Бізнес далекий від оптимізму: прогнозує посилення інфляції та ослаблення гривні

рабочий стол

Індекс ділових очікувань підприємств у квітні-червні становив 72.6% проти 108.2% у I кварталі.

На тлі війни керівники українських підприємств оцінюють розвиток своїх компаній у перспективі песимістично: прогнозують посилення інфляції та ослаблення курсу нацвалюти. Про це свідчать результати опитування, проведеного НБУ у ІІ кварталі 2022 року серед представників бізнес-спільноти, повідомляє Banker.ua.

Індекс ділових очікувань підприємств у квітні-червні 2022-го становив 72.6% проти 108.2% у І кварталі. Показник упав на тлі погіршення оцінок за всіма складовими індексу, і найбільш істотне зниження відбулося у частині інвестиційних витрат на виконання будівельних робіт, на машини, обладнання та інвентар.

Так, за даними НБУ, в умовах повномасштабної війни керівники українських підприємств налаштовані на скорочення обсягів виробництва товарів та послуг у країні та не очікують на сплеск ділової активності у наступні 12 місяців.

Глави компаній, опитані Нацбанком у квітні-червні, також прогнозують зростання інфляції та девальвацію нацвалюти. На думку 52% респондентів протягом найближчого року обмінний курс перевищить 36.00 грн/$.

«Середнє значення обмінного курсу, на яке очікують респонденти через 12 місяців, становить 36.06 грн/$ (у попередньому кварталі – 29.35 грн/$)», – наголошується в повідомленні.

Головний Telegram-канал банкірів

Крім того, помітно зросли інфляційні очікування бізнесу: у II кварталі очікувана річна інфляція становила 21,5% порівняно з 9,5%, які прогнозував бізнес у січні-березні.

На думку 58.2% опитаних голів компаній, за наступні 12 місяців інфляція в Україні перевищить 20%, і найбільш важливим проінфляційним фактором 93.2% респондентів називають військові дії. Плюс значним чином на зростання споживчих цін у найближчий рік, зазначають учасники опитування, нададуть витрати на виробництво (58.8% респондентів) та обмінний курс (58.6% керівників підприємств).

Також респонденти суттєво погіршили оцінки поточного фінансово-економічного стану власних підприємств: найпесимістичніші очікування у підприємств енерго- та водопостачання, а також транспорту та зв’язку. Прогнозує бізнес та скорочення кількості співробітників на своїх підприємствах: найгірші справи у сферах будівництва та добувної промисловості.

Щодо частки підприємств, які найближчим часом планують брати банківські кредити, то показник у квітні-червні зменшився до 36.9% (у I кварталі – 40.9%). При цьому частка голів компаній, які планують залучати гривневі кредити, зросла до 84,6% (у I кварталі – 79,0%).

У якості ключової перешкоди для залучення нових кредитів 37.2% респондентів вказали високі кредитні ставки.

монеты, калькулятор

Читайте також: Цифрова карта та платіжні гаманці: чому українцям можна не перейматися через відсутність кешу

Нагадаємо, раніше Banker.ua повідомляв, що зниження курсу євро до долара на міжнародних ринках вплинуло на оцінку обсягу міжнародних резервів України.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті:

Коментарі (0)