Я тимчасово переселився до країн Європи. Чи можливо тут вигідно зняти готівку та платити карткою українського банку?

8 карток, 23 Липня 2024
1. Під час бойових дій мені довелося виїхати з України за кордон. Чи можу я тут користуватися своєю українською банківською карткою? 2. І скільки грошей я можу витратити за кордоном, зняти готівкою? 3. На яких умовах я можу зняти готівку зі своєї карти в Європі? Яка комісія за це? 4. Ви сказали про комісію за зняття кредитних коштів… А їх зараз можна зняти? Я думав, банки заблокували кредитні ліміти. 5. З готівкою зрозуміло. А є обмеження на розрахунки карткою? Адже більшість людей за кордоном надають перевагу саме безготівковій оплаті. 6. Нещодавно я хотів купити крипту, але не зміг оплатити зі своїх карток. При цьому, вони від різних банків. Як бути з цим? 7. Чи можлива оплата покупок частинами за кордоном? 8. Ясно. Можливо, є спецумови користування карткою для українців за кордоном, домовленості з європейськими банками, партнерські програми, про які я не знаю?
1
Під час бойових дій мені довелося виїхати з України за кордон. Чи можу я тут користуватися своєю українською банківською карткою?

Через російську військову агресію поза межами України наразі офіційно знаходяться більше 6 млн українців. Майже всі вони користуються картками українських банків, адже така можливість завжди передбачена банками-емітентами. Тому у людей часто виникає питання, скільки можна витратити та як не втратити багато грошей на комісіях.

2
І скільки грошей я можу витратити за кордоном, зняти готівкою?

Нещодавно НБУ змінив умови зняття готівки за кордоном, зменшивши ліміти, але підкреслив, що це тимчасово. Тепер щомісячний ліміт на зняття готівки з гривневих рахунків, відкритих в українських банках, становить до 50 тис. грн в еквіваленті, а з валютних рахунків – до 100 тис. грн.

Щоденні ліміти можуть бути встановлені по картці в залежності від її типу, і ви самостійно можете керувати цим через мобільний додаток або звернутися до спеціалістів банку. Це зумовлено тим, що рекомендації НБУ не завжди регламентовані постановами – іноді регулятор може напряму обговорювати ці питання з банком.

3
На яких умовах я можу зняти готівку зі своєї карти в Європі? Яка комісія за це?

За зняття готівки за кордоном з дебетових карток комісія становить у середньому 1-1,5% від суми операції. Якщо знімати з кредитки, то за власні кошти банки найчастіше беруть близько 2% + кілька доларів, а за кредитні комісія може сягати 5%.

Комісія за конвертацію у деяких банків може бути відсутня, але це рідкість. Зазвичай за те, що ви знімаєте основні банківські валюти з гривневої картки, візьмуть 1-2% зверху, а за менш поширені можуть і всі 4%. При цьому конвертація проводиться за комерційним курсом на дату операції.

4
Ви сказали про комісію за зняття кредитних коштів… А їх зараз можна зняти? Я думав, банки заблокували кредитні ліміти.

Справді, наразі кредитні ліміти на картках в деяких банках тимчасово заблоковані, але ці фінустанови запевняють, що вже працюють над відновленням такої можливості. Загалом же банки вже дозволяють знімати готівку з кредитної карти чи кредитного ліміту, встановленого на рахунок, причому як на території України, так і за її межами.

5
З готівкою зрозуміло. А є обмеження на розрахунки карткою? Адже більшість людей за кордоном надають перевагу саме безготівковій оплаті.

Жодних обмежень на безготівкові розрахунки за кордоном з боку самих банків немає. Ви можете спокійно сплачувати товари та послуги в торгових мережах та в інтернеті. Єдине, на що треба зважати, – це обмеження НБУ, про які ми вже сказали, та добові ліміти, якими можна керувати через онлайн-банкінг.

6
Нещодавно я хотів купити крипту, але не зміг оплатити зі своїх карток. При цьому, вони від різних банків. Як бути з цим?

Так, певні обмеження все ж є, але вони продиктовані існуючими вимогами Нацбанку. Зокрема, для українців зараз обмежені операції «quasi cash» та деякі  операції p2p (перекази з картки на картку). До «quasi cash» відносять поповнення брокерських рахунків в інвалюті, купівлю віртуальних активів (криптовалют), поповнення електронних гаманців тощо. І відповідно до норм та вимог НБУ, такі операції можна проводити по рахункам в іноземній валюті в межах ліміту 100 тис. грн на місяць (в еквіваленті), а з гривневих рахунків – ні.

7
Чи можлива оплата покупок частинами за кордоном?

Тут ситуація 50 на 50. Дехто з банків поки що обмежує таку можливість, як і використання кредитного ліміту, або взагалі не має такої послуги. А інші фінустанови дозволяють сплачувати частинами в межах розміру кредитного ліміту. Про наявність такого виду оплати ви можете дізнатися у спеціаліста вашого банку.

8
Ясно. Можливо, є спецумови користування карткою для українців за кордоном, домовленості з європейськими банками, партнерські програми, про які я не знаю?

Більшість банків в Україні не мають особливих домовленостей з іноземними фінустановами. Карти наших банків обслуговуються за кордоном в межах загальних правил МПС та НБУ і приймаються еквайерами іноземних банків без обмежень.

Хоча окремі банки все ж знаходяться у процесі переговорів, а дехто вже пропонує певні лояльні умови, про які попередньо домовилися з іноземними структурами. Так, наприклад, для українців у Польщі є окремі тарифи за зняття в банкоматах деяких польських банків, а також діють спецумови на відкриття та обслуговування карток.

Крім того, деякі банки, які належать до іноземних груп, спростили та пришвидшили проходження комплаєнсу (перевірки на дотримання норм), тож ваша картка за кордоном буде готова протягом 1-2 тижнів.

Матеріал підготовано на основі інформації, наданої редакції Banker.ua українськими банками. 


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: