Як навчити дитину правильно заощаджувати та витрачати гроші: поради банкіра

Дитина повинна вміти планувати і усвідомлювати різницю між «хочу» і «можу», впевнена Світлана Монастирська.

Завдання батьків – навчити дитину всьому, в тому числі і фінансової грамотності: це допоможе йому адаптуватися до життя в соціумі під час дорослішання. Про це в ексклюзивному інтерв’ю виданню Banker.ua розповіла заступник голови Правління, член Правління АТ «Укрексімбанк», мама двох доньок Світлана Монастирська.

За словами Світлани Монастирської, основу будь-якої успішного держави становлять фінансово грамотні люди, які вміють планувати і раціонально розпоряджатися бюджетом. І виховувати цю грамотність в ідеалі потрібно з раннього дитинства.

Навчаючи дитину фінансової грамотності, зазначає наша співрозмовниця, слід починати з основ: що таке гроші, що таке товар, що таке бартер, як правильно накопичувати і витрачати гроші, як виглядають банкноти різних держав тощо.

«Без цих знань неможливо жити в сучасному світі. Ми повинні використовувати як перевагу те, що зараз світ активно переходить в електронні канали продажів», – зазначає заступник голови Правління «Укрексімбанку».

При цьому, додає Монастирська, найбільш ефективне навчання – те, яке базується на власному досвіді.

«Можна відкрити дитині депозит. Обов’язково озвучити ризики під час інвестування в сумнівні проекти. Пояснити, чому важливо уважно читати договори і пропозиції – особливо виноски, що написані дрібним шрифтом. Обговорити, коли варто брати кредити, і які проблеми можуть виникнути в цьому випадку», – пояснює банкір.

За словами Світлани Монастирської, середній шкільний вік – час вчитися планувати правильно, усвідомити різницю між «хочу» і «можу». І навчити цього можна на прикладі сімейного бюджету.

«Дитина повинна розуміти, що витрати діляться на три основні категорії. Це обов’язкові прогнозовані платежі: комунальні послуги, транспортні витрати, іноді – виплати кредитів. Необхідні покупки: продукти харчування, одяг, ліки. Необов’язкові платежі: розваги, поїздки, покупка іграшок і так далі. В першу чергу слід відняти з бюджету суму обов’язкових прогнозованих платежів, а потім розрахувати приблизну суму необхідних покупок. І лише потім вирішувати, на що піде решта суми», – радить співрозмовниця Banker.ua.

Читайте також: Всі говорять про форс-мажор: це значить, можна не платити за рахунками (спойлер: не зовсім)

Нагадаємо, раніше Banker.ua повідомляв про те, що новим главою правління «Укрексімбанку» став Євген Мецгер, який виграв конкурс, отримавши 5 голосів «за» і 1 «проти».


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті:

Коментарі (0)