Економіка Східної Європи обвалиться, як після падіння комунізму – The Economist

Інвестбанк Morgan Stanley прогнозує 11%-й обвал ВВП єврозони цього року.

Економічні наслідки нинішньої кризи, викликаної пандемією COVID-19, будуть для Європи «нерівними»: особливо нестійкими виявляться східна та центральна частини регіону, передає Banker.ua з посиланням на The Economist.

Як наголошується в публікації, не дивлячись на те, що Європа виявилася найвразливішою перед COVID-19, вірус вдарив по європейських країнах по-різному. Східна Європа при цьому постраждала менше, ніж Захід, а Південна – більше, ніж Північ.

На думку Джейкоба Нілла з інвестиційного банку Morgan Stanley, на глибину рецесії кожної країни впливатимуть три фактори: тривалість карантину, ефективність дотримання обмежувальних заходів і сила споживання.

Як прогнозують в банку, в 2020 році економіка Німеччини скоротиться на 8%, французька впаде на 11%, а італійська – на 15%. Але найсерйознішими економічні наслідки будуть для східної та центральної частин регіону – навіть незважаючи на те, що в Східній Європі рівень зараження і смертності був відносно невисоким.

На думку Річарда Грівсона з Віденського інституту міжнародних економічних досліджень, незважаючи на те, що Східна Європа досить ефективно розібралася з пандемією, рецесія тут буде такою ж важкою, як і в перехідні часи після падіння комунізму, коли обвал ВВП країн колишнього радянського блоку склав більш ніж 40%.

Грівсон називає три причини, чому країни Східної Європи є настільки уразливими.

По-перше, зазначає аналітик, економіки цих країн залежні від експорту. Якщо на експорт товарів і послуг в Іспанії припадає 35% від ВВП, то в Словаччині ця цифра сягає 96%, в Угорщині – 85%, в Болгарії – 67% і в Латвії – 61%.

По-друге, в урядів країн Східної Європи не завжди є можливість виділити пакети екстреної допомоги.

По-третє, багато країн Східної Європи сильно залежні від туризму – а ця галузь, як відомо, постраждала від пандемії найбільше.

У той же час, прогнозує Грівсон, криза стане причиною фундаментальної зміни деяких аспектів економіки Східної Європи, в тому числі й у кращій бік. Наприклад, регіон може виграти від перенесення західноєвропейського виробництва з КНР в більш близькі країни, плюс «в руки регіону» можуть перейти такі сервіси, як служби логістики та call-центри, додає аналітик.

Читайте також: ТОП-5 видатних банкірів в історії України

Нагадаємо, раніше Banker.ua повідомляв про те, що європейські політики узгодили масштабний план відновлення економіки ЄС, яка постраждала від пандемії COVID-19. Подолання найглибшого економічного спаду в історії Євросоюзу обійдеться Об’єднанню в €750 млрд євро.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті:

Коментарі (0)