Часто чую про послугу факторингу. Це реально допоможе бізнесу після карантину?

8 карток, 11 Листопада 2024
1
Що це взагалі таке?

Факторингом називають, по суті, кредит без застави для бізнесу. Але це фінансування під забезпечення надходження деяких коштів від контрагента. Тобто компанія віддає банку/фінансовій компанії свої неоплачені рахунки, а ті можуть вимагати сплату цих прострочених боргів.

Послуга дозволяє бізнесу пропонувати постачальникам більш вигідні умови оплати (наприклад, без передоплати), збільшувати обсяги продажів, поповнювати оборотний капітал, покривати відсутню ліквідність компанії, спрощувати бухоблік і масштабувати бізнес без довгострокових кредитів.

2
Тобто це скуповування чужих боргів? А навіщо?

Так і є. В Україні ця послуга з’явилася не так давно, як в Європі, але на сьогодні вона дає клієнтам багато переваг. Якщо згадати, що від COVID-19 найбільше постраждав бізнес, поставки зупинені, МСБ потрібні оборотні кошти через відстрочку оплат, щоб сплачувати рахунки, то факторинг – це вихід. Можна перепоступитися прав вимоги на користь банку або факторингової компанії, а вони за певний відсоток викуплять борг і підвищать ліквідність підприємства. Плюс, це допоможе уникати інших заборгованостей за платежами.

3
І що, часто український бізнес продає свої борги?

Можливо, ви здивуєтеся – дуже часто! У міжнародній практиці є багато видів факторингу, але в Україні широко використовують його класичний варіант, тобто для управління простроченою заборгованістю. При цьому угоди факторингу з банками, особливо у сфері NPL, перевищують 80% українського ринку. Крім того, це також один з найбільших небанківських фінринків у країні.

4
Ого, значить, це ефективне рішення для бізнесу, якщо займає таку частку ринку?

Якщо в Україні надовго продовжиться карантин, ринок факторингу вперше за 5 років може просісти до кінця 2020 року. Але навіть якщо все буде нормально, галузь буде зростати максимально повільно за останні роки. На це вплине в цілому зниження економічної активності і купівельної спроможності в країні. Але є і позитивний момент. Наприклад, через зниження продажів металургійної продукції та уповільнення обороту дебіторської заборгованості виробники почнуть монетизувати її за рахунок факторингу. Зростання цін на споживчі товари також сприятиме зростанню факторингового ринку.

5
Виходить, факторинг впливає на всю економіку? Тоді його потрібно чітко регулювати

Так, факторинг – це підтримка для всієї економіки ЄС. Що стосується регулювання цього ринку, то є кілька варіантів. У Польщі, наприклад, з’явилося багато небанківських факторингових компаній через низький вхідний бар’єр. Це ж допомогло розробити багато фінтех-рішень.

А ось зарегульованість румунського ринку, навпаки, знижує обсяг факторингових послуг, необхідних для їхньої економіки. Там складно отримати ліцензію, дуже жорсткий контроль і проблематичний доступ до фінансування. Тому цей варіант точно не слід обирати.

6
Так чий же досвід України тоді можна перейняти?

У ситуації, що склалася, Україна може наслідувати приклад Німеччини. Там основний контроль полягає у вимогах до капіталу банків і факторингових компаній і в достовірних звітностях. Ці умови однакові майже для всіх. При чому контролюють тільки найризикованіші ділянки роботи. Такий варіант сприяє появі і банківських, і незалежних факторингових компаній у країні з прозорою бізнес-моделлю.

7
Зачекайте, а у нас хто за цим стежить?

З 1 липня цим буде займатися Нацбанк. Він почне регулювати ринок небанківських фінустанов, в тому числі ринок факторингу. НБУ вже створив робочу групу, щоб змінити законодавство в інтересах факторингових компаній. Пропозиції повинні представити до 15 липня 2020 року.

Є дві мети: сприяти розвитку класичного торгового факторингу, щоб бізнес міг доступно і швидко отримувати фінансування і управляти дебіторською заборгованістю; а також окремо встановити вимоги до прозорості та дотримання правил на ринку при здійсненні колекторської діяльності.

8
Окей, а де можна отримати якісні послуги?

Якщо вам знадобилося вдатися до послуги факторингу, радимо звернутися в банк, оскільки на даний момент факторингові компанії хоч і висувають менше вимог, однак комісію беруть вище, ніж банки. На сайті Banker.ua ви можете ознайомитися з повною інформацією про банки України та умови надання послуг.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: