що буде з розміром стипендії в наступному році? Уряд поки не дає коментарі. У 2020 році, згідно з останньою заявою Міністерства утвореннях, прозвучало, що підвищувати стипендії не планується.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті:

Коментарі (0)