ico
Сб, 18 Вер
USD 26.7028 ico
EUR 31.4626 ico
RUB 0.36832 ico
RU
USD 26.7028 ico
EUR 31.4626 ico
RUB 0.36832 ico

Часто чую про послугу факторингу. Це реально допоможе бізнесу після карантину?

8 карток, 18 Вересня 2021
1
Що це взагалі таке?

Факторингом називають, по суті, кредит без застави для бізнесу. Але це фінансування під забезпечення надходження деяких коштів від контрагента. Тобто компанія віддає банку/фінансовій компанії свої неоплачені рахунки, а ті можуть вимагати сплату цих прострочених боргів.

Послуга дозволяє бізнесу пропонувати постачальникам більш вигідні умови оплати (наприклад, без передоплати), збільшувати обсяги продажів, поповнювати оборотний капітал, покривати відсутню ліквідність компанії, спрощувати бухоблік і масштабувати бізнес без довгострокових кредитів.

2
Тобто це скуповування чужих боргів? А навіщо?

Так і є. В Україні ця послуга з’явилася не так давно, як в Європі, але на сьогодні вона дає клієнтам багато переваг. Якщо згадати, що від COVID-19 найбільше постраждав бізнес, поставки зупинені, МСБ потрібні оборотні кошти через відстрочку оплат, щоб сплачувати рахунки, то факторинг – це вихід. Можна перепоступитися прав вимоги на користь банку або факторингової компанії, а вони за певний відсоток викуплять борг і підвищать ліквідність підприємства. Плюс, це допоможе уникати інших заборгованостей за платежами.

3
І що, часто український бізнес продає свої борги?

Можливо, ви здивуєтеся – дуже часто! У міжнародній практиці є багато видів факторингу, але в Україні широко використовують його класичний варіант, тобто для управління простроченою заборгованістю. При цьому угоди факторингу з банками, особливо у сфері NPL, перевищують 80% українського ринку. Крім того, це також один з найбільших небанківських фінринків у країні.

4
Ого, значить, це ефективне рішення для бізнесу, якщо займає таку частку ринку?

Якщо в Україні надовго продовжиться карантин, ринок факторингу вперше за 5 років може просісти до кінця 2020 року. Але навіть якщо все буде нормально, галузь буде зростати максимально повільно за останні роки. На це вплине в цілому зниження економічної активності і купівельної спроможності в країні. Але є і позитивний момент. Наприклад, через зниження продажів металургійної продукції та уповільнення обороту дебіторської заборгованості виробники почнуть монетизувати її за рахунок факторингу. Зростання цін на споживчі товари також сприятиме зростанню факторингового ринку.

5
Виходить, факторинг впливає на всю економіку? Тоді його потрібно чітко регулювати

Так, факторинг – це підтримка для всієї економіки ЄС. Що стосується регулювання цього ринку, то є кілька варіантів. У Польщі, наприклад, з’явилося багато небанківських факторингових компаній через низький вхідний бар’єр. Це ж допомогло розробити багато фінтех-рішень.

А ось зарегульованість румунського ринку, навпаки, знижує обсяг факторингових послуг, необхідних для їхньої економіки. Там складно отримати ліцензію, дуже жорсткий контроль і проблематичний доступ до фінансування. Тому цей варіант точно не слід обирати.

6
Так чий же досвід України тоді можна перейняти?

У ситуації, що склалася, Україна може наслідувати приклад Німеччини. Там основний контроль полягає у вимогах до капіталу банків і факторингових компаній і в достовірних звітностях. Ці умови однакові майже для всіх. При чому контролюють тільки найризикованіші ділянки роботи. Такий варіант сприяє появі і банківських, і незалежних факторингових компаній у країні з прозорою бізнес-моделлю.

7
Зачекайте, а у нас хто за цим стежить?

З 1 липня цим буде займатися Нацбанк. Він почне регулювати ринок небанківських фінустанов, в тому числі ринок факторингу. НБУ вже створив робочу групу, щоб змінити законодавство в інтересах факторингових компаній. Пропозиції повинні представити до 15 липня 2020 року.

Є дві мети: сприяти розвитку класичного торгового факторингу, щоб бізнес міг доступно і швидко отримувати фінансування і управляти дебіторською заборгованістю; а також окремо встановити вимоги до прозорості та дотримання правил на ринку при здійсненні колекторської діяльності.

8
Окей, а де можна отримати якісні послуги?

Якщо вам знадобилося вдатися до послуги факторингу, радимо звернутися в банк, оскільки на даний момент факторингові компанії хоч і висувають менше вимог, однак комісію беруть вище, ніж банки. На сайті Banker.ua ви можете ознайомитися з повною інформацією про банки України та умови надання послуг.Авторизація

Ми використовуємо файли cookie для збору аналітичних даних про взаємодії з нашим веб-сайтом, щоб поліпшити взаємодію з Користувачем. Також для того, щоб скористатися деякими функціоналом і сервісом banker.ua Користувач може добровільно передавати персональні дані. До них можуть належати: ім'я, адреса електронної пошти, акаунти в соціальних мережах, поля форм можуть запитувати й інші дані. Детальніше про файлах cookie і персональних даних дізнайтеся в Політиці конфіденційності.
Прийняти
×