Що робити, якщо виявили фальшиву купюру

7 карток, 09 Жовтня 2024
1
У магазині продавець дав здачу декількома купюрами. Одна з них здалася фальшивою. Як відрізнити справжню банкноту від підробленої?

Українська гривня має 17 ступенів захисту, але це не зупиняє фальшивомонетників. Щорічно в країні виявляють сотні тисяч підроблених банкнот, які на перший погляд нічим не відрізняються від справжніх. На фальшиві гроші можуть вказувати кілька факторів:

  • відсутність водяного знаку, який повинен чітко просвічуватися на світлі;
  • прямокутна голограма з лицьового боку купюри повинна змінювати колір в залежності від руху;
  • смужка на правій стороні купюри, яка також повинна змінювати колір при русі купюри.

Також визначити фальшиву купюру можна на дотик. Знаки на справжній банкноті практично висічені, тому ви можете відчути пальцями більшість нанесених на неї елементів. У підробленої купюри поверхня гладка, практично без шорсткостей.

2
Які банкноти найчастіше підробляють шахраї: великі чи дрібні?

За даними НБУ, найчастіше фальшивомонетники підробляли купюри номіналом 500 грн старого зразка. Однак були випадки підробки банкнот і нового зразка. Але не відмовляються злочинці і від підробки дрібніших купюр номіналом від 50 до 200 грн. Банкноти номіналом 5, 10, 20 і 100 грн практично не підробляють.

3
Якщо запідозрив, що купюра фальшива, як чинити далі?

Якщо якась з банкнот викликає підозру, то варто звернутися до найближчого відділення банку. Там купюру перевірять на спеціальному обладнанні з ультрафіолетовим випромінюванням. Якщо банкнота виявиться справжньою, то вам її просто повернуть. Якщо перед вами фальшивка, то співробітники банку складуть спеціальний акт і відправлять банкноту на експертизу в НБУ. Після проведення додаткових експертиз Національний банк України прийме рішення щодо підозрілої банкноти.

4
Тобто, банк не відшкодує вартість підробленої купюри?

Ні, банк не зобов’язаний відшкодовувати вартість підробленої купюри. Співробітник банку повідомить вам про справжність банкноти, і якщо вона виявиться підробленою, то її просто знищать.

5
А як бути з іноземною валютою? Які ризики отримати фальшиві долари і євро?

Іноземну валюту підробляють набагато рідше. Не можна сказати, що в Україні немає фальшивих євро і доларів, але скопіювати банкноту іншої країни набагато складніше. Тому шанс отримати фальшиву іноземну валюту мінімальний. Проте варто уважно оглянути купюри, особливо якщо ви купуєте євро і долари у приватних продавців, а не в спеціалізованому обмінному пункті або банку.

Перевірити справжність купюри можна в будь-якому банку. Якщо виявиться, що купюра фальшива, то її обов’язково вилучать і складуть акт про те, де саме була придбана іноземна валюта. Однак під підозру поліції можуть потрапити і власники фальшивих купюр. Якщо правоохоронці виявлять у вас більше 5 підроблених банкнот, то під підозру в підробленні платіжних знаків можете потрапити ви самі. Тому дуже важливо зберігати чеки при купівлі іноземної валюти.

6
Так, а яким грошам можна довіряти?

Монети вважаються найбільш захищеними платіжними знаками. За всю історію України монети не підробляли жодного разу. Це цілком зрозуміло: підробити металеву монету дуже складно, а невелика вартість монет не виправдовує витрачені кошти і зусилля.

  1. Щоб уникнути підроблених купюр, використовуйте безготівковий розрахунок. Це допоможе мінімізувати ризик стати жертвою фальшивомонетників. Якщо купуєте іноземну валюту, то робіть це тільки в спеціалізованих обмінних пунктах і зберігайте чеки про покупку, щоб завжди мати докази на руках.
7
Як захиститися від фальшивомонетників?

Щоб вміти відрізняти фальшиві гроші від справжніх, ретельно вивчіть інформацію на сайті НБУ. Так ви в точності дізнаєтеся, які саме ознаки вказують на справжність банкноти. Також стежте за оголошенням НБУ про зміну дизайну банкнот.

Можна придбати спеціальну ручку з ультрафіолетовим випромінюванням, щоб перевіряти підозрілі купюри. При будь-якому сумніві звертайтеся в банк за допомогою.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: