«Амеро» скоро поховає долар? Як виглядає нова валюта США

Позавчора курс долара США до євро й японської йени впав до річного мінімуму. Як вважають аналітики, цьому сприяла стаття про плани країн Перської затоки, Росії, Китаю, Франції і Японії відмовитися від американської валюти при розрахунках за нафту. Ця інформація послідувала після сенсаційних заяв про введення в США нової валюти – «амеро». Плакали доларові заощадження українців?

Ввести амеро замість долара уряд США може вже до кінця 2009 року, вважають журналісти.

«Стара качка» або неймовірна правда?

Раніше в світових ЗМІ з’являлася інформація, що влада США з метою кардинального оздоровлення своєї фінансово-кредитної системи і для того, щоб перешкодити її руйнуванню, мають намір створити так званий Північно-Американський Союз із загальною валютою «амеро».

За оцінками «Фінзах», введення нової валюти «амеро» обговорюється вже більше п’яти років. Першим «тему підняв» журналіст з Нью-Джерсі Гарольд Тернер. «Масла у вогонь» на початку поточного року в ефірі телешоу Ларрі Кінга «підлив» екс-президент Мексики Вінсенте Фокс, який зробив сенсаційну заяву про те, що США розробляють план створення нової регіональної валюти.

Згідно з концепцією, «амеро» буде офіційно введено спочатку в країнах Північної Америки (США, Канада, Мексика). У разі вдалого впровадження зону обігу нової валюти можуть розширити на Південну Америку. Даний проект є кроком у розширенні економічної взаємодії між Північною і Південною Америкою, зазначив екс-президент.

Інформація про заміну долара виглядала б фантастичною або її можна було б вважати невдалим жартом, якби не кілька фактів, що підтверджують можливість введення нової валюти. Так, 18 лютого 2009 р. на запитання журналіста американського журналіста Оруелла Віктороффа одному з директорів банку «Уелз Фарго», коли очікувати обмін на нову валюту, вона спокійно відповіла: «З 1-го січня, 2010».

Крім того, експерти радять замислитися і про макропоказники фінансової системи і взагалі економіки США. Так, згідно з офіційними даними, на сьогоднішній день федеральний борг держави перевищує $ 9 трлн, а сума, необхідна на його обслуговування і погашення, становить $ 54 трлн. Таким чином, друкований грошовий верстат Федерального Резерву США працює на повну потужність. За три місяці з початку року емісія долара збільшилася в 4 рази. Відповідно впала і ціна самого долара. Однак навіть така рекордна швидкість ледве встигає за швидко зростаючими відсотками боргу і долар може «недотягнути» до кінця 2009 р.

Слід пам’ятати про те, що ця валюта нічим не забезпечена – ні золотом, ні будь-якими активами, тобто цінність самого долара – це все лише вартість паперу і робіт на його виробництво. Про це відкрито говорять і в уряді США.

Крім того, не зовсім зрозуміла логіка американської влади щодо захисту своєї національної валюти. Якщо відсторонитися від усіх «виплеснутих у пресу фактів» і припустити, що вся інформація про нову валюту – неправда, то де ж «захисна реакція» США на введення в оману американської і світової громадськості? Складається враження, що влада США навмисно «привчає» світ до нового слова і нової валюти – «амеро».

Дії їх навіть не дуже болючі для журналіста, який опублікував першим інформацію про «амеро». Так, Гарольд Тернер пише: «У жовтні 2008 р я отримав інформацію, що американський уряд відправило 800 млрд «амеро» в Китайський
банк розвитку. Я написав про це історію і отримав справжню монету «амеро» від тієї партії!

Я помістив відео про монету на YouTube, показуючи монету і пояснюючи, що це спланована акція, що бере свій початок на найвищих рівнях нашого уряду з метою навмисного вилучення з обороту долара, як валюти. Більш ніж 600 тис. людей у всьому світі подивилися це відео. Два дні тому YouTube / Google сповістив мене, що моє відео було видалено, і мій рахунок назавжди закритий на вимогу Міністерства фінансів Сполучених Штатів. Міністерство фінансів заявило YouTube / Google, що моє відео «дестабілізувало долар США, і було, таким чином, загрозою для національної безпеки».

Погодьтеся, що «легкий осуд» від Мінфіну США і видалення облікового запису журналіста на YouTube можна вважати достатніми та ефективними захисними діями уряду щодо національної валюти.

«Перська змова»

Світ сколихнула і ще одна інформація на дану тему. Як повідомляє Ассошіейтед Пресс, на торгах у вівторок вдень курс долара до йени впав до рекордно низької позначки в 87,11 ієни, а курс євро до долара перевищив, у свою чергу, дворічний максимум у 1,4842 долара. Причиною масового бажання гравців позбутися американської валюти стала опублікована у вівторок стаття в Independent про вірогідну відмову ряду країн від долара США в якості міжнародного платіжного засобу при купівлі та продажу нафти.

За даними газети, в таємних переговорах, що проходили на рівні міністрів фінансів і глав Центробанків, обговорювалася можливість введення нової валютної корзини для оплати енергоносіїв, яка буде складатися з золота, єни, юані, євро і нової об’єднаної валюти держав-членів Ради співробітництва країн Затоки.

У своїй статті Independent посилається на банківські джерела в Гонконзі і Перській затоці. У свою чергу, представники країн, за даними газети, які беруть участь в «таємній змові», відмовилися коментувати інформацію або ж повідомили, що нічого не знають про що відбуваються переговорах. Так, віце-прем’єр, міністр фінансів РФ Олексій Кудрін, який брав участь у заходах річної сесії МВФ і Світового банку у Стамбулі, відмовився коментувати це питання.

У свою чергу заступник Кудріна Дмитро Панкін повідомив журналістам, що по лінії Мінфіну таких переговорів не велося. «З боку Мінфіну ми цю тему не обговорювали», – сказав заступник міністра. «На нашому рівні – немає. Ми навіть і не мріємо про це», – заявив, зокрема, міністр нафтової промисловості Кувейту шейх Ахмед аль-Абдулла аль-Сабах (Ahmed Al Abdullah Al Sabah).

Також колишній спеціальний посланник Китаю на Близькому Сході Сунь Бігань (Sun Bigan) попередив газету про те, що існує серйозний ризик поглиблення суперечностей між Китаєм і США за вплив на близькосхідну енергоресурсну базу.

Чого чекати і що робити?

Якщо всі «розкопки» журналістів виявляться правдою, то заради власного порятунку Америка дійсно може піти на черговий неадекватний крок – замінити долар на «амеро». Існує також альтернативна точка зору провідних економістів США, які впевнені, що (за певних обставин) долар все-таки виживе.

Так, економіст Михайло Хазін (Росія) і Девід Уолкер, колишній головний фінансовий контролер США, зійшлися на думці, що при дослідженні «додаткових фінансових ресурсів» долар виживе. Під цим терміном можна розуміти багато: і військові конфлікти, які точно розв’яжуть американці, щоб США отримало доступ, скажімо, до нафтових свердловин (тут якраз доречно згадати про «військові тертя» з Іраном), і фінансові світові війни, і розпродаж активів держави тощо.

Крім того, економісти вважають, що економіки більше половини країн залежать від долара. Банкрутство світового економічного лідера, ВВП якого становить 69% світової економіки, завдасть найнищівніший удар по економічній стабільності планети за всю історію існування сучасної цивілізації. Перебудова під «новий формат» особливо під час кризи вкрай негативно позначиться на економіці всіх доларозалежних держав, тому пул цих країн буде всіма силами намагатися зберегти світову валюту.

Особливо завзято, вважають економісти, буде на цьому наполягати Китай – країна, чиї вкладення у валютні резерви (зокрема, в долар США) є найбільшими в світі. Однак тут варто згадати невипадкове зауваження Гарольда Тернера про переведення 800 млрд «амеро» в Китайський банк розвитку.

Виходить, якщо домовленості з «основними інвесторами США» вже досягнуті, тоді теорія економістів може не підтвердитися і вечнозеленую валюту, дійсно, чекає «ліквідація»? Тоді виникає запитання: як це відіб’ється на світовій економіці і, зокрема, чого чекати Україні? По-перше, варто чекати знецінення долара до рівня вартості паперу. А далі всіх наслідків, яких з собою несе такий процес: знецінення банківських вкладів, дефіцит продуктів і палива (поки буде налагоджена нова система розрахунків за них з імпортерами) і т.д.

У той же час бігти стрімголов і міняти долар на більш стійку валюту – наприклад, євро не варто. Як зазначив в коментарі «Фінзах» заступник міністра фінансів Олександр Савченко, одним з факторів, що формують курс гривні до долара, сьогодні є «соціальна психологія». Так, за будь-якої нестабільності українці прагнуть забрати свої заощадження з банків – така у наших людей система захисту своїх заощаджень, що склалася впродовж останніх 20 років через те, що народ постійно обманював державу та інші МММ. Зайвий ажіотаж, як зазначає експерт, здатний дестабілізувати курсову ситуацію, а це загрожує вже тими проблемами, які спостерігалися в Україні в першій половині поточного року – «курсовими гойдалками» і, як наслідок, зростанням цін на все.

Для збереження заощаджень економісти радять переводити кошти в інші валюти, але поступово, або взагалі вкладати в золото, яке під час кризи тільки дорожчало. Як зазначив у розмові з автором колись Олег Шейко, керуючий директор лондонської компанії Metals Solutions Limited (входить до умовної групи «Приват») і колишній топ-менеджер однієї з найбільших російських інвестгрупи “Трійка Діалог”: «Не варто вкладати в нерухомість, українські акції , облігації, гривні. А ось інвестиції в золото і діаманти напевно зігріють душі наших дружин і подруг, що в умовах кризи важливо!».


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті:

Коментарі (0)